fbpx
spot_img

M. Larsene: Rokamboleska Sigmunda Frojda

 

Foto: Mišo Koprivica
Foto: Mišo Koprivica

Ova malo bizarna avantura čini deo omanjeg serijala koji je francuski autor Manu Larsene (Emmanuel, Manu Larcenet, 1969 – ) sačinio samostalno, ili sa saradnicima; u tom nizu se  još nalaze

doživljaji Robina Huda (Robin iz šume), Vinsenta van Goga, Atile „Biča božjeg“…  Našu današnju priču – Rokamboleska Sigmunda Frojda – pasji život (2002.)  dotični stvaralac potpisuje i kao scenarista i kao crtač i kao kolorista, a mi možemo uživati u jednom elegantnom albumu u izdanju ‘Darkvuda’.

Dakle, čuveni bečki psihoanalitičar Sigmund Frojd radi stručnih istraživanja kreće u Novi svet, sa neobično robusnim i gunđavim, ali odanim pratiocem Igorom. Put će im se ukrstiti sa kucovom Spotom, te onda nastavljaju zajedno, što izbegavajući ruku zakona što tragajući za novim pojmovima, odn. za nekim ili nečim što će Spotu pomoći da nadogradi svoju dušu da bi bio dostojanstveno prihvaćen u svetu u kome vladaju ljudi – Ovaj pas je samo jedan od mnogih koji su ovde prikazani sa ljudskom sposobnošću razmišljanja i govora, a nalaze se u poniženom i nesigurnom  položaju, te su neki i hapšeni, pod optužbom da su kao inferiorna bića, kao božja stvorenja nižeg reda odbila da služe čoveku i odmetnula se. Brojne su scene nasilja nad životinjama…

Foto: Mišo Koprivica

Priču u osnovnom sloju svakako ne treba shvatiti kao ozbiljan biografski ili naučni prikaz zbivanja i razmišljanja, ali sadrži značajnu parodijskui satričnu notu i pokreće zanimljiva pitanja o…

Foto: Mišo Koprivica

(ne)humanosti, odnosu čoveka i životinje, razvoju i perspektivama zapadne civilizacije (uz tumačenje jednog omalenog indijanskog vrača, pomalo šeretskog polušamana), o psihi, o traganju za dušom i identitetom, začinjeno sa nešto suptilne komike i mistike – sve skupa to ne pruža neke

Foto: bedetheque.com

zaokružene odgovore, čak ni ono što bismo nazvali srećnim krajem – da ne zalazimo mnogo u detalje, ali vredi zabaviti se i pomalo se zamisliti uz ovo delo… Inače, profesor Frojd, koji prolazi kroz ove avanture (i, kao profesionalna deformacija, stalno ističe značaj podsvesti i detinjstva!) zaista je posetio SAD 1909. godine, u okviru urbanih stručnih krugova, ali to je sve daleko od ovako izmaštane rokamboleske.

Srešćemo se još koji put sa nekim iskricama Larseneove inspiracije…

Foto: Mišo Koprivica
Foto: Mišo Koprivica

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mišo Koprivica
Mišo Koprivica
Mišo Koprivica je od svog ranog opismenjavanja veliki ljubitelj stripova, a tu sklonost nije zasenio ni razvoj interesovanja prema lepoj književnosti, raznolikoj stručnoj literaturi, prema raznim (sup)kulturnim sadržajima uopšte. Svoje malo bekstvo i nadgradnju nad zamućenom kolotečinom nalazi i u pisanju i konzumiranju poezije, uživanje u slušanju muzike i skromnim porodičnim kretanjima. Oženjen je i otac dvoje dece.