fbpx
spot_img

Zdravlje i lepota: Koja se oboljenja leče matičnim ćelijama

Maligni tumori / neoplazme  

skup bolesti koje karakteriše nepravilan i progresivan rast ćelija,  njihova nekontrolisana deoba, patološka diferencijacija i proliferacija, kao i sposobnost tih ćelija da prodru u ostatak tkiva, bilo direktnim urastanjem (invazija), bilo migracijom ćelija do udaljenih delova tela (metastaze). Novonastala tvorevina u organizmu nastaje kao posledica različitih unutrašnjih i spoljašnjih faktora koji deluju na organizam, ali definitivna etiologija i stimulus za većinu nisu poznati.  Mogu se javiti u svakom tkivu i organu, odnosno, na bilo kom mestu u organizmu nezavisno od vremena, pola, životnog doba i drugih faktora. Terapija obuhvata hirurške procedure, hemioterapiju i radioterapiju, simptomatsko lečenje. Lek izbora su matične ćelije.

Leukemije

malignitet ćelija krvi i koštane srži, koji nastaje usled nekontrolisanog razmnožavanja ćelija krvi i njihovih prethodnika u koštanoj srži.  Može nastati iz bilo kojih ćelija krvi, a najčešće iz belih krvnih zrnaca (leukocita), Postoje više vrsta leukemija [akutna limfocitna leukemija (ALL,) akutna mijeloidna leukemija (AML), hronična limfocitna leukemija (HLL), hronična mijeloidna leukemija (NML), leukemija plazma ćelija itd]. Terapija obuhvata transplantaciju koštane srži, hemioterapiju i radioterapiju, trasfuzije krvi i krvnih derivata, simptomatsko lečenje. Lek izbora su matične ćelije.


Dijabetes-šećerna bolest 
hronični, neizlečivi sistemski poremećaj metabolizma, koji se karakteriše hiperglikemijom, tj. trajno povišenim nivoom glukoze u krvi. Uglavnom je uslovljen naslednim faktorima, a nastaje zbog smanjene sekrecije ili smanjenog biološkog dejstva hormona insulina, odnosno u kombinaciji ova dva faktora. Taj nedostatak ometa razmenu ugljenih hidrata, masti i belančevina u organizmu (što se ispoljava tipičnim tegobama), a nakon dužeg vremena utiče i na strukturu i funkciju krvnih sudova, nerava i drugih vitalnih organa i organskih sistema. 

Oboljenja srpastih ćelija-srpasta anemija

nasledne, hronične i doživotne bolesti krvi (iz grupe hemoglobinopatija), koje pogađaju crvena krvna zrnca-eritrocite odnosno njihov glavni deo-hemoglobin (Hb omogućava prenos kiseonika od pluća do svih delova tela)  i dolazi do produkcije 2 vrste hemoglobina (normalno eritrociti sadrže HbA, ali postoje i abnormalne forme HbC i HbS). Eritrociti sa patološkom formom hemoglobina u uslovima deoksigenacije menjaju svoj oblik  (izgled srpa) i osobine, što utiče na njihov otežan prolazak kroz krvne sudove dovodeći do poremećaja u dotoku krvi do okolnih tkiva  i njihovu snabdevenost kiseonikom. Životni vek takvih eritrocita je skraćen (normalno eritrociti žive 120 dana). Spadaju u grupu genetskih bolesti. Nasleđuju se autosomno recesivno. Terapija je simptomatska, transfuzija krvi i krvnih derivata-svežih eritrocita.  Lek izbora su matične ćelije.

Postoje mnoge bolesti koje se leče matičnim ćelijama. Navela sam samo neke od njih. Čuvajte svoje zdravlje jer je ono najdragocenije.

Ema Vitković
Ema Vitkovićhttp://www.facebook.com/usporavanje
Rođena u Nišu 1978. godine. Scenski masker, frizer, pedijatar i vaspitač. Imala emisiju "Iz mog ćoška" na Aleksinačkom radiju. Učestvovala na dva Fashion Week-a u Nišu kao šminker. U Nišu je vlasnik Pivnice "Usporavanje" . Voli da piše, da se druži i pomaže ljudima. Humanost i zdravlje su joj na prvom mestu. Udata je i majka dvoje dece, Sare i Stefana.