Odbojka dame: Srbija pala posle maratona

Srbija je poražena u drugom meču, drugog vikenda Gran Prija . Bolje od naših devojaka je bila Kina, domaćin ovog vikenda u Makau posle velike borbe i pet odigranih setova. Utakmicu je obeležila fantastična borba i sjajne odbrane, a sam meč posmatralo je  oko 4.000 gledalaca.

Selektor Zoran Terzić je meč sa Kinom počeo u izmenjenom sastavu, u odnosu  na meč sa Brazilom. Na klupi je ostavio juče fantastične Bošković i Mihajlović, kao i kapitena Maju Ognjenović. Šansu na ovom meču je pružio Bjanki Buši, Jovani Brakočević i Bojani Živković. Bolje je Srbija počela meč, imala je startnu prednost, ali je pravila veliki broj grešaka kojima su održavali Kinu u životu. Posle prvog tehničkog tajm-auta,  javili su se i problemi na prijemu,  pa je domaćin stigao prvi put do tri poena prednosti (11:8). Nastavila je Kina u dobrom ritmu prvi set, vezala je nekoliko poena preko svojih srednjih blokera, na to se nadovezala  Stefana Veljković greškom i Kina je otišla na velikih 15:9. Nakon drugog  obaveznog tajm-auta , Srbija je počela da topi prednost do tog trenutka veoma razigranog protivnika. Prvo je Buša poentirala, usledile su i dve vezane greške Kine za 16:15 . Odbile su Kineskinje prvi napad srpske ekipe 17:15 , ali je onda srpska reprezentacija vezala tri poena (  dva bloka Milene Rašić i poen u napadu Bjanke Buše),  za prednost  18:17  posle dugo vremena. Od tog trenutka  vodila se izjednačena borba, sve do  same završnice seta kada je Srbija stekla dva poena prednosti (22:20 , 23:21 ), posle napada Bjanke Buše i Jovane Brakočević.  Nisu se Kineskinje ni tada predavale, posle tajm-auta uspevaju da naprave seriju 3:0 i da prve stignu do set lopte. Poentirala je Brakočević za izjednačenje 24:24, u kontri prolazi i Brankica Mihajlović za 25:24 , ali Kina pravi novu seriju od 3:0  ( servis greška Ognjenović, loš prijem servisa i iskorišćenja kontra ), za kraj  seta 27:25 .

Drugi  period doneo je mnogo bolju  igru Srbije , odnosno lošiju igru Kine. Već na startu seta srpska ekipa je napravila prednost ( 5:3 , 6:3 , 10 :7 , 11:8 ,12 : 8),  koja im je donela mnogo opušteniju igru. Na drugoj strani bila je vidljiva nervoza Kine, pogotovu posle dva uzastopna izgubljena poena posle lošeg dizanja njihovog tehničara. Nije Srbija mnogo marila za njihove problema , Brakočević , Buša  i Rašić samo su povećavale svoju prednost. Kada je na semaforu zasijalo visokih  22:14  za Srbiju, svima je bilo jasno da će naša ekipa stići do izjednačenja. Na kraju je bilo 25 : 17 za srpsku reprezentaciju, a odličan set je odigrala Buša koja je u drugom setu upisala preko osam poena . Nisu tu želele da stanu izabranice Zorana Terzića, nastavile su  da diktiraju ritam , preko Jovane Brakočević koja je terorisala odbranu Kine.  Sredinom seta proradio je  i  blok , i Srbija je na drugom tehničkom tajm – autu imala prednost od 16:12 . Pretile su Kineskinje pri kraju seta, stigle  su na samo poen zaostatka 18:19 .  Buša  je vratila dva poena prednosti, a u završnici  seta  superiorna je bila Milena Rašić  za 23:19. Prvu  set loptu nisu iskoristile, ali drugu je Brankica Mihajlović pretvorila u  konačnih 25: 20 .

Velike oscilacije i igra u serijama su obeležile četvrti set. Bolje su Srpkinje počele, imale su prednost  od 4:1 . U nastavku seta  Srbija je povećala svoju prednost na  ( 11:6 , 13 : 7). Ali, ipak ekipa Zorana Terzića je imala samo poen prednosti na tehničkom tajm-autu 16:15 . U tom periodu meča Kina pravi novu seriju, greškama srpskih igračica i odlazi delovalo je na tada velikih 20:16. Usledio   je potom novi pad u igri Kineskinja, pa Srbija  novom serijom u kojoj je prednjačila Buša stiže do poena zaostatka 19:20 .  U finiš seta timovi su ušli potpuno izjednačeni  22:22 , domaći tim odlično organizuje napad iz zadnje linije i dolazi do nove prednosti 23:22. U narednom poenu Kineskinje koriste kontru i  dolaze do prve set lopte , koju pretvaraju u izjednačenje zahvaljujući veoma lošem prijemu Jelene Nikolić.

Poslednji deo meča doneo je smireniju igru  domaćina, koji je od starta imao prednost.  Početak petog seta možda je i odlučio meč, budući da je Kina već na startu povela sa 5:2 . Uspevaju Rašić i Brakočević da približe Srbiju na minus jedan, ali ponovo Kina veže tri poena za novu prednost, koja je na kraju i odlučila pobednika ovog meča.

Najbolja kod pobednica bila je  Ting Žu sa 16 poena, dok se u srpskoj ekipi istakla Jovana Brakočević sa 21 i Bjanka Buša sa 19 poena. Poslednji meč drugog vikenda Gran Prija, Srbija će igrati u nedelju od 7 časova protiv Belgije.

Kina – Srbija 3:2 ( 27:25 , 17 : 25 , 20: 25 , 25 :22 , 15 : 9 )