Olimpijske igre četvrtak (18. avgust): Dani srpskog sporta

Kakvi dani za srpski sport, posle Davora Štefaneka, Tijane Bogdanović i Ivane Španović stižu nove medalje u Srbiju. Veoma uspešan dan su najavili srpski kajakaši, pre svega Milenko Zorić i Marko Tomićević koji su uspeli u disciplini K-2 na 1000 metara da se okite srebrnim odličijem i tako postanu olimpijski vicešampioni. Na kraju su imali vreme od 3:10,969 dok su pobednici i olimpijski šampioni deonicu od 1000 metara prešli za 3:10,781, tako da je nešto slabiji start trke onemogućio odlični dvojac da dođe do najsjajnijeg odličija. Sjajan rezultat i nova medalja za srpski sport. Pored Milenka i Marka, u finalu takmičenja u kajaku nastupila je i Dalma Benedek Ružičić, koja je svoju trku na 1.500 metara završila na sedmoj poziciji, dok je dvojac Novaković-Grujić trku na 200 metara završio na skromnoj šestoj poziciji.

Nakon kajakaša na teren su izašle i najbolje srpske odbojkašice, koje su ostvarile veliku pobedu u polufinalu olimpijskog turnira protiv SAD, posle velike borbe i pet odigranih setova. Srbija je pobedom u polufinalu sebi obezbedila najmanje srebrnu medalju, međutim naše devojke su sposobne da osvoje zlatnu medalju i postanu olimpijske šampionke. Odličan meč su odigrale SAD i Srbija, i jedna i druga selekcija su odigrale po dva odlična seta, dok je u poslednjem, petom setu vođena velika borba do samog kraja. Gubile su izabranice Zorana Terzića sa 1:0 u setovima, ali su potom odigrale gotovo dva perfektna seta. Tokom drugog perioda, Srbija je diktirala ritam i konstantno je imala nekoliko poena prednosti. Sredinom seta bilo je 15:10 za ekipu Zorana Terzića, a u samom finišu seta posle odličnog servisa Maje Ognjenović Srbija je povela sa 23:15 i zadala prvi udarac moćnim Amerikankama. Usledio je u narednom setu furiozan i silovit start srpskih dama. Redom su osvajale poene Bošković, Mihajlović, Stevanović, Rašić i Ognjenović i Srbija je već na startu seta imala ogromnu prednost od 8:1. Ali, Amerika je osvajač velikog broja medalja u ženskoj odbojci, aktuelni svetski šampion i ekipa koja se nikad ne predaje. U završnici seta Amerika uspeva da se približi na samo dva poena minusa (20:18), ali odličan tajm-aut i poeni Brankice Mihajlović nisu dozvolili preokret svetskim šampionkama. U četvrtom periodu Srbija je držala priključak za SAD do rezultata 6:7, kada Amerikanke prave seriju poena i odlaze na bezbednih 11:6. U nastavku seta Amerika je sigurno održavala prednost, a kada je na semaforu zasijalo 19:13 svima je bilo jasno da ćemo gledati poslednji, peti set.

Tokom većeg dela petog seta, ili tačnije od rezultata 5:3 SAD su imale prednost. U jednom trenutku ta prednost je iznosila i tri poena razlike, kao pri rezultatu 10:7 i 11:8. Ključni momenti ovog meča bili su, kada je Milena Rašić vezala nekoliko dobrih servisa i kada su naše devojke uspele da se izvuke iz veoma neugodne situacije i od rezultata 10:12 dođu do prednosti 13:12. Karč Kiralji zatražio je tajm-aut posle odličnog servisa Milene Rašić, i njegov potez je poremetio našeg srednjeg blokera koji pravi servis grešku i donosi SAD izjednačenje 13:13. Ipak, u narednom poenu i SAD greše na servisu i poklanjaju prvu meč loptu Srbiji. Na servis je stala Tijana Bošković koja je snažno servirala, Srbija se potom odlično odbranila, a kontru je iskoristila Tijana Bošković za veliko slavlje cele nacije. Mihajlović sa 23 poena je bila najefikasnija igračica meča, a sjajnu podršku je imala u Tijani Bošković, koja je meč završila sa 22 osvojena poena.

Finale je na programu u nedelju od tri časa i petanaest minuta posle ponoći po srpskom vremenu, a protivnik je reprezentacija Kine. Tokom prve faze takmičenja srpske odbojkašice su igrale protiv Kineskinja, a na tom meču Srbija je igrala fantastično i Kina je poražena posle samo tri seta. Nadamo se istom scenariju, ali i ako se to ne desi sijaće to srebro zlatnim sjajem, jer su to izabranice Zorana Terzića zaslužile.

Odličan dan su imali i srpski vaterpolisti, koji su uspeli da savladaju Italijane u polufinalu rezultatom 10:8 i osvoje još jednu medalju za Srbiju, ali ekipa Dejana Savića želi onu većeg sjaja. Posle lošijih igara u grupnoj fazi takmičenja, Srbija svu svoju snagu i kvalitet pokazuje u mečevima na ispadanje. Prvo je u četvrtfinalu pala Španija, a sada u polufinalu i večiti rivali Italijani i to jako ubedljivo i lagano. Ekipa Dejana Savića odigrala je odlično prvo poluvreme, koje je praktično i odlučilo pobednika ovog meča. U jednom trenutku Srbija je vodila i sa 6:0, ali Italijani uspevaju da postignu dva vezana gola i da sa velikim zaostatkom odu na poluvreme. U trećoj četvrtini pao je samo jedan gol, i to opet gol naših vaterpolisti za ogromnih 7:2 i plasman u finale. Poslednji deo meča Srbija je odigrala nešto opuštenije, što su Italijani iskoristili i značajno ubaližili ubedljiv poraz. Filipović, Prlainović i Nikić sa po dva gola bili su najefikasniji u redovima pobednika. Protivnik u finalu će biti Hrvatska, a meč je na programu u subotu od 22.50 časova po srpskom vremenu.

Osim kajakaša, odbojkašica, i vaterpolista u četvrtak su nastupile i srpske košarkašice, koje su na žalost poražene od Španije sa 68:54 u polufinalu olimpijskog turnira. Izabranice Marine Maljković imaće još jednu šansu za medalju, a protivnik u duelu za bronzu je reprezentacija Francuske. U četvrtak su nastupili i atletičari Asmir Kolašinac (bacanje kugle) i Amela Terzić (800 metara), ali bez nekog zapaženijeg učinka. Takmičenje u Riju je završio i desetobojac Mihail Dudaš, koji je odustao od takmičenja posle osam diciplina zbog povrede lakta. Velika šteta i peh za srpskog takmičara, koji nema sreće i često kuburi sa povredama. Verujemo da će se brzo oporaviti i vratiti takmičenjima. I petak će biti zanimljiv dan za Srbiju, košarkaši će u ponoć igrati za finale Olimpijskih igrara protiv Australije, dok će srpski kajakaši sa tri posade nastupiti u kvalifikacijama. Tokom petka nastupiće i naši takmičari u brzom hodanju na 50km.