fbpx
spot_img

„KonMari” metoda – otkrijte deci čaroliju sređivanja i naučite ih da budu uredna

Nakon što je njena knjiga „Magija sređivanja koja menja život: Japanska veština oslobađanja od stvari i organizovanja” postala bestseler širom sveta, Mari Kondo, preselila se u SAD i doživela još jedno iskustvo koje joj je u potpunosti promenilo život – ostvarila se u ulozi roditelja. Mama je dve devojčice – Satsuki (2) i Miko (1).

Unjenoj kući odeće i igračaka ima na pretek, kao što je to uostalom slučaj sa svim porodicama sa malom decom. Zato su joj dobro poznati problemi sa kojima se roditelji susreću iz dana u dan poput nereda i pretrpanosti. Kondo je podsvesno počela da uči svoje mališane svojim svetski poznatim metodama pospremanja i organizacije doma. Deca su posmatrala način na koji ona održava njihov životni prostor urednim i krenula su da je imitiraju.

Iznenadila sam se kada sam videla ćerku kako vraća knjige, plišane igračke i lutke na svoje mesto preciznije nego što sam očekivala. Ona takođe pokušava da oponaša moje metode slaganja garderobe, iako posle krišom popravim ono što je uradila, izjavila je ova ponosna mama.

Ova 32-godišnja „kraljica urednosti”, poznata pod nadimkom KonMari, nije samo autorka popularnih naslova u knjižarama. Zajedno sa suprugom uspešno vodi agenciju KonMari Media Inc., sa sedištem u San Francisku. Firmu čini dvadesetoro zaposlenih koji obučavaju konsultante njenim metodama za sređivanje i organizovanje životnog prostora sa misijom da „organizuju svet”. Osnovna ideja metode KonMari je da iz svog doma uklonimo sve stvari koje ne koristimo, koje nam ništa ne znače i koje nas ne usrećuju. Veliko čišćenje počinje bacanjem stvari, ali tako da biramo ono što zaista želimo da zadržimo. Tek nakon bacanja nepotrebnih predmeta možemo da počnemo sa pospremanjem i određivanjem gde će šta da stoji. Bračni par planira da sledeće godine pokrene liniju sopstvenih brendiranih proizvoda, uključujući vešalice i aromatične raspršivače, koji će biti dostupni za američko tržište.

Pristalice njenih metoda pospremanja osmislile su novu kovanicu, glagol „kondo”, što znači očistiti kuću od nepotrebnih stvari ili uredno složiti odeću. Takva praksa je ključna kako deca prelaze iz jedne starosne grupe u drugu i prerastu garderobu koju su do tada nosila. Važno je zadržati ono što je praktično ili ono što „izaziva radost”, odnosno što nas čini srećnim. Kada mališani napune tri godine, svakako ima smisla rešiti se nepotrebnih stvari i napraviti više mesta u svom domu. Postavljanjem jasnih granica za dečje stvari, lakše je odrediti šta je višak, ističe Kondo.

Kondo je vremenom uvidela da je njenoj metodi potrebna modifikacija jer je nerealna za porodice sa decom mlađeg uzrasta.

Biti roditelj naučilo me je da mnogo stvari moram da obavim za kratko vreme.

Zato danas savetuje prezauzete roditelje da stvari u kući raspreme i organizuju po etapama, tako što će, recimo, prvo složiti košulje umesto ceo plakar. Iako njena uobičajena metoda pospremanja podrazumeva da se sav posao obavi odjednom – jer je tako efikasnije – napravila je ovaj izuzetak zbog porodica sa malom decom.

Za sebe kaže da nije „dosadna mama”, već da pomaže svojoj deci da pronađu stvari koje unose radost u njihov život.

5 saveta Mari Kondo za lekcije iz sređivanja

Pet saveta Mari Kondo za porodice sa malom decom koji će roditeljima i mališanima obezbediti prijatan boravak u kući ili stanu:

  1. Nikada nije suviše rano da počnete da učite decu metodama pospremanja. Pokažite im kako da organizuju svoje stvari kada napune godinu dana i prohodaju.
  2. Budite dobar uzor svojoj deci. Najvažnija od svih lekcija je da deca vide da njihovi roditelji cene čistoću i urednost životnog prostora, kao i da im poslovi pospremanja kuće ne padaju teško. To je uostalom i zlatno pravilo roditeljstva – ponašajte se onako kako biste želeli da se vaša deca ponašaju.
  3. Odredite koliko prostora vaša deca dobijaju. Utvrdite koliko će vaše dete imati mesta u ormaru ili fioka za odlaganje svojih stvari i igračaka. To će vas sprečiti da ubuduće previše kupujete i gomilate nepotrebne stvari i olakšaće vam da održavate urednost svog doma.
  4. Neka vaša deca znaju koliko tačno prostora imaju na raspolaganju. Ukoliko deca poseduju više stvari nego što možete da čuvate u njihovom delu, neka izaberu one koje ih čine srećnim ili ih zamolite da igračke poređaju od one koja im se najviše do one koja im se najmanje sviđa kako biste im pomogli da odluče čega mogu da se odreknu.
  5. Učite decu kako da slože odeću. Počnete sa garderobom koju sitne, dečje ručice mogu lako da savladaju, kao što su čarape i donji veš.

Zahvaljujući ovim jednostavnim ali efikasnim strategijama vaše dete će uživati u čaroliji sređivanja i uvideti značaj organizacije od ranog uzrasta!

Na koji način vi organizujete i održavate svoj životni prostor urednim? Da li vam i kako deca pomažu u obavljanju kućnih poslova? Podelite sa nama vaše priče i iskustva.

Izvor: novakdjokovicfoundation.org

Prethodni tekst
Sledeći tekst
Zoran Todorović
Zoran Todorović
Osnivač „Pokazivača“. Tvorac novakovanja. Čovek koji od života želi sve ili ništa, a trenutno živi negde između.