Fantastični Novak srušio Federera i osvojio 42. titulu u karijeri, prvu u sezoni!

Veličanstvenim preokretom i pobedom u finalu turnira u Indijen Velsu nad Rodžerom Federerom rezultatom 3:6, 6:3, 7:6 (7:3) Novak je po treći put postao šampion prvog Mastersa sezone.

Titula u Indijen Velsu Novakova je prva u 2014. godini, 42. u karijeri.

Uspavani početak Novaka Švajcarac je kaznio upornošču u drugom gemu, u kojem je iskoristio prvu šansu za brejk u meču. Tri puta je Novak propustio priliku da izjednači, grešio pri servisu (dve dvostruke greške) i bekhendu, što je kažnjeno za Federerovih 2:0, potom i 3:0. Ispostavilo se da je ovaj brejk bio ključan po ishod prvog seta koji je pripao Švajcarcu rezultatom 6:3 nakon pola časa igre.

Vrebao je Novak priliku za brejk od početka drugog seta, ali se Federer nije dao. Konačno, šansa za oduzimanje servisa dočekana je pri vođstvu od 4:3. Novak je poveo sa 40:15, i druga prilika je iskorišćena za 5:3 uprkos žestokom odgovoru Federera. Servis za izjednačenje nije obećavao na početku, poveo je Švajcarac sa 30:0, ali je Novak vezao četiri poena za 6:3 i ulazak u treći set.

Početak trećeg seta obeležio je desetominutni mini-maraton u kome je Novak propustio priliku za novi brejk, što je Federeru omogućilo vođstvo od 1:0. U trećem gemu naš teniser je iskoristio treću brejk loptu i došao do novog, zlata vrednog brejka. Novak je kontrolisao igru i u nastavku, čuvao stečenu prednost. Kada je pri rezultatu 5:4 Novak servirao za pobedu, Federer je uspeo da ga zaustavi, vrati brejk i izjednači na 5:5. Sreća je u taj-brejku bila naklonjena Novaku, koji je rezultatom 7-3 došao do 16. trijumfa u karijeri nad sjajnim Federerom (trenutno je 16-17 u međusobnim duelima).

Dramatični finalni okršaj trajao je dva časa i 12 minuta.

“Želim da se zahvalim svima koji su doprineli organizaciji ovog turnira, koji iz godine u godinu podiže kvalitet na viši nivo. Svi mi uživamo igrajući u Indijen Velsu, o kojem imamo najpozitvnije moguće mišljenje. Danas sam odigrao izuzetan i veoma težak meč. Uvek je veliko zadovoljstvo i izazov igrati protiv odličnog Rodžera. Hvala mom timu što je sa mnom svih ovih godina. Hvala navijačima koji dolaze u sve većem i većem broju. Ovaj dan je poseban za mene, vidimo se sledeće godine”, rekao je Novak na ceremoniji nakon finala.

Statistika: as poeni (6-6), dvostruke servis greške (5-4), direktni poeni (28-34), neiznuđene greške (28-34), broj osvojenih poena (99-98).

Osvajanje titule na “BNP Paribas Open”-u doneće Novaku 640 poena na novoj ATP listi, zahvaljujući kojima će smanjiti razliku sa Nadalom na 2.230 poena.

Novak će kao šampion Indijen Velsa otputovati u Majami, gde će se od 19. do 30. marta odigrati drugi po redu Masters turnir u 2014. godini.

Drugi teniser sveta će na “Sony Open Tennis”-u u Ki Biskejnu braniti četvrto kolo i svega 90 od mogućih 1000 ATP poena