fbpx
spot_img

Najčešće jezičke nedoumice

Treba li sledeće primere pisati spojeno ili odvojeno?

I te kako ili itekako?
I te, koje služi za isticanje, treba pisati odvojeno od kako: i te kako, a ne itekako. Isto važi i za i te kakav, i te kakva, i te koliki, i te koliko itd.

Ponekad ili po nekad?
Ovaj prilog treba pisati sastavljeno – ponekad ili ponekada, a ne po nekad i po nekada. Ponekad(a) znači s vremena na vreme, povremeno, katkad.

Malopre ili malo pre?
Prilog malopre – neposredno pre ovog trenutka, maločas – treba pisati spojeno. Sa predlozima ovaj prilog se piše odvojeno: do malopre, od malopre…
Kada je pre predlog, piše se odvojeno – Došao sam malo pre tebe. – Bilo je to malo pre svitanja. – Naučio je da čita malo pre polaska u školu.

Posle podne ili poslepodne?
Ukoliko je reč o odredbi, piše se odvojeno – Doći ćemo posle podne. Priloški izrazi imenice podne sa do, po, posle, pre, pred pišu se odvojeno: do podne, po podne, posle podne, pre podne, pred podne.
Ako je reč o imeničkoj složenici, piše se sastavljeno – Bilo je to zabavno poslepodne. Isto važi i za pre podne i prepodne i po podne i popodne.

Na pamet ili napamet?
Na pamet i napamet nije isto. Napamet (sastavljeno) je prilog koji znači učiti naizust, odjednom, od reči do reči; na primer izreći nešto bez podsećanja i čitanja; takođe može značiti i učenje bez razumevanja.
U značenju “pasti na pamet”, pisaćemo odvojeno – na pamet.

U redu ili uredu?
Piše se u redu. U je predlog sa lokativom, a redu je imenica red u lokativu. Ovo je predloško-padežna konstrukcija u+lokativ. Uredu bi bio dativ imenice ured ali ona nije uobičajena u srpskom jeziku.

Do viđenja ili doviđenja?
Tradicionalno odjavljivanje, odnosno pozdravljanje pri odlasku, rastanku pravilno se piše sastavljeno – doviđenja. Primeri – do slušanja, do gledanja – koje često možemo čuti u radijskim i televizijskim emisijama „kreacije” su relativno novijeg datuma, koje nisu u duhu našeg jezika.

Zasad ili za sada?
Priloški spojevi za+kad(a), za+onda i za+tada pišu se uvek odvojeno, jer imaju značenje vremenske namene: za koje vreme, za koji momenat. Sa druge strane, za i sad(a) mogu se pisati ili odvojeno ili spojeno, u zavisnosti od značenja:
1. spojeno kada zasad(a) znači u ovo vreme, u ovom trenutku, ovog časa, sad: Zasad(a) se dobro snalazimo;
2. odvojeno kada je naglašena vremenska namena, u smislu za ovaj momenat, za izvesno vreme: Nešto za sad(a), a nešto za kasnije.


Otkad ili odkad?

Otkad, otkada i od kada su prilozi u značenju – od kog vremena, koliko dugo. Spojevi predloga od i do s predlozima kad(a), sad(a), tad(a) i onda mogu se pisati na sledeće načine: dokad, do kada i dokada; dosad, do sada i dosada; dotad, do tada i dotada; do onda i doonda; otkad, od kada i otkada; odsad, od sada i odsada; otad, od tada i otada; od onda i odonda. Dakle, u navedenom slučaju, pravilno je pisati otkad (pored od kada i otkada), a ne odkad.

Dabogda ili da bog da?

Piše se dabogda. Spojeno dabogda je prilog za izricanje želje i proklinjanja: Dabogda ti žena rodila stonogu pa ceo život radio za patike.
Od ovoga treba razlikovati upotrebu veznika da, imenice bog ili Bog i glagola dati, da u doslovnom značenju: molimo se da Bog da svima zdravlja i sreće.

Izvor: Pismenica

Zoran Todorović
Zoran Todorović
Osnivač „Pokazivača“. Tvorac novakovanja. Čovek koji od života želi sve ili ništa, a trenutno živi negde između.