Posle strašne borbe pao i Federer, Novak u finalu!

Tri godine Novak je neporažen u duelima protiv Rodžera Federera.

Fenomenalna pobeda nad švajcarskim teniserom u polufinalu „Rolex Paris Masters“-a rezultatom 7:6 (8:6), 5:7, 7:6 (7:3) povećala je Novakovu prednost u međusobnim okršajima na 25-22 i omogućila mu da se u nedelju bori za 33. Masters titulu, a ukupno 73. u karijeri.

Maratonski meč u dvorani Bersi trajao je čak tri časa i tri minuta.

Ovo je Novakov 22. uzastopni trijumf u singlu (skoro tri meseca je neporažen).

Tokom prvog seta koji je trajao jedan čas i 11 minuta Novak je jedini imao brejk šanse. Čak pet. Najpre je propustio jednu u drugom gemu, da bi Federer u osmom spasio četiri. Vodio je švajcarski igrač sa 4:2 u taj-brejku nakon čega je Novak vezao tri poena, prešao u vođstvo i sa još jednim mini brejkom u poslednjem poenu došao do osvajanja prvog seta.

Već u prvom gemu drugog seta Novak je imao priliku da oduzme servis Rodžeru. U tome nije uspeo, da bi se Švajcarcu u sledećem ukazala prva brejk lopta u meču koju je Novak spasio. Naredna tri servis gema srpski teniser je osvojio bez izgubljenog poena. Najveću šansu Novak je imao u jedanaestom gemu u kojem je propustio tri brejk lopte. Federer je to odmah u sledećem kaznio, došao do prvog brejka i izjednačio rezultat na 1:1.

Iako su na terenu više od dva časa, intenzitet meča nije ni najmanje opao u trećem setu. Obojica tenisera delovali su kao da je susret tek počeo, a vrhunski poeni nizali su se kao i u prethodna dva seta. Ponovo je Novak bio bliži brejku, ali je Federer u prvom i devetom gemu spasio po dve brejk lopte. Sve je i ovog puta vodilo ka taj-brejku. A u taj-brejku dominacija Novaka za velikih 7:3.

Statistika: as poeni (8-17), dvostruke servis greške (0-2), direktni poeni (31-54), neiznuđene greške (32-52), broj osvojenih poena (129-123).

Novak će u finalu Pariza u nedelju od 15 časova igrati protiv Karena Kačanova. Rus je načinio iznenađenje savladavši u prvom polufinalu šestog nosioca Dominika Tima rezultatom 6:4, 6:1.

Kačanov je trenutno 18. teniser ATP liste, a njihov jedini međusobni susret pripao je Novaku u osmini finala ovogodišnjeg Vimbldona.

Da podsetimo, Novak je četiri puta do sada bio šampion Mastersa u Parizu (2009, 2013, 2014. i 2015. godine).