fbpx
spot_img

20. ART TREMA FEST Ruma 2017 – najava i program

20. ART TREMA FEST Ruma 2017: TREMA u martu je međunarodni festival akademskih pozorišta, predstava studenata akademija umetnosti i kamernih profesionalnih projekta nastalih u saradnji sa institucijama kulture. Ove godine se održava od 22. do 25. marta. Biće izvedeno osam predstava u takmičarskom programu i jedna u čast nagrađenih, na kamernoj i velikoj sceni Kulturnog centra Ruma. Predstavama iz Srbije će se pridružiti i po jedna iz Hrvatske i Bugarske.Festival je takmičarskog karaktera.

Organizator TREME je Gradsko pozorište Ruma u saradnji sa Kulturnim centrom, Gradskom bibliotekom i Zavičajnim muzejom Ruma. Sve ove godine podršku su davali: lokalna samouprava, Pokrajinski sekretarijat za kulturu, Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije i lokalni preduzetnici.

Tremin žiri

Na Festivalu postoje dva žirija – stručni žiri i Tajni žiri za dodelu Tremovače. Stručni žiri festivala čine: Ana Sofrenović, dramska umetnica; Andraš Urban, reditelj i Miroslav Radonjić, teatrolog. Stručni žiri Festivala može odlučivati o sledećim nagradama: Najbolja predstava u celini (prva, druga i treća nagrada – Zlatna, srebrna i brozana Trema maska). Kao i najbolja režija  (Zlatna plaketa), glavna muška uloga, glavna ženska uloga, epizodna muška uloga, epizodna ženska uloga, kao i najbolji kostimograf, scenograf, scenska muzika, dizajn (muzika i svetlo- total dizajn) i specijalne nagrade i pohvale (originalan dramski tekst, adaptacija i dr.) 

Cena ulaznica: Kompleti karata za sva četiri dana festivala su u prodaji i njihova cena iznosi 1200rsd. Cene pojedinačnih predstava iznose 250rsd za studentske i 350rsd za profesionalne predstave i moći će da se kupe na blagajni Kulturnog centra Ruma od 10. marta. Kompleti karata za škole, tj. učenike, prodaju se po povlašćenoj ceni od 1000rsd.

Zašto nam treba TREMA?

Art Trema Fest Ruma afirmiše rad studenata umetničkih akademija u regionu prikazujući njihove ispitne, diplomske i profesionalne produkcije, kao i kamernih predstava koje nastaju u saradnji sa pozorištima, nezavisnim teatarskim asocijacijama i ustanovama kulture. Ove godine, 20. Art Trema Fest Ruma – prvi segment projekta „Trema u martu“ biće održan od 22. do 25. marta (odabrano je 8 predstava od 92 prijavljene na konkursu). U takmičarskom delu, tokom četiri dana festivala, gledaoci će biti u prilici da vide po dve predstave dnevno, izuzev na otvaranju i zatvaranju kada su predviđeni dodatni programi.

Za protekle dve decenije prikazano je više od 300 pozorišnih predstava, pozorišnih izložbi, prezentacija i stručnih razgovora sa umetnicima i publikom. Predstave su izvođenje na više jezika: srpski, bugarski, mađarski, švedski, engleski, italijanski, slovački, romski, makedonski… Veliki broj mladih iz Gradskog pozorišta Ruma, njih više od 1.000, raslo je i obrazovalo se tokom 20. godina trajanja Festivala, a sad se pojavljuju kao uspešni i priznati umetnici u pozorištima u Srbiji i regionu.

Trema je za neke izgovor za neznanje, za druge je pokretač da sebe predstave u najboljem svetlu, dok na neke parališuće utiče. Trema je vrsta straha pred nastup bilo koje vrste i nezaobilazni je deo pozorišne rutine. Rumska TREMA senzibiliše mlade ka pozorištu i umetnosti uopšte i, duboko verujemo, doprinosi da budu svestraniji ljudi.  
Zoltan Fridman, reditelj, koordinator projekta

PROGRAM FESTIVALA
 Trema u martu od 22. do 25. marta

Sreda  I  22. Mart 

Veliki hol KC  Ruma
18.00h izložba Fotografija na pozorišnom plakatu Ferenca Barata kustos Ljiljana Dinić (Pozorišni muzej Vojvodine u saradnji sa Zavičajnim muzejom Ruma) – otvaranje festivala!
18.30h performans Izložba za jednu sliku u mraku … umetnika Jovice Joleta Panića

Velika scena KC  Ruma
19.00h  MEĐUIGRE 0 do 24, Yugoart režija: Zijah Sokolović
21.00h  UKALUPLjIVANjE  – Tragedija loptanja u Srba, Fakultet dramskih umetnosti i scena UK Vuk Stefanović Karadžić Beograd režija: Maksim Milošević

Četvrtak  I  23. Mart 
Velika scena KC  Ruma
19.00h  PRIMADONE Rada Đuričin i Tanja Bošković, režija: Irfan Mensur
Kamerna scena KC Ruma
21.00h  DUET koprodukcija Sveučilište Rijeka i Vihor Beograd, režija: Ana Popović

Petak  I  24. Mart 
Velika scena KC  Ruma
18.30h  PUTUJUĆE POZORIŠTE ŠOPALOVIĆ Akademija umetnosti Novi Sad režija: Jasna Đuričić
Velika scena KC  Ruma
21.00h EVERYTHING ON THE TABLE by Charles Bukowski Kazanlak, Bugarska režija: Ana Bateva

Razgovor nakon svake predstave: Stručni žiri, akteri predstave i publika trajanje: 20 min

Subota I 25.03.

Kamerna scena KC Ruma 
19.00h ODLAZNI TERMINAL Centar za interaktivnu umetnost – scena Ispad i scena UK Vuk Stefanović Karadžić Beograd režija: Tea Puharić
Velika scena KC  Ruma
21.00h SIRENA I VIKTORIJA Dorćol Platz Beograd, režija: Radoslav Milenković

22:30h  ŽENE DADE pozorišna instalacija DAH teatar Beograd,  režija: Dijana Milošević  – predstava u čast nagrađenih!

00.01h Svečano proglašenje i dodela nagrada najboljima
Predstavnik Stručnog žirija, nagrađeni, volonteri, publika i dr.

Više o predstavama
MEĐUIGRE 0 do 24 Yugoart 
Zijah A.Sokolović

Premijera: 17. februar 2006.

Režija: Zijah A.Sokolović
Igra: Zijah A. Sokolović
Kabare Međuigre 0 – 24 želi da dodiruje besmislenost i manjak logike čitavog ljudskog delovanja sa svešću da je čovek uhvaćen u zamku civilizacije i usamljenosti, da mu je to prirodno stanje, i da se to ne može izlečiti, ali se može ublažiti.



UKALUPLjIVANjE – Tragedija loptanja u Srba, Fakultet dramskih umetnosti Beograd i UK Vuk Stefanović Karadžić Beograd
Strahinja Madžarević 

Premijera: 7. april 2016.

Režija: Maksim Milošević
Igraju: Strahinja Blažić, Stefan Bundalo, Aleksandar Kecman, Marko Grabež, Marko Mak Pantelić, Ivan Pavlović, Milan Srećković

Komad „Ukalupljivanje – Tragedija loptanja u Srba“ nastao je 2014. godine kao završni rad iz predmeta „Pozorišna i radio dramaturgija“ na FDU kod profesorke Biljane Srbljanović. „Ukalupljivanje“ je priča o čoveku koji dobija priliku da se vrati u prošlost i pokuša da izmeni budućnost tako što će se suočiti sa greškama koje je učinio u situacijama kada je reprezentacija „naših zemalja“ igrala ključne utakmice na svetskim prvenstvima u fudbalu. Strahinja Madžarević
Šta je zapravo patriotizam? Da li on postoji kao fiksna vrednost? Komad Strahinje Madžarevića, koji je poslužio kao temelj za preispitivanje patriotizma pokušao sam da odgovorim šta je zapravo ljubav prema sopstvenoj zemlji. Šta je to što nam stoji na putu da se suočimo sa pravim problemima i budemo progresivni? Siguran sam da je mitomanija jedan od problema kako junačka tako i sportska.
Maksim Milošević

PRIMADONE Kart Blanš teatar Zemun
Irfan Mensur po motivima drame Opsada Lenjingrada savremenog španskog pisca Sinestere

Premijera: 23. maj 2016.

Režija: Irfan Mensur
Igraju: Rada Đuričin i Tanja Bošković

Dve žene, dve glumice, dve primadone. Žive u napuštenom pozorištu s nadom da će ga sačuvati od rušenja. Volele su istog čoveka, direktora, glavnog glumca i režisera tog pozorišta. Jedna mu je bila žena, a druga ljubavnica. Umesto antagonizma, dve žene pokazuju da imaju blizak odnos, pre svega na osnovu njihovog prividnog međusobnog rivalstva, ali i ljubavi prema pozorištu i glumačkom pozivu.Značajan segment predstave su pesme koje izvode ove dve primadone našeg pozorišta, za koje je originalnu muziku uradio Aleksandar Sanja Ilić.

DUET Sveučilište Rijeka i Vihor Beograd

Oto Eskin

Premijera: 18. april 2015.
 
Režija: Ana Popović
Igraju: Mika Levak i Nevena Ristić

Ova uzbudljiva duo drama započinje u jeku slave, tada već jako priznate italijanske dive širom Evrope i sveta, Eleonore Duse (Nika Levak), koja po najvećem nevremenu i oluji dolazi do pozorišta u Pitsburgu, gde igra tu noć predstavu. Poznata lepotica se priprema u garderobi za svoj nastup, ne sluteći da je neko u njenoj garderobi čeka. Neko ko nije došao sa dobrim namerama. Neko ko joj možda najavljuje i kraj njenog života. U goste joj svraća, tada već preminula, francuska diva Sara Bernar (Nevena Ristić).

PUTUJUĆE POZORIŠTE ŠOPALOVIĆ Akademija umetnosti Novi Sad 
Ljubomir Simović 

Premijera: 21. februar 2017.

Režija: Jasna Đuričić
Igraju: Aljoša Đidić, Stefan Beronja, Nikola Knežević, Filip Đurić, Ana Rudakijević, Vanja Kovačević, Ksenija Mitrović, Tamara Šustić, Isidora Vlček, Staša Blečić

Kao sve dobre drame, Putujuće pozorište Šopalović počinje više nego jednostavno. Jednog letnjeg dana u Užice dolazi pozorišna trupa koja se sprema da igra Šilerove Razbojnike. Nasred Rakijske pijace oni izvode jednu scenu iz komada kojom bi hteli da izazovu interesovanje za svoju predstavu. Nažalost, trenutak koji su izabrali ne može biti nepogodniji: jedna je od prvih akcija okupacije, počela su vešanja i streljanja, grad je pun izbeglica iz Bosne koje su se spasile od ustaša, a pozorište i gluma u svesti običnih građana provincijskog gradića još uvek su nešto ne sasvim dolično i u mirna, a kamoli ratna vremena. U takvoj atmosferi melodrmaska scena iz Razbojnika deluje krajnje neprikladno, i revoltirani građani ne štede reči pogrde za glumce što su došli da igraju svoju predstavu ne videći i ne obazirući se na njihove nevolje…  Stevan Hristić

EVERYTHING ON THE TABLE Teatar Lyubomir Kabakchiev, Kazanlak, Bugarska 
Čarles Bukovski

Režija: Ana Bateva
Igra: Vasil Duev

Monodrama

ODLAZNI TERMINAL Centar za interaktivnu umetnost – scena Ispad i scena UK Vuk Stefanović KaradžićBeograd

Jelena Paligorić
Premijera: 28. novembar 2015.
Režija: Tea Puharić
Igraju: Stefan Uroš Tešić, Jelena Puzić, Bogdan Bogdanović, Aleksandar Jovanović, Luka Lopičić, Marija Lukić, Matija Anđelković, Mihailo Živojinović, Stefan Kovačević, Gorica Regodić i Predrag Kotur
Zašto da studiram? Kako da prestanem da volontiram? Da li da idem na doktorske ili da nađem posao? Ili oba? Da li ostati u Srbiji ili se odseliti? Kako da ne živim sa roditeljima? … samo su par od beskrajnog niza pitanja koje sebi mladi ljudi u Srbiji postavljaju svakodnevno. Odgovora nema jer postoji samo iluzija izbora. Mislimo da se drastično pomeramo, a stojimo u mestu. Tako je i sa likovima ovog komada. Boris, Dragan i Manja kao mladi ljudi na vetrometini delaju nasumično, zatrpavajući probleme banalnostima dok Sloba Cevka i njegov orkestar sitnih secikesa rade sve što je neophodno kako bi preživeli. Zašto je ovde događaj naručiti picu? Zašto je običaj divljati uz alkohol svakog vikenda? Možda zato što su mladi lenji i bahati, a možda postoji i neki drugi razlog. Mlada autorska ekipa se okupila da istraži sa publikom upravo te fenomene. Dođite na Odlazni terminal da vas naši Stjuardi sprovedu kroz vrtoglavi let jedne generacije. Tea Puharić

SIRENA I VIKTORIJA Dorćol Platz Beograd
Aleksandar Galin

Premijera: 15. decembar 2016.

Režija: Radoslav Milenković
Igraju: Tatjana Kecman, Milena Pavlović Čučilović, Radoslav Milenković

Novopečena bogatašica, naizgled pobednica tranzicijskog maratona, za svoju profesorku engleskog, inače tipičnu žrtvu društvene tranzicije, naručuje Pastuva koji za novac ispunjava sve seksualne fantazije, ali greškom bira pogrešan broj i umesto seksualnog predatora u stan im stiže – vremešni astronom koji urušavanje idealistički ustrojstva sveta preživljava radeći po kućama kao stilista-kinolog… Niz komičnih nesporazuma i odigrava se među troje junaka Galinove komedije, koja nas, smehom razoružane, suočava sa verovatno najvažnijim htenjem ljudske vrste: da volimo i da budemo voljeni.

ŽENE I DADA DAH teatar Beograd

Premijera: 6. februar 2017.

Koncept i režija: Dijana MiloševićIgraju: Evgenia Eškina Kovačević, Aleksandra Jelić, Ivana Milenović Popović, Ivana Milovanović, Ivan Nikolić

Tokom 2016/17 obeležava se 100 godina dadaizma. Širom sveta umetnici izvode omaže ovom važnom avangardnom umetničkom pokretu kroz razne vrste performansa, izložaba, edukativnih i interaktivnih događaja. Ipak, upadljivo je da su umetnice, čiji je značaj bio veliki i koje su odigrale značajnu ulogu u pokretu DADA, bile nedovoljno zastupljenje u pomenutim slavljenjima dadaizma, kao i u pokretu DADA uopšte. Naš cilj je da preispitamo patrijarhalne ideologije koje obično okružuju umetničku politiku kroz realizaciju pozorišne instalacije. Želimo da ispitamo  načine na koje je ispisana istorija umetnosti avangardnih pokreta generalno. Ova pozorišna instalacija traga za drugačijim interpretacijama koje će obezbediti celovitiju sliku pokreta DADA i predstavljati tumačenje pokreta baziranu na relevantnijoj istoriji u kojoj su umetnice imale jednako važnu ulogu kao i njihove kolege. Dadaizam kao umetnički pokret posebno nam se obraća jer dadizam nije imao program; bio je protiv bilo kakvog programa. Jedini program dadaizma bio je da ne postoji nikakav program i upravo je taj smeo stav dao pokretu eksplozivnu i eklektičnu moć koja se širila u svim pravcima, oslobođena od estetskih i društvenih ograničenja.  

Izvori:
yugoart.com
teatarvihor.com 
teatarkazanlak.com 
ukvuk.org.rs

Prethodni tekst
Sledeći tekst
Marko Radojičić 
Marko Radojičić http://bgedtculture.blogspot.rs/
Rođen u Čačku 1982. godine. Inženjer telekomunikacionog saobraćaja. Ljubitelj i pratilac kulturnih dešavanja. Pokrenuo blog o kulturi, Belgrade Edt Culture, u cilju njene popularizacije. Svojim pisanjem želi da promoviše književnost, pozorište, film, izložbe, muziku i igru. Živi i radi u Beogradu. Član UNS-a i međunarodnog udruženja novinara (International Federation of Journalists)