Odbojka dame: Sjajan preokret i nova pobeda Srbije

Ženska odbojkaška reprezentacija Srbije zabeležila je i četvrtu pobedu u  Gran Priju. Još jedna pobeda posle pet setova, a ovog puta pao je Japan domaćin trećeg vikedna Gran Prija rezultatom 3:2 (25:23, 20:25, 17:25, 27:25 i 15:8). U meču je Srbija pokazala veliko srce i požrtvovanje, što je možda i bilo presudno u trenucima kada su naše devojke krenule da prave preokret  .

Japanke su bolje počele meč. Od rezultata 4:3 na startu  imale su prednost. Odlično su koristile svoje kontra napade, što je sredinom seta donelo osetniju razliku od (13:7 , 16:10 , 19 :14 ). Pri rezultatu 19:14 za domaće, naša ekipa vezuje nekoliko poena, zahvaljujući dobrom napadu Bošković, još boljim blokom  Rašić, da bi potpunu neizvesnost vratila Veljković sa as servisom. Vodio je Japanu u završnici i sa 23:21, ali Srbija pravi odličnu seriju poena preko Ognjenović,  Mihajlović i Bošković i  dolazi do set lopte. Nije dugo trebalo Srbiji da reši prvi set u svoju korist, pošto je na mreži jedna igračica Japana napravila prelaz i poklonila set Srbiji 25:23 .

Početkom drugog seta Japan je imao blagu incijativu i prednost od 3:1. Ali, brzo Srbija preokreće , i dolazi do prednostoi od 7:5 dobrim servisima Brankice Mihajlović. Usledile su potom dve vezane greške Srbije, uz odlično organizovan penal srednjaka domaćina i Japan je na prvu pauzu otišao sa prednošću od 8: 7 . Imao je Japan u nastavku seta i tri poena viška, ali Srbija uspeva da se vrati u meč i da dođe do izjednačenja 17:17 . Zatim je usledila strahovita serija Japana od šest vezanih poena, mada se mora i priznati da je Srbija imala veliku ulogu u toj seriji jer su od rezultata 17:17  napravile nekoliko grešaka, pa  Japan nije imao mnogo problema da reši set u svoju korist rezultatom 25:20 .

Treću deonicu obeležila je izjednačena igra, u kojoj je Japan ponovo imao blagu inicijativu pa je na tehničkom tajm-autu vodio sa 8:6 . Dobro je delovala igra Japana nakon odmora, Ebata je vezala nekoliko poena i odvela je svoj tim na 12:7 . Ništa se nije menjalo u nastavku trećeg seta, domaće su održavale tu prednost,  a na drugom tehničkom tajm-autu  razlika je bila šest poena. Bila je to velika prednost koju Japan nije smeo da ispusti. Na drugoj strani pokušavale su Bošković i Mihajlović da uhvate priključak za izabranicama selektora Manabea, ali Japan je zasluženo stigao do novog seta rezultatom 25:17 .

Ponovo je izjednačena borba obeležila početak novog seta. No, ipak Japan još jednom prvi stiže do osetnije prednosti od tri poena (10:7 , 11 : 8). Približila se Srbija u jednom trenutku na 11:10, međutim Japan odbija taj napad a potom strašnim blokom na Tijani Bošković još jednom odlazi na plus tri .Sigurno je izgledala u tim momentima igra  Japanu, uvek su na semaforu imale prednost od 2-3 poena (19: 16, 19:17 , 21: 18 , 22:19 ) . Ubrzo stižu i do prvih meč lopti pri rezultatu 24:21. Nisu se tu predavale izabranice Zorana Terzića , uspevaju da spase tri vezane meč lopte , a potom da iskoriste svoju drugu set loptu preko Brankice Mihajlović za sjajan preokret i 27 : 25 .

Takva završnica prethodnog seta mogla je samo pozitivno da se odrazi na igru naše reprezentacije . Odlični blokovi Bošković i Mihajlović već na startu seta donose ozbiljnu prednost od  5:2 . Borile su se Japanke, poznate su u odbojkaškom svetu kao ekipa koja svaku loptu može da stigne i ponekada  deluje kao da lopta ne može da im padne u polje.  Imale su i kontru pri rezultatu 9:8 za izjednačenje , ali Ebata pogađa antenu i poklonja poen Srbiji. U narednom poenu Milena Rašić dobro postavlja blok, a završnica meča pripala je našem kapitenu Maji Ognjenović, koja  odličnim kuvanjem donosi novu pobedu našem timu posle velike borbe .

Dosta igračica u našem sastavu su ostvarile dvocifreni broj poena. Najefikasnija je bila Mihajlović sa 24, Bošković i Rašić su upisale po 17 , dok je Veljković osvojila poen manje . Poslednji meč  trećeg vikenda Gran Prija , Srbija igra u nedelju od 8 časova, a protivnik je reprezentacija Tajlanda. Poslednji dan turnira će doneti i odgovor na pitanje, da li naša ekipa može do finalnog turnira . Za to im je potrebna pobeda protiv Tajlanda, uz još neke rezultate ostalih mečeva .