fbpx
spot_img

Slovenačke razglednice – Tomaž Lavrič

www.mladina.si/47224/rolanje-po-sceni/
www.mladina.si/47224/rolanje-po-sceni/

 

Tomaž Lavrič lično
www.delo.si/kultura/film/drzavljan-diareja

Nakon Istoka Sitara, predstavićemo deo slovenačke strip scene kroz lik i delo Tomaža Lavriča. Približno vršnjak prethodno pomenutom (r. 1964.) ovaj autor je poznat i pod pod nadimkom TBC, odn. povremeno i po pseudonimima Diareja, J. Visarjonovič, Ton Ton i Lovro Matič. stripova.

Lavrič se ilustracijom i stripovima se profesionalno bavi uglavnom od 1987. godine, kad je nedeljniku „Mladina“ osvanuoi kratki strip Diareja, kroz koji je minimalističkim crtežom na ironičan način komentarisao aktuelna politička zbivanja u Sloveniji u to vreme.

 

www.mladina.si/160121/
www.mladina.si/160121/

Uporedo s tim, u sopstvenoj režiji je objavio još tri albuma: „Crveni alarm“ (Rdeči alarm,

www.delo.si/druzba/kult/
www.delo.si/druzba/kult/

1996 – o ljubljanskoj pank i alternativnoj sceni…), Ratman (1997 -, lokalna superherojska socio-politička parodija), i ratnu dramu „Bosanske basne“ (1997) – Fables de Bosnie, u izdanju francuskog Glénat-a iz ’99, odn. Raconti di Bosnia u italijanskom izdanju. Francuska verzija albuma je 1999. godine dobila Grand Prix na Međunarodnom festivalu stripa u švajcarskom gradu Sijer i nagradu „Srebrni lav“ od strane Centra za strip iz Brisela.

Lavrič voli da radi na nekoliko projekata istovremeno, i da eksperimentiše sa crtačkim stilovima… Nakon što je 1999. objavio crnohumorni krimić Glista u bijegu, Lavrič 2001. je radio na tri projekta: zbirci priča o životu u novonastalim kapitalističkim istočnoevropskim zemljama pod nazivom „Novo doba“ (franc. Temps Nouveaux, ital. Tempi nuovi), zatim zbirku crnohumornih gegova „Ekstremni sportovi“ (šp. Deportes extremos) a četvrti deo francuskog serijala Dekalog (2001), je među prvim projektima za koji je scenario prepustio nekom drugom, tj. Franku Žirodu Giroud.

www.stripburger.org/language/sl/
www.stripburger.org/language/sl/

Godine 2002. Diareje je objavljena kao kompilacija od 560 stranica; Lavrič za to vreme radi i na postapokaliptičnoj SF seriji Lomm (2002-2004.). Značajan je i krimi-serijal u boji Evropa (2003-2004), koji se dosta tiče balkanskih prostora i ljudi. Godine 2004. objavljuje poetični naučnofantastični album Slepo sunce koji je kolekcija kratkih priča objavljivanih u slovenačkom alternativnom strip magazinu Stripburger.

Poznati su mu još kratki i novinski stripovi Milena, Astralopitek, Geso, Božični strip, Potopis, Mirjana i npr. serijalizovane kratke priče: Operation Rampart, Magda, Megaran (sa Gorazdom Vahenom), Azzardo d’Amore

 

Zahvaljujemo se Wikipediji na isrcpnom ali sažetom izvoru podataka.

 

Mišo Koprivica
Mišo Koprivica
Mišo Koprivica je od svog ranog opismenjavanja veliki ljubitelj stripova, a tu sklonost nije zasenio ni razvoj interesovanja prema lepoj književnosti, raznolikoj stručnoj literaturi, prema raznim (sup)kulturnim sadržajima uopšte. Svoje malo bekstvo i nadgradnju nad zamućenom kolotečinom nalazi i u pisanju i konzumiranju poezije, uživanje u slušanju muzike i skromnim porodičnim kretanjima. Oženjen je i otac dvoje dece.