Jedino što naši fakulteti nude svojim studentkinjama kada ostanu u drugom stranju je zamrzavanje godine, što uostalom može da učini i bilo koji drugi akademac.
Foto: Pixabay
Nakon izjave Slavice Đukić Dejanović, ministarke bez portfelja zadužene za populacionu politiku, da će država dati punu podršku studentkinjama koje ostanu u drugom stanju, anketirali smo fakultete širom Srbije na koje sve načine oni izlaze u susret studentkinjama koje ostanu u drugom stanju, odnosno da li postoje i koje su olakšavajuće okolnosti za njih. Ono što je svima bio odgovor – mogu slobodno da zamrznu godinu.
Poslednjih godina postao je prilično često i sa simpatijama propraćeno da na fakultetima u Americi studentkinje sa bebama dođu na predvanje, što se posle pretvorilo u viralne vesti na internetu. Tako nešto kod nas ne prolazi, a studentkinja iz Novog Sada podelila je sa nam i jedno neprijatno iskustvo.
Došla sa sa bebom na fakultet i zažalila
Nevena Reljin koja završava master studije u Novom Sadu ispričala nam je da za vreme trudnoće nije naišla na razumevanje zaposlenih na fakultetu, naprotiv.
– Prvog sina rodila sam na završnim godinama studija, dala sam sve u roku, ali nikakvih posvlastica nisam imala, čak su me savetovali profesori da je bolje da zamrznem godinu nego da se „patim“ sa stomakom. Nisam htela – priča nam Reljin.
Ona je sada na master studijama i ponovo je trudna.
– Imala sam čak neprijatne situacije kada sam kod jedne profesorice povela malu bebu, trebalo je da obavim samo neku papirologiju. Nisam imala kome da ostavim dete, muž radi, a babe i dede nam nisu u Novom Sadu. Profesorica mi je tada napomenula da ovo nije socijalna ustanova i da beba nema šta da traži na fakultetu. Osećala sam se očajno, bez izbora, a neko vam nabija osećaj krivice – ispričala nam je Reljin.
Kako je zvanično
– Studentkinjama koje očekuju bebu i koje su u drugom stanju na Akademiji umetnosti zagarantovana su sva prava kao i svim drugim studentim u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju i nesmetano mogu da ih ostvaruju. One takođe, imaju puno pravo da na lični zahtev zamrznu godinu i nakon porođaja nastave školovanje u istom statusu u kom su i zamrzle godinu, a takođe mogu na lični zahtev da zamrznu status zbog nege i lečenje deteta – saopštili su sa Akademije umetnosti u Novom Sadu.
Identičan odgovor dobili smo i od drugih ustanova poput Fakulteta tehničkih nauka ili Prorodno-matematičkog fakulteta u ovom gradu, ali i na drugim fakultetima u Beogradu i Nišu.
Na Matematičkom fakultetu u Beogradu „Blicu“ su rekli da među studentkinjama trenutno nema trudnica, kao i da ih je do sada bilo sporadično.
– Za njih nema nekih posebnih povlastica. U slučaju da neka studentkinja zatrudni ima pravo na status mirovanja na fakultetu i to za održavanje trudnoće i negu deteta do godinu dana – kažu na Matematičkom fakultetu. Sličan su nam rekli i na Ekonomskom fakultetu u Beogradu.
Bez povlastica za smeštaj u studentski dom
Iz Službe smeštaja Studentskog centra u Beogradu i Novom Sadu kažu da studentkinje u drugom stanju imaju iste uslove za rangiranje kao i drugi studenti koji su konkurisali za smeštaj u studentske domove. Na smeštaj trudnica u domove utiče jedino obavezan lekarski pregled na kom se ocenjuje da li je student sposoban za život u studentskom domu.
Poneko ipak „progleda kroz prste“
Ono što saznajemo mimo zvaničnih odgovora jestem, barem prema iskustvu Jovane Rakić sa Ekonomskog fakulteta u Novom Sadu, da se trudnicama pomaže tako što im se „gleda kroz prste“, pogotovo kada je reč o administrativnim obavezama. Ona je mnogo bolje prošla nego njena koleginica Nevena Reljin.
– Ostala sam trudna u četvrtoj godini. Iako je zakon jednak za sve, ipak smo ljudi i zaposleni na fakultetu vrlo dobro znaju u kakvoj ste situaciji. U studentskoj službi su mi rekli da poslednju ratu fakulteta mogu da platim i posle roka, kada budem stigla, odnosno dok ne diplomiram. Sa druge strane i profesori su pažljiviji, neću da kažem da vas puštaju na ispitima, ali vam izađu u susret, jasno im je da morate više da odsustvujete sa predavanja i da imate više od tri minusa posle kojih ne bi trebalo da izađete na ispit. Ili, ako vam fali jako malo da dobijete prolaznu ocenu, ipak će vam je dati – ispričala nam je Jovana Rakić sa Ekonomskog fakulteta u Novom Sadu.
Na Univerzitetu u Novom Sadu inače trenutno ima oko 140 trudnih studentkinja.
U Nišu i do 80 trudnica godišnje
Na Univerzitetu u Nišu godišnje ima od 50 do 80 trudnica, iako studira oko 15.000 studentkinja.
– Ove godine imamo sedamdesetak studentkinja koje su trudne ili su se porodile. One nemaju neke specijalne olakšice tokom studiranja, osim što mogu da zamrznu godinu. Traže od nas opravdanje da ne mogu da prisustvuju nastavi ili vežbama. Na primer, kako će studentkinja medicine da bude na vežbama na Infektivnoj klinici kad može da se zarazi i da to prenese na bebu. Ili da bude na vežbama iz hemijskih predmeta. Fakulteti uvažavaju ta uverenja i zamrzavaju im godinu studija – kaže doktorka Simona Dašić, ginekolog u Zavodu za zdravstvenu zaštitu studenata.
Ona dodaje da je prethodnih godina porastao broj trudnica među studentskom populacijom u odnosu na pre pet, šest godina, kad je bilo jedva trideset studentkinja koje su bile u drugom stanju.
Bilo bi nam u redu da dovedu bebu
Dekanka Filozofskog fakulteta u Nišu prof. dr Natalija Jovanović priča da se na ovom fakultetu odavno trude da što mogu više olakšaju studiranje majkama ili trudnicama studentkinjama.
– Iako na departmanima našeg fakulteta pretežno studiraju devojke nismo imali mnogo majki i trudnica. Nedavno smo jednu studentkinju koja je rodila dete sa Daunovim sindromom oslobodili plaćanja školarine. Na Filozofskom fakultetu postoji Kancelarija za podršku studentima, tako da se trudnice ili majke mogu obratit za svu moguću pomoć. Oni sarađuju i sa Centrom za socijalni rad, pa se dešavalo da zajedno sa njima obezbedimo i neku materijalnu pomoć ugroženim studentima – priča nam dekanka Jovanović.
Ona je dodala da ne bi bio problem i da majka dovede sa sobom bebu na predavanja ili na vežbe, ukoliko to ne bi remetilo nastavu.
Dekanka Ekonomskog fakulteta u Nišu prof. dr Jadranka Đurović Todorović napominje da su uvek maksimalno izlazili u susret trudnicama i majkama studenktinjama.
– Retko imamo trudne studenktinje, a najčešće se to dešava kad apsolvirau. Dozvoljavamo im da zamrznu godinu, tako da one koje su samofinansirajući student ne moraju da plate školarinu. Međutim, odobravamo im da polažu ispite, ako to žele. Često ih požurujeemo da što pre završe fakultet, dakle pre nego dobiju bebu. Ne bi smo imali ništa protiv da majka dovede bebu na predavanje, ali se to do sada nikada nije desilo. Često malu decu dovedu na odbranu diplomskog rada – priča dekanka Ekonomskog fakulteta.
Izvor: blic.rs