Nole protiv Federera za prvu titulu u 2014. godini!

Trijumfom nad Amerikancem Džonom Iznerom (12. nosilac) rezultatom 7:5, 6:7 (1:7), 6:1 Nole se plasirao u finale Masters turnira u Indijen Velsu.

Peta pobeda na “BNP Paribas Open”-u omogućila je najboljem srpskom teniseru borbu za treću titulu u Indijen Velsu, prvu u 2014. godini.

Već u trećem gemu prvog seta Izner se suočio sa situacijom da mora da spašava tri brejk lopte. U tome je i uspeo snažnim servisima. U desetom gemu Novak je spasio tri vezane brejk/set lopte, koje su mu dale samopouzdanje da u narednom dođe do prvog brejka u susretu, zatim i vođstva u setovima nakon 45 minuta – 7:5. U ovom periodu igre Novak je načinio 4 as poena, dva više od svog protivnika kome je upravo početni udarac najjače oružje. Naš teniser je takođe manje grešio, 8-15.

I u drugom setu Novak je bio taj koji je prvi prelomio. U devetom gemu drugi nosilac je oduzeo servis Izneru, poveo sa 5:4 i došao u priliku da servira za pobedu. Amerikanac je uspeo da spreči Novaka u toj nameri, vratio brejk i izjednačio rezultat na 5:5. Drama se nastavila pošto su i naredna dva gema bili brejkovi, koji su odveli drugi set do taj-brejka. Novak je poklekao kada je bilo najpotrebnije, pravio neuobičajene greške i dozvolio Izneru da se razigra i dođe do ubedljivog osvajanja taj-brejka rezultatom 7-1 i izjednačenja u setovima.

Iako rezultat to ne pokazuje, treći set nije bio ništa manje uzbudljiviji od prva dva. Kvalitet je na kraju prevagnuo, Novak je dva puta oduzeo servis Izneru i sa rezultatom 6:1 stavio tačku na okršaj dug dva časa i 23 minuta.

Statistika: as poeni (7-8), dvostruke servis greške (2-2), direktni poeni (30-31), neiznuđene greške (23-41).

Novak će se u nedelju od 22:00h (po našem vremenu) boriti za svoju 42. titulu u karijeri protiv 8. tenisera sveta, Rodžera Federera.

Švajcarac je u prvom polufinalu bez većih problema izašao na kraj sa Ukrajincem Aleksandrom Dolgopolovim – 6:3, 6:1.

U dosadašnjem toku karijere Novak i Federer sastajali su se 32 puta uz prednost tenisera iz Bazela od 17-15. Na tvrdoj podlozi odigrali su 25 mečeva, od kojih je srpskom teniseru pripalo 12.

Federer je zaustavio Novaka pre dve nedelje u polufinalu ATP turnira u Dubaiju savladavši ga rezultatom 3:6, 6:3, 6:2.

Plasman u finale Indijen Velsa doneo je Novaku 240 ATP poena, a ukoliko u nedelju savlada šest godina starijeg rivala, biće nagrađen sa dodatnih 400 poena.