Magični Novak je vladar Melburna po peti put!

U velikom finalu Otvorenog prvenstva Australije, Novak je posle tri časa i 39 minuta igre savladao šestog nosioca turnira, Britanca Endija Mareja rezultatom 3:1, po setovima 7:6 (7:5), 6:7 (4:7), 6:3, 6:0.Titula u Melburnu ukupno je Novakova 49. u karijeri, a osma u kategoriji gren slem turnira. Pobedom u finalu Novak je postao prvi teniser u Open eri koji je pet puta osvajao Australijen Open.

I set. Nakon što je u trećem gemu spasio tri vezane brejk lopte, Novak je u četvrtom oduzeo servis Mareju i poveo sa 3:1, zatim i 4:1. Britanac je u sedmom gemu iskoristio treću priliku za brejk i smanjio prednost Novaka na 4:3. Tokom naredna dva gema teniseri su razmenili po jedan brejk tako da je najispravnije bilo da odluka „padne“ u taj-brejku. Pitanje pobednika seta rešio je 11. poen kada Novak pravi krucijalni mini brejk, koji mu je posle 72 minuta doneo vođstvo, 7:6 (7:5).

II set. Drugi set trajao je neverovatnih 80 minuta, a Marej je bio taj koji je bolje počeo. Brejkom u drugom gemu poveo je sa 0:2. Novak se u ovom trenutku probudio i vezao četiri sjajna gema za 4:2. U osmom gemu Britanac ponovo hvata rezultatski priključak i poravnava rezultat, 4:4. Ovo je samo bio uvod u nastavak drame, koja je kulminirala desetim gemom, u kome je Novak posle 9 minuta igre spasio brejk loptu; a potom i jedanaestim, gde je Marej neutralisao tri brejk lopte. Ovog puta, uspešniji u taj-brejku bio je Novakov rival, 6:7 (4:7).

III set. Kao posledicu lošeg procenta ubačenog prvog servisa, Novak je na startu trećeg seta Novak je pretrpeo brejk. Stvari su došle na svoje mesto u četvrtom gemu, kada je Novak izjednačio rezultat na 2:2, a potom i poveo, 3:2. Fenomenalnom ofanzivnom igrom u osmom gemu srpski teniser je još jednom oduzeo servis Mareju, da bi u sledećem isti potvrdio i ponovo stekao prednost u setovima, 2:1 posle 39 minuta.

IV set. Nezaustavljiv Novak i nemoćni Marej. Maksimalnih 6:0 za najboljeg tenisera sveta i Melburn je pokoren!

„Dobro veče svima. Sve čestitke Endiju na sjajnom turniru i velikoj borbi danas. Endi, želim ti sve najbolje u nastavku sezone, kao i divno venčanje ove godine“, počeo je Novak na ceremoniji proglašenja pobednika.

„Hvala svim sponzorima koji su dali maksimum da turnir bude fantastičan i ove godine. Hvala svima iz organizacije što se trudite da teniseri uživaju ovde. Hvala mom timu, koji je sa mnom i u dobrim i teškim trenucima, koji toleriše kada nisam baš najbolji i koji je ceo život podredio dajući mi podršku. Volim vas sve. Hvala mojim navijačima, hvala svima vama što ste došli.“

Statistika meča: as poeni (8-10), dvostruke servis greške (1-3), direktni poeni (53-41), neiznuđene greške (40-49), broj osvojenih poena (136-118).

Zahvaljujući pobedi u finalu prvog gren slema sezone, Novak će se na novoj rang listi učvrstiti na prvoj poziciji sa 3800 poena više od drugoplasiranog Federera.

Pred Novakom je tronedeljna pauza nakon koje će učestvovati na ATP turniru u Dubaiju (23. februar – 28. februar).

Prošle godine, Novak je u Dubaiju poražen u polufinalu od Švajcarca Rodžera Federera.