fbpx
spot_img

Na vezi i na Alpima: Studenti osmislili poseban sistem za komunikaciju

Skijaši, snouborderi i alpinisti više neće morati da skidaju kape i rukavice, hvataju domet za telefon – biće dovoljno da pritisnu jedno dugme kako bi komunicirali sa svojom grupom.

 

Nikola Batić

Foto: Blic/RAS Srbija/S. Krstić

Ovako Nikola Batić (22), student četvrte godine Ekonomskog fakulteta, opisuje značaj proizvoda na kojem mesecima radi sa Vukom Pajovićem i Milošem Vujadinovićem sa Elektrotehničkog fakulteta.

– Sve je počelo kada su njih dvojica bili na skijanju i krenuli na neki ozbiljniji vrh, ali su se izgubili i imali problema da nađu ostatak društva. Nakon tog iskustva palo im je na pamet da bi mogli da za sebe naprave neki integrisani sistem za komunikaciju preko radio-veze, a onda su shvatili da bi od toga mogli da naprave proizvod, odnosno biznis. Kako oni ne znaju mnogo o poslovanju i finansijama, zajednički drugar me je preporučio da pomognem – priča Nikola, koji je rado pristao da im sastavi biznis plan.

 

Otvaranje Startap centra na Ekonomskom fakultetu učinilo im se kao idealna prilika da razviju svoje ideje i naprave prve korake u poslovanju. Upravo njihov projekat – kaciga za skijanje sa integresanim sistemom za komunikaciju na velikim visinama, proglašen je za najbolji, a oni izabrani za jedan od tri tima koji od oktobra unapređuju svoj projekat uz mentorsku pomoć i podršku, u specijalno opremljenom prostoru.

 

– Shvatili smo da je tržište previše suženo za naš prvobitni proizvod, zato što je kaciga namenjena samo skijašima i snouborderima. U sklopu validacije ideje ustanovili smo da se ona ljudima dopada, ali da imamo male šanse za prodaju, jer se kacige jako retko kupuju – ističe Nikola.

 

Momci su potom osmislili aparat koji ima širu primenu i omogućava jednostavnu i besplatnu komunikaciju.

 

– Prvi deo uređaja čini malo kućište koja se zakači na kacigu, pojas ili volan, tako da mogu da je koriste i biciklisti, alpinisti, motociklisti… Kako bi sve bilo što dostupnije, na kućištu postoji samo jedno dugme, tako da ljudi koji su u tom adrenalinskom zanosu ne mogu da ga promaše. Drugi deo čini mikrofon/slušalica, sa kojom je ono povezano preko blututa – objašnjava Nikola.

 

Alpinista

Foto: Pixabay

Besplatna mobilna aplikacija omogućila bi svim članovima grupe da se povežu.

 

– Ukoliko drug i ja već komuniciramo na ovaj način, onaj ko želi da se poveže sa nama morao bi da skine aplikaciju, preko koje se on automatski prebacuje na našu frekvenciju čim približi telefon kućištu. Nakon toga njemu telefon više nije potreban, jer smo povezani radio-vezom. Tako, kada pritisnem dugme i govorim, svi članovi grupe mogu da čuju moje instrukcije ili upozorenja. Nema poziva ni javljanja, brige o bateriji, dometu, romingu – ističe Nikola samo neke od prednosti u odnosu na mobilne.

 

Slovenija prvo tržište

Mladi inovatori prvobitno su planirali da proizvod prodaju samo preko interneta jer je namenjen svetskom tržištu, ali su odlučili da ga ponude i prodajnim lancima u zemlji u regionu. – Prvo strano tržište na kojem bi probali taj vid prodaje je Slovenija, kao članica EU i zemlja u kojoj takvi sportovi imaju veliku popularnost. Kako nam finansijska situacija određuje dalji tok, sada sa nestrpljenjem iščekujemo “Demo dan” u Startap centru, kada ćemo ideju prezentovati predstavnicima raznih fondova i kompanija, što predstavlja inicijalnu šansu da dobijemo neki novac kako bismo se upustili u celu priču – ističe Nikola.

Zoran Todorović
Zoran Todorović
Osnivač „Pokazivača“. Tvorac novakovanja. Čovek koji od života želi sve ili ništa, a trenutno živi negde između.