– Jednosmenska nastava biće organizovana u 200 osnovnih škola i ukupno 300 objekata – potvrđuje, za “Novosti”, ministar prosvete Mladen Šarčević. – Novi model nastave biće organizovan u svim školama u kojima postoje uslovi za to. Mnoge već ispunjavaju uslove, a u nekim objektima u toku su građevinski radovi, kako bi prostor bio prilagođen novim potrebama. Recimo, u nekim školama učionice su ogromne, imaju po sto kvadrata, pa će prostorije biti pregrađene i tako ćemo dobiti više učionica. Gde su radovi mali, škole ih izvode uz pomoć lokalnih samouprava, a za veće radove sredstva obezbeđuje Ministarstvo prosvete.

Ministar Šarčević je ranije rekao da je Ministarstvo imalo u vidu radno vreme roditelja koji u velikom broju rade od devet do 17 časova, a nekada i duže, pa će ovaj model pomoći da deca budu “zbrinuta” dok su im roditelji na poslu, a imaće i mogućnost da nešto dodatno nauče.

Deca će posle redovne nastave moći da se posvete nekoj aktivnosti koju škola bude izabrala: radionice iz programa “Škola bez nasilja”, prevencija zloupotrebe psihoaktivnih supstanci, prevencija zavisnosti od video-igara i interneta, radionice o reproduktivnom zdravlju…

Takođe, biće organizovani dodatni časovi obaveznih nastavnih programa, dopunska nastava, pripreme za takmičenja, priprema za polaganje završnog ispita, škole crtanja, stranih jezika, sporta, lepog pisanja i izražavanja…

Moći će da formiraju manji zoo-vrt za životinje koje mogu da žive u školskom dvorištu, da ih hrane i brinu o njima. U nekim školama sadiće biljke u dvorištu, moći će da odlaze u bližu okolinu, pešače, orijentišu se u prostoru, snalaze se pomoću mape…

Oni koji vole film moći će da rade spotove, kratke filmove, panoe i fotografije, promovišući zdrav život, nenasilje i još mnogo toga.

Jasmina Đelić, načelnica Odeljenja za koordinaciju rada školskih uprava Ministarstva prosvete, ranije nam je rekla da će sa lokalnim samoupravama ili sa školom biti napravljen dogovor da se deci obezbedi obrok, koji će biti besplatan.

Ovaj koncept celodnevne nastave ni na koji način se neće kositi sa sadašnjim konceptom, koji podrazumeva produženi boravak u školama koje ga organizuju, niti sa celodnevnom nastavom koja se odvija u nekim školama.

NOVI OBJEKTI

– U GUSTO naseljenim gradovima, kao što su Beograd, Novi Sad ili Novi Pazar, jednosmenska nastava neće moći da bude uvedena sa postojećim prostornim kapacitetima. Tu ćemo morati da pravimo i potpuno nove objekte – najavljuje ministar Šarčević.

IT CENTAR U UŽICU

MINISTAR Šarčević prisustvovao je u utorak početku radova na izgradnji sportske sale u OŠ “Aleksa Dejović” u Sevojnu, koja se finansira sredstvima Ministarstva i grada Užica. Vrednost investicije je 467.000 evra, a rok za završetak radova je kraj marta 2020. godine.

Šarčević je obišao i radove u bivšoj kasarni u Krčagovu, gde će biti otvoren inovacioni startap centar.

OSNOVNE ŠKOLE U KOJIMA ĆE SE OD SEPTEMBRA UČITI PO NOVOM MODELU NASTAVE

BEOGRAD

Milan Rakić“, Novi Beograd

M. Labudović Labud“, Baroševac,

Bora Lazić“ Mladenovac

Bisa Simić“ Mladenovac

Prva obrenovačka škola“ Obrenovac

Kosta Đukić“ Mladenovac

Braća Baruh“ Stari Grad

Vasa Čarapić“ Voždovac

Draževac“ Draževac, Obrenovac

Vuk Karadžić“ Stepojevac, Lazarevac

Pavle Popović“ Vranić, Barajevo

Mića Stojković“ Umčari, Grocka

Dule Karaklajić“ Lazarevac

Grabovac“ Grabovac, Obrenovac

Voka Savić“ Lazarevac

Stefan Nemanja“ Savski venac

Đura Daničić“ Voždovac

Isidora Sekulić“ Savski venac

Radojka Lakić“ Savski venac

Mihailo Mladenović Selja“ Dudovica, Lazarevac

.J. Milovanović“ Sopot

Vojvoda Mišić“ Savski venac

Ilija Garašanin“ Grocka

Jovan Cvijić“ Palilula

Ž. Savković“ Mladenovac

Kralj Petar II Karađorđević“ Vračar

UŽICE

“Vuk Karadžić” Priboj

“Boško Buha” Ivanje, Prijepolje

“Jezdimir Tripković” Latvica, Arilje

“Mito Igumanović” Kosjerić

“Stevan Joksimović” Rogačica, Bajina Bašta

“Sveti Sava” Bajina Bašta

“Slobodan Sekulić” Užice

“Aleksa Dejović” Sevojno

“Dušan Tomašević Ćirko” Velika Župa, Prijepolje

“Dušan Jerković” Kostojevići, Bajina Bašta

ZAJEČAR

Mitropolit Mihailo“ Sokobanja

Hajduk Veljko“ Korbovo, Kladovo

S. Miljković“ Brestovac, Bor

Đura Jakšić“ Sumrakovac , Boljevac

Ljubica Jovanović Radosavljević“ Podvrška, Kladovo

Đura Jakšić“ Zaječar

Vuk Karadžić“ Kladovo

Hajduk Veljko“ Štubik, Negotin

Vuk Karadžić“ D. Milanovac, Majdanpek

Đ. Simeonović“ Podgorac, Boljevac

V. Petković Dis“ Grljan, Zaječar

Lj. Radosavljević Nada“ Zaječar

Vuk Karadžić“ Veliki Izvor, Zaječar

Đura Jakšić“ Krivelj, Bor

D. Obradović“ Vražogrnac, Zaječar

KRALjEVO

D. Obradović“ Vrba, Kraljevo

Mladost“ Vrnjci, Vrnjačka Banja

Milun Ivanović“ Ušće, Kraljevo

Petar Nikolić” Samaila,Kraljevo

,,Josif Pančić“ Baljevac na Ibru, Raška

VALjEVO

Sveti Sava“ Pambukovica, Ub

Rajko Mihailović“ Banjani

Jevrem Obrenović“ Šabac

Dositej Obradović“ Volujac, Šabac

Kralj Aleksandar Karađorđević“ Prnjavor, Šabac

Braća Ribar“ Donja Borina, Mali Zvornik

Stevan Filipović“ Divci, Valjevo

Milan Rakić“ Mionica

Mile Dubljević“ Lajkovac

Žika Popović“ Vladimirci

Jovan Cvijić“ Debrc, Vladimirci

14. oktobar“ Draginac, Loznica

Stepa Stepanović“ Tekeriš, Loznica

Ž. Jovanović Španac Bela Crkva

 

NOVI SAD

Žarko Zrenjanin“ Obrovac, B. Palanka

Đorđe Natošević“ N. Slankamen, Inđija

D. Radosavljević-Narod” Mačvanska Mitrovica, Sremska Mitrovica

Sava Šumanović“ Erdevik, Šid

“Petefi Šandor” Bečej

“Branko Radičević” Savino Selo, Vrbas

P. Petrović Njegoš“ Vrbas

Milica Stojadinović Srpkinja“ Vrdnik, Irig

Branko Radičević“ Kuzmin, S. Mitrovica

23 Oktobar“ Golubinci, Stara Pazova

Milan Hadžić“ Vojka, Stara Pazova

Vuk Karadžić“ Adaševci, Šid

Sremski front“ Šid

Jovan Popović“ Novi Sad

Veljko Vlahović“ Novi Sad

Vuk Karadžić“ Novi Sad

Veljko Dugošević“ Braničevo, Golubac

Sava Kovačević“ Mihajlovac, Smederevo

Jovan Šerbanović“ Krepoljin, Žagubica

Ugrin Branković“ Kučevo

Miloš Savić“ Lučica, Požarevac

Nadežda Petrović“ Velika Plana

II šumadijski odred“ Markovac, Velika Plana

Jovan Šerbanović“ Ranovac, Petrovac na Mlavi

Veljko Dugošević“ Turija, Kučevo

SOMBOR

D. Obradović“ Sombor

M. Antić“ Čonoplja, Sombor

Vuk Karadžić“ Bajmok, Subotica

Vuk Karadžić“ Crvenka, Kula

Miroslav Antić“ Odžaci

B. Radičević“ Stapar, Sombor

Moša Pijade“ Pačir, B. Topola

Ratko Pavlović Ćićko“ Ratkovo, Odžaci

A. Šantić“ A. Šantić, Sombor

Vuk Karadžić“ Krivaja, B. Topola

KRAGUJEVAC

Sveti Sava“ Toponica, Knić

Đura Jakšić“ Kragujevac

Živko Tomić“ Donja Šatornja, Topola

Julijana Ćatić“ Stragari, Kragujevac

Vuk Karadžić“ Knić

Svetozar Marković“ Kragujevac

Velja Gerasimović“ Venčane, Aranđelovac

Lj. Ljuba Nenadović“ Ranilović, Aranđelovac

Sveti Sava” Batočina

Sreten Mladenović“ Desimirovac

Karađorđe“ Rača

KOSOVSKA MITROVICA

D. Maksimović“ Kosovska Kamenica

LESKOVAC

Georgi Dimitrov“ Bosilegrad

Stojan Ljubić“ Kosančić, Bojnik

V. Stefanović Karadžić“ Levosoje, Bujanovac

Sveti Sava“ Vladičin Han

1. maj“ Vrtogoš, Vranje

Vuk Karadžić“ Pečenjevce, Leskovac

Vuk Karadžić“ Surdulica

J. Jovanović Zmaj“ Surdulica

Braća Milenković“ Šišava, Vlasotince

Bora Stanković“ Jelašnica, Surdulica

Partizanski dom“ Donji Bučumet, Medveđa

Aca Sinadinović“ Predejane, Leskovac

Vuk Karadžić“ Lebane

JAGODINA

Dušan Popović“ Belušić, Rekovac

Radoje Domanović“ Paraćin

KRUŠEVAC

Ivo Lola Ribar“ Aleksandrovac

Branko Radičević“ Razbojna, Brus

Rade Dodić“ Milutovac, Trstenik

NIŠ

D. Obradović“ Medijana, Niš

Ivan Vušović“ Ražanj

S. Mladenović Mika“ Palilula, Niš

Ćele kula“ Medijana, Niš

Vuk Karadžić“ Vitoševac, Ražanj

Nadežda Petrović“ Sićevo

” Jovan Jovanović Zmaj Aleksinački Rudnik, Aleksinac

Đura Jakšić“ Jelašnica, Niška Banja

Dr Zoran Đinđić“ Brzi Brod, Medijana, Niš

Vuk Karadžić“ Medijana, Niš

Stojan Novaković“ Blace

Dušan Radović“ Pirot

Mladost“ V. Bonjince, Babušnica

Hristo Botev“ Dimitrovgrad

Milić Rakić Mirko“ Prokuplje

S. Mirković Nenad“ Mala Plana, Prokuplje

Branko Radičević“ Gabrovac, Niš

Branislav Nušić“ Donja Trnava, Niš

Lela Popović“ Miljkovac, Niš

ČAČAK

Stepa Stepanović“ Gornja Gorevnica, Čačak

Božo Tomić“ Prijevor, Čačak

Branislav Petrović“ Slatina

„ Sveti đakon Avakum“ Trnava, Čačak

22.decembar“ Donja Trepča, Čačak

Desanka Maksimović“ Vraćevšnica, Gornji Milanovac

Ivo Andrić“ Pranjani, Gornji Milanovac

Arsenije Loma“ Rudnik, Gornji Milanovac

Kotraža“ Kotraža, Lučani

Milan Blagojević“ Lučani

Marko Pajić“ Viča, Lučani

Goračići“ Goračići, Lučani

Vuk Karadžić“ Kaona, Lučani

Sreten Lazarević“ Prilike, Ivanjica

Kirilo Savić“ Ivanjica

Prof. dr Nedeljko Košanin“ Devići, Ivanjica

Milinko Kušić“ Ivanjica

Major Ilić“ Kušići, Ivanjica

Vučić Veličković“ Međurečje, Ivanjica

Mićo Matović“ Katići, Ivanjica

Izvor: novosti.rs