Novak dobio Andersona rezultatom 3:2 i plasirao se u četvrtfinale Vimbldona!

Velika pobeda Novaka protiv Kevina Andersona (Južna Afrika) u iscrpljujućem meču osmine finala Otvorenog prvenstva Engleske.
Dva dana igrao se okršaj između 1. i 14. nosioca, a završen je u utorak trijumfom najboljeg tenisera sveta rezultatom 3:2, po setovima 6:7 (6:8), 6:7 (6:8), 6:1, 6:4, 7:5.
Teniseri su tokom prvog seta bili prilično izjednačeni na terenu o čemu svedoči podatak da su nakon 56 minuta osvojili po 43 poena. Anderson je na polju direktnih poena bio uspešniji (15-9), a obojica su načinili po 7 grešaka. Tokom prvih dvanaest gemova brejkova nije bilo. Završnica taj-brejka, tačnije trinaesti poen, koštao je Novaka seta usled dvostruke servis greške, koju je Anderson nakon as poena pretvorio u vođstvo (6:8).
Neverovatno dobru igru praćenu snažnim servisima Anderson je nastavio da pruža i u drugom setu. To mu je donelo prvi brejk u susretu i prednost od 3:1. Novak je u gemu koji je usledio učinio isto, a zatim izjednačio na 3:3. Nakon što je u dvanaestom gemu spasio dve set lopte, Novak je odlično startovao taj-brejk načinivši dva mini brejka za prednost od 4:0. Uspeo je Anderson da se vrati, izjednači na 5:5, a potom posle 62 minuta osvoji i drugi set identičnim rezultatom kao uvodni.
Pred Novakom je bio veliki izazov da što pre zaboravi šta se dešavalo na terenu tokom prvih dva sata i krene ispočetka.
Upravo to se i dogodilo. Treći set doneo je veliki povratak srpskog tenisera, koji je u ovom periodu meča u potpunosti razbio igru rivala. Sa dva brejka, u drugom i šestom gemu, Novak je smanjio vođstvo Andersona na 1:2. Koliko je Novak bio superioran tokom svega 24 minuta govori to da je set okončao bez ijedne neiznuđene greške, uz 83% realizacije prvog servisa.
Novak je u četvrti set ušao u istom ritmu. Već u trećem gemu je oduzeo servis protivniku i sa prednošću od dva gema razlike set priveo kraju, 6:4.
U tom trenutku (21h po lokalnom vremenu) glavni sudija meča je saoštio da se duel prekida i da će se nastaviti u utorak.
Kada se sledećeg dana susret nastavio, Anderson je i dalje servirao fantastično čime je onemogućavao Novaka da mu pripreti. Sve do jedanaestog gema, kada se suočio sa padom koncentracije i dve uzastopne dvostruke servis greške koje su Novaku omogućile brejk, a gem kasnije i pobedu protiv izuzetno neugodnog rivala.
Duel je trajao ukupno tri časa i 46 minuta.
„Kevin je servirao strahovito dobro. Ovo je jedan od mojih najtežih mečeva na Vimbldonu u karijeri. Imao sam problema sa riternom, teško je bilo čitati njegov servis. Probao sam da se branim i koristim svoje šanse na Kevinov drugi servis. Bio sam dva seta u minusu, vratio sam se i dobio posle pet. To mi daje veliko samopouzdanje pred sledeći meč“, rekao je Novak posle susreta.
Statistika: as poeni (13-40), dvostruke servis greške (4-8), direktni poeni (43-71), neiznuđene greške (19-41).
Hrvatski teniser Marin Čilić, 9. nosilac turnira, biće Noletov rival u četvrtfinalu Vimbldona u sredu.
Čilić je posle četiri odigrana seta savladao Amerikanca Denisa Kudlu.
Biće to 13. po redu susret srpskog i hrvatskog tenisera. Novak protiv Marina ne zna za poraz, 12-0.