Odbojka: Srbija sa prve pozicije u polufinale

Muška odbojkaška reprezentacija Srbije zabeležila je prvi poraz, na završnom turniru Svetske lige u Krakovu. Bolji od momaka Nikole Grbića bili su Francuzi, koji su slavili u jednom sjajnom meču posle pet setova. Minimalnim porazom od 3:2, srpski odbojkaši obezbedili su plasman u polufinale sa prve pozicije, a pored Srbije plasman u polufinale je izborila i Francuska.

Selektor Grbić je meč počeo u nešto izmenjenom sastavu. Na terenu nije bilo korekotora Luburića, koji je prema nekim informacijama imao problema sa povredom. Njega je zamenio iskusni Tomislav Dokić, koji već nekoliko godina sa velikim uspehom nastupa u Grčkoj. Pored Dokića, selektor je poverenje ukazao Lisincu, Jovoviću, Kovačeviću, Stankoviću i Nikiću koji je posle nekoliko poena morao da napusti igru zbog povrede kolena.

Početak meča je obeležila dobra igra srpske ekipe, i već od starta seta Srbija je stekla dva poena viška. Sve do sredine seta srpski odbojkaši su imali prednost do dva poena, međutim Le Ru odličnim servisima donosi izjednačenje 14:14. Uspela je Srbija da odbije taj nalet moćnih Francuza, i da na tehnički tajm-aut ode sa prednošću od 16:15. Ključni momenti prvog seta desili su se nakon obaveznog odmora. Odličnim servisima Marešala, napadima Ruzijea i Ngapeta, Francuzi prave veliku seriju i preokreću na 22:16 i praktično odlučuju pobednika prvog seta.

Početak drugog seta je delovao kao repriza prvog. Ponovo je Srbija dobrom igrom, uz malu pomoć Francuza u vidu grešaka došla do 10:6. Nisu želeli tako lako Francuzi da se predaju, i preko Ngapeta strašnim servisima uspevaju da uhvate priključak za protivnikom. Uspevala je Srbija jedno vreme da održi prednost poenima Dokića, ali su na tehnički tajm-aut Francuzi otišli sa prednošću od 16:15, najviše zahvaljujući Ervinu Ngapetu. U nastavku seta se probudio i Le Ru, i fenomenalnim servisima doneo je veliku prednost svojoj ekipi od 20:17. Francuska je u tim trenucima igrala zaista fantastičnu odbojku, dobro se branila, koristila je kontre, a novim as servisom Marešala stigla je do novog seta i 25:19.

Srbija je bolje počela i treći set, kao i prethodna dva. Dobrom igrom Srbija je stekla dva poena viška, pa je u nastavku seta mogla opuštenije da igra. Sredinom seta je imala veliku prednost od 13:9. Ngapet uspeva da približi Francusku na 13:11, ali ipak Lisinac sa nekoliko dobrih poteza vraća Srbiji prednost od 16:12. Međutim, Francuzi su evropski šampioni i akutuelni osvajači Svetske lige, i samo jedan mali trenutak nepažnje može vas skupo košatati. Upravo taj trenutak su iskoristili Francuzi i poenima Marešala i Ruzijea dolaze do izjednačenja 19:19. Ipak, u završnici seta odličan je bio Lisinac i Srbija je uspela da dođe do seta rezultatom 26:24 i vrati se u meč.

Na početku četvrtog perioda Francuzi su stekli prednost od 6:3, ali potom je usledio odličan preokret reprezentacije Srbije serijom od 6:0. Nastavila je Srbija u sjajnom ritmu i posle te serije, i uz fantastične blokove stigla do 14:8. Bila je to velika prednost, koju do kraja seta izabranici Lorana Tilija nisu uspeli da ugroze. Poslednji  deo meča obeležila je veoma izjednačena borba. Nijedna ekipa nije imala veću prednost od jednog poena, sve do trenutka kada su dva poena vezali Ruzije i Tonjuti za 11:9. Stečenu prednost Francuzi su ljubomorno čuvali, a prvu meč loptu donosi Ngapet 14:12. Nije hteo Uroš Kovačević da se preda, pokušao je napadom iz zadnje linije, ali je surovo izblokiran za veliku radost francuskih igrača.

Kod pobednika je očekivano najefikasniji bio Ruzije sa 22 osvojena poena, dok se u srpskoj ekipi istakao Srećko Lisinac sa 17 poena. Polufinale je na programu u subotu, Srbija će svoj meč igrati od 17:30 časova, a protivnik je najverovatnije reprezentacija Italija. Prenos je na RTS 2 i TV Arena Sport 1.

ODBOJKA-LOPTA

Srbija-Francuska 2:3 (25:20, 25:19, 24:26, 19:25, 15:12)

Uroš Selenić
Rođen 1997. godine u Valjevu. Osnovnu i srednju školu završio u rodnom gradu, a trenutno je student sportskog novinarstva. Još od osnovne pokazao ljubav prema sportu. Trenirao rukomet i odbojku, a učestvovao je i na raznim takmičenjima iz atletike. Od boljih rezultata u atletici ističu se zlatna medalja u bacanju kugle u četvrtoj godini srednje škole na nivou grada Valjeva, kao i treće mesto u trci na tri kilometra pored reke Gradac. Akreditovani novinar sa Evropskog prvenstva u vaterpolu 2016. godine, obožava istoriju i arheologiju, živi za sport...