fbpx
spot_img

OKTOBARske pozorišne premijere i gostovanja u Beogradu

Tokom meseca oktobra publika u Beogradu će imati prilike da pogleda pet premijernih predstava (Pozorište na Terazijama, Atelje 212, BDP, JDP i opera i teatar Madlenianum) i osam gostovanja (Šabac, Sarajevo/Zenica, Užice, Novi Sad, Vršac i Tokio). Takođe izdvajaju se tri premijere, dve premijere u novosadskom pozorištu Ujvideki i jedna u Narodnom pozorištu u Subotici. Svakako se ističu predstave reditelja: Juga Radivojevića, Mie Knežević, Slobodana Unkovskog, Kokana Mladenovića, Aleksandra Popovskog, Nataše Poplavske, Ivane VujićNemanja Ranković i dr.
U oktobru se održava i nekoliko (regionalnih) pozorišnih festivala, od kojih se izdvajaju redom: 57. MESS festival (od 30. septembra do 8. oktobra) u Sarajevu, 1. Sinergy (od 2. do 6. oktobra) u Novom Sadu i Festival pobednika festivala u Rakovici, od 9. do 17. oktobra. Revija predstava Teatar na pravom putu biće održana u Šapcu, od 1. do 9. oktobra.

Beogradske premijere:
06. Oktobar: OSEĆAJ BRADE, Atelje 212, scena Petar Kralj
07. Oktobar: FANTOM U OPERI, Pozorište na Terazijama
11. Oktobar: ZOJKIN STAN, BDP, scena Rade Marković
15. Oktobar: AJNŠTAJNOVI SNOVI, JDP, scena Ljuba Tadić
25. Oktobar: SENKA, Euridika govori, Opera i teatar Madlenianum, velika scena

Beogradska gostovanja:
02. Oktobar: GALEB, Puls teatar Lazarevac (trupa A la Place, Tokio, Japan)
10. Oktobar: 
RUBIŠTE, Narodno pozorište, velika scena (Šabačko pozorište)
11. Oktobar: 
ZDRAV(O) ŽIVOT(E)! / HIGH LIFE, Narodno pozorište, velika scena (SNP Novi Sad)
12. Oktobar: 
VOJNICI, BDP, Nova scena (Akademski ruski teatar, Joškar-Ola, Rusija)
13. Oktobar: 
EDMUND KIN, Narodno pozorište,scena Raša Plaović (NP Sterija, Vršac)
15. Oktobar: 
SVE DOBRO, Atelje 212, scena Mira Trailović  (NP Užice)
19. Oktobar: 
SARA, Narodno pozorište,scena Raša Plaović (Šabačko pozorište)
30. Oktobar: 
ZA ŠTA BISTE DALI SVOJ ŽIVOT, JDP, scena Ljuba Tadić (East West Centar Sarajevo / Pozorište Promena Novi Sad, Bosansko narodno pozorište Zenica)

Izbor premijera izvan Beograda:
02. Oktobar: GROBNICA ZA BORISA DAVIDOVIĆA, Novosadsko pozorište Ujvideki Sinaz
13. Oktobar: AVGUST U OKRUGU OSEJDŽ, Narodno pozorište Subotica
27. Oktobar: JESENJIN, Novosadsko pozorište Ujvideki Sinaz

Predstava meseca (u najavi):

FANTOM U OPERI, Pozorište na Terazijama
Richard Stilgoe i Andrew Lloyd Webber (po romanu Le Fantome de l’Opera Gaston Leroux

Režija: Jug Radivojević
Igraju: Marta Hadžimanov / Mirjana Matić (Kristin), Slobodan Stefanović / Nikola Bulatović (Fantom), Ivan Marković / Slaven Došlo (Raul), Milan Antonić (Gospodin Firman), Dušan Šida (Gospodin Andre), Snežana Savičić Sekulić / Mirjana Stojanović (Karlota), Milena Vasić / Ivana Popović (Madam Žiri), Ljubomir Popović (Pjanđi), Dušan Kaličanin (Gospodin Rejer), Iva Stefanović (Meg), Božidar Bole Stošić (Gospodin Lefevr), Dragan Vujić Vujke (Žozef Buke), Ljubiša Dinčić (Aukcionari Marko Pantelić (Don Atilo/ Pasarino)

Muzika: Andrew Lloyd Webber, Stihovi: Charles Hart, Richard Stilgoe, Prevod i prepev: Slobodan Obradović, Dirigent: Vesna Šouc, Koreograf: Konstantin Kostjukov, Scenograf: Aleksandar Denić, Kostimograf: Tatjana Radišić

Mjuzikl Fantom iz Opere je premijerno izveden na londonskom Vest Endu 1986. godine, a na Brodveju dve godine kasnije gde važi za najduže izvođen mjuzikl svih vremena (preko 12 000 predstava). Do sada ga je u svetu pogledalo oko 140 miliona ljudi. Izvodi se na 15 svetskih jezika u 35 zemalja.
Centralni zaplet se vrti oko prelepog soprana Kristin koja postaje opsesija misterioznog muzičkog genija koji živi u podzemnom lavirintu ispod opere.
Predstava je osvojila brojne nagrade među kojima i tri Olivier nagrade (londonska produkcija) i 7 Toni i Drama desk priznanja (brodvejska produkcija).

Više o premijernim predstavama:
OSEĆAJ BRADE, Atelje 212, scena Petar Kralj
Ksenija Dragunski 

Režija: Mia Knežević
Igraju: Jovana Gavrilović, Vladislav Mihailović, Jovan Belobrković, Tamara Dragičević i Miodrag Dragičević

ZOJKIN STAN, BDP, scena Rade Marković
Mihail Bulgakov

Režija: Nataša Poplavska (Makedonija)

Igraju: Ana Sofrenović, Andrija Kuzmanović, Milan Čučilović, Milorad Damjanović, Slobodan Boda Ninković, Slađana Vlajović, Milica Milša, Sandra Bugarski, Savo Radović, Nada Macanković, Anđela Popović, Jelena Rakočević, Milica Petrović, Saša Đurašević, Arsenije Tubić, Aleksandar Stoimenovski, Miloš Lazarov, Kristina Jovanović i Ljubomir Ćustić.

Dizajn predstave: Emil Petro, kostimograf: Roza Trpčevska, kompozitor: Ognjen Atanasovski, dizajn svetla: Milčo Aleksandrov, scenski pokret: Maja Mitić

Bulgakovljeva tragična farsa kritički slika grupu likova koja predstavlja sve aspekte nekadašnjeg novog sovjetskog društva. Dobro je poznavao probleme života u Moskvi, u tim za njega gladnim godinama, a ideju je i dobio čitajući o racijama na kockarnice i javne kuće koje su tada otvarane u privatnim stanovima. Zojkin stan, koji sam pisac karakteriše kao tragičnu bufonadu, premijerno je izveden 1926. godine u moskovskom Teatru Vahtangov.
Mihail Bulgakov spada u vodeće sovjetske dramske pisce u dekadi posle Oktobarske revolucije. Napisao je četiri drame od 1925. do 1928, koje su sa simpatijama gledale na predrevolucionarnu inteligenciju, a na satiričan način osvetljavale novu sovjetsku birokratiju.

AJNŠTAJNOVI SNOVI, JDP, scena Ljuba Tadić

Alen Lajtmen
Režija: Slobodan Unkovski 
Igraju: Nikola Đuričko, Dragan Mićanović, Radovan Vujović, Vojislav Brajović, Anita Mančić, Branko Cvejić, Branka Petrić, Nataša Tapušković, Marija Vicković, Milena Živanović, Milica Gojković, Marko Grabež, Vučić Perović, Amar Ćorović, Joakim Tasić i Filip Đurić
Dramatizacija: Rusomir Bogdanovski, scenograf: Sven Jonke, kostimograf: Lana Cvijanović, kompozitor: Zlatko Origjanski, scenski pokret: Dimitris Sotiriu
 
Novela američkog fizičara i pisca Alena Lajtmena, objavljena 1993. godine, prevedena je na više od 40 jezika. Reč je o delu izuzetnog jezika, jasne strukture i bogate mašte u kojem nam autor otkriva Ajnštajnove snove u vreme nastanka čuvene teorije relativnosti.


SENKA, Euridika govori, Opera i teatar Madlenianum, velika scena
Elfride Jelinek

Režija: Ivana Vujić 
Igraju: Danica Maksimović (Euridika Senka), Danica Ristanovski (Euridika Telo) i studentkinje FDU-a: Sanja Marković, Miona Marković, Mina Softić, Hana Beštić i Kosta Bunuševac (Orfej)

Dramaturg: Slavenka Milovanović, scenograf: Kosta Bunuševac, kostimograf: Dušica Knežević, koreograf: Barbara Milovanov i scenski govor: dr Ljiljana Mrkić Popović.

Drama dobitnice Nobelove nagrade Elfride Jelinek, mnogostruko nagrađivani komad SENKA / EURIDIKA GOVORI biće prva premijera na sceni Madlenianuma u jubilarnoj pozorišnoj sezoni. Za ovu dramu Elfride Jelinek dobila je Nestorovu nagradu za najbolju dramu na nemačkom jeziku u 2016. godini. U pitanju je snažna priča o savremenoj ženi i njenoj stalnoj borbi da duhovne vrednosti ostanu iznad materijalnih.

GALEB, Puls teatar Lazarevac (trupa A la Place, Tokio, Japan)
Anton Pavlovič Čehov


Premijera: 1. avgust 2016.

Režija: Tsuyoshi Sugiyama
Igraju: Hemi Che, Takashi Matsuda, Emi Togasaki, Kiyotaka Nishimura, Kazunari Ozasa, Mayuko Ando, Shota Tomono, Akihiro Hattori, Shinobu Tsuji, Takanobu Kaneko 

Čehov je ovaj komad, koji predstavlja prekretnicu u razvoju ruske drame uz odstupanje od scenskih tradicionalnih formi, napisao između 1895. i 1896. godine. Predstava je premijerno izvedena prošle godine u Tokiju, a, u međuvremenu, sa velikim uspehom izvedena je na Trećem međunarodnom festivalu eksperimentalnog teatra u Hanoju, u Vijetnamu.

Život i smrt – šta odvaja ova dva različita sveta? Kada ljudi dođu na ovaj svet, svi imaju strast, snove, nade, veru, talenat i ljubav, ali je vrlo teško živeti, a da se nešto od toga ne izgubi, a kada čovek izgubi, često je to pitanje biti ili ne biti. Čehov je pisao o ljudima koji se nadaju da će se uzdići do novog sveta, i koji izazivajući ga na kraju gube i bivaju slomljeni, ali odbijaju da se saviju, u nadi da će ponovo ustati i početi da se bore. On se na taj način pitao šta je to što nas ubija, a šta nas tera da nastavimo. Cujoši Sugijamo

RUBIŠTE, Narodno pozorište, velika scena (Šabačko pozorište)

Ninoslav Đorđević
Premijera: 23. maj 2017.
Režija: Kokan Mladenović 
Igraju: Milica Janevski, Dragana Radojević, Ljubiša Barović, Saša Torlaković, Vladimir Milojević, Nikola Breković, Aleksandra Pleskonjić, Strahinja Barović, Aneta Tomašević, Kristina Pajkić, Slobodan Petranović- Šarac, Sonja Milojević, Ivan Tomašević, Zoran Karajić, Deana Kostić, Aleksandra Ristić, Miloš Vojnović, Siniša Maksimović, Marko Ribić
 
…Tamo gde nema empatije. Tamo gde ne funkcioniše niti jedan odnos: majka-dete, otac-dete, muž-žena, momak-devojka… Tamo gde svaki komad zemlje krije mračnu tajnu. Tamo gde prestaju logika i razum. Tamo gde emocije pokazuju samo oni koji su se odrekli pameti. Tamo gde neće pronaći onog koga traže. Tamo gde se neće pronaći ona koja se traži. Tamo je Rubište. I bilo bi lepo da je tamo. Ali – ako je tamo, kako to da mi živimo u njemu? Kokan Mladenović

GROBNICA ZA BORISA DAVIDOVIĆA, Novosadsko pozorište Ujvideki Sinaz


Režija: Aleksandar Popovski
Igraju: Gabriela Crnković, Emina Elor, Agota Ferenc, Atila Giric, Daniel Gomboš, Daniel Husta, Silvia Križan, Ištvan Kereši, Judit Laslo, Arpad Mesaroš, Atila Nemet, Gabor Pongo i Zoltan Širmer
Nećemo da se deremo na publiku. Na nju se svi već dovoljno deru… Tražimo atom, zatureni atom želje za pravdoljubivošću, atom ljudskosti… Jer on nas drži ljudima. On našu biografiju čini našom. Pitamo se, koliko danas mogu da prođem kroz ovaj svet a da se ne okaljam, da na mojim čizmama ne bude blata… Proći život bez puno blata na cipelama ili izabereš da obuješ čizme pa prođeš kroz život… Izbor je tvoj… Limb između je taj atom za kojim tragamo… Moja lična biografija… Aleksandar Popovski
Marko Radojičić 
Marko Radojičić http://bgedtculture.blogspot.rs/
Rođen u Čačku 1982. godine. Inženjer telekomunikacionog saobraćaja. Ljubitelj i pratilac kulturnih dešavanja. Pokrenuo blog o kulturi, Belgrade Edt Culture, u cilju njene popularizacije. Svojim pisanjem želi da promoviše književnost, pozorište, film, izložbe, muziku i igru. Živi i radi u Beogradu. Član UNS-a i međunarodnog udruženja novinara (International Federation of Journalists)