Novak maratonom do četvrtfinala Australijen Opena sa Nišikorijem

Posle velike i neizvesne borbe Novak se plasirao u četvrtfinale prvog gren slema sezone.

Petostruki šampion i branilac titule savladao je u osmini finala Australijen Opena Žila Simona (Francuska, 14) rezultatom 3:2, po setovima 6:3, 6:7 (1:7), 6:4, 4:6, 6:3.

Susret je trajao maratonskih četiri sata i 32 minuta tokom kojih je Novak najvećim delom bitku vodio protiv samog sebe. Načinio je čak 100 neiznuđenih grešaka i iskoristio šest od ukupno 25 brejk šansi.

Svaki set igrao se minimum 47 minuta. Novak je u prvom periodu igre prvi došao do brejka, u četvrtom gemu (bez izgubljenog poena) i poveo sa 3:1. Simon je odmah uzvratio a zatim i izjednačio na 3:3. Nakon što je u sedmom gemu spasio tri brejk lopte, srpski teniser je u sledećem oduzeo servis protivniku i posle 58 minuta igre stigao do 6:3.

Drugi set protekao je bez brejkova. Francuz je pokazao fantastičnu igru u taj-brejku i posle 66 minuta došao do izjednačenja u setovima.

Slično prvom setu, Novak je u trećem prvi stekao prednost brejka, u drugom gemu, ali je istu ispustio u petom. Presudan je bio poslednji gem seta u kojem je prvi nosilac slavio na servis Simona i posle 6:4 poveo sa 2:1.

Četvrti set doneo je jednočasovnu bitku iz koje je kao pobednik izašao francuski teniser. Novak je serijom grešaka (29) omogućio raspoloženom Simonu brejk u devetom gemu, koji je ovaj u narednom pretvorio u osvojen set i 2:2.

Svojih pet minuta Novak je dočekao u odlučujućem, petom setu. Greške je znatno smanjio i rezultat je odmah bio tu. Sa dva brejka je došao do 5:1, Simon je uspeo da vrati jedan, ali ne i da ugrozi Novaka pri sledećem servisu za meč.

„Kada igrate protiv tenisera kakav je Žil nikada ne znate šta da očekujete. On je jedan od najkonstantnijih igrača na ATP Turu. Toliki broj udaraca, toliki broj grešaka danas… Odigrali smo veliki meč, uspeo sam da na kraju pobedim“, rekao je Novak.

Statistika: as poeni (9-2), dvostruke servis greške (1-4), direktni poeni (62-32), neiznuđene greške (100-68), broj osvojenih poena (195-174).

Novak će se za mesto u polufinalu Otvorenog prvenstva Australije boriti protiv 7. nosioca turnira, Keija Nišikorija (Japan), koji je rezultatom 6:4, 6:2, 6:4 bio bolji od Žoa Vilfreda Conge (Francuska, 9).

Biće to njihov osmi po redu međusobni duel. Pet od dosadašnjih sedam je pripalo srpskom teniseru.

„Ko god da izgubi od nas dvojice Uniqlo dobija“, našalio se Novak. „Igrali smo toliko puta na velikim turnirima. Poslednjih nekoliko susreta sam rešio u svoju koristi. Nadam se da neću mnogo grešiti kao danas. Pripremiću se maksimalno za sledeći meč.“

Noletovo 27. uzastopno gren slem četvrtfinale na programu je u utorak.

Izvor: novakdjokovic.com