fbpx
spot_img

Barski treći Street in art – „Fenix“

Prvi ovogodišnji Street in art, pod nazivom „Fenix“, započeće na terasi lokala „Dublin Pub“ u srijedu veče, 13. aprila sa isticanjem postavke starih fotografija iz perioda razornog zemljotresa 1979. godine koju je pripremio Miodrag Tanjo Masoniči. Iste večeri, sa početkom u 21.00h prisutni će biti u prilici da odgledaju dokumentarni film „Sjećanja“, koji je urađen pod pokroviteljstvom Opštine Bar, u produkciji „Bubulj“ i u čijem nastanku su učestvovali Dejan Senić, Silvija Vukelić i Miodrag Tanjo Masoničić.

Narednog dana, 14. aprila, u istom terminu biće emitovan prvi dokumentarni film iz serijala „Priče iz kamena“ pod nazivom „Haj Nehaj“ autora Jovana Jerkova u produkciji „Blue it“ d.o.o. Dokumentarac je dio magistarskog rada iz propratnog predmeta Multimedijalna umjetnost kod profesora mr Nikole Simanića sa Fakulteta vizuelnih umjetnosti, Univerziteta „Mediteran“ iz Podgorice. Video prikaz srednjovjekovnog utvrđenja nadomak Sutomora upotpunjen je tekstom Neđeljka Necka Đurovića i Kristine Tine Jerkov kojeg je pročitala Silvija Vukelić.

U petak, 15. aprila sa početkom u 15.00h akademski slikar i laureat brojnih međunarodnih priznanja Dalibor Dado Ćetković i nedavna učesnica drugog svjetskog foruma žena slikara, WAF II održanog u Hurgadi, Jasmina Ćetković, sa njihovim ateljeom „Dalijas“ i najmlađim polaznicima održaće višesatnu likovnu radionicu.

Za subotu, 16. aprila u 09.00h zakazano je okupljanje za skoro 50 izlagača. Prolaznici najstarije i prvoimenovane ulice u Baru biće u prilici da vide umjetnička djela koja će za ovu priliku dominantno izložiti slikari, zatim vajari, profesionalni fotografi, grafički dizajneri i ostali kreatori vizuelne umjetnosti. Popularni „$ednik“ za učesnike događaja, predstavnike medija i sponzora zakazan je tačno u podne na terasi lokala „Dublin Pub“ i njegov facilitator biće istoričarka umjetnosti Katarina Gazdić Ilić.

Spiruts movens manifestacije Vladimir Vlado Iličković ističe da će ovaj, po broju učesnika najmasovniji kulturni događaj u jednom danu, ubuduće biti izvođen kao višednevni događaj. Street in art svoju realizaciju imaće u danima tokom aprila, zbog obilježavanja sjećanja na potres 15. aprila 1979. godine, zatim tokom ljeta, bez određenog datuma, i uvijek će imati svoje zbivanje u novembru zbog početka berbe maslina i 24. novembra Dana opštine Bar. Proslavljeni slikar ne krije namjeru da će multimedijalni karakter Street in arta dobijati nove forme održavanja, kao i da će biti događaj koji će osvajati nove urbane prostore i gradove.

Ovogodišnji plakat dizajnirao je akademski slikar i primjenjeni grafičar Jovan Blue Jerkov, dok su sponzori manifestacije lokal „Dublin Pub“, Turistička organizacija Bar, NVO „Radionica“ iz Bara, Pivara „Trebjesa“ AD Nikšić, „Blue it“ d.o.o. i partnerska medijska organizacija „Antivari“.

Organizatori Street in art-a posebnu zahvalnost iskazuju svim privrednim subjektima iz ulice Maršala Tita! Njihovo razumijevanje i podrška najbolja su potvrda da smo i dalje srce grada!

Tokom petka 15. i subote 16. aprila na fasadi zgrade, koja se nalazi uglu ulica Maršala Tita i Popa Dukljanina, biće iscrtan mural koji je posvećen maslini i na kojem će biti ispisana poruka koja simbolizuje grad Bar, saopštio PR i organizator događaja Neđeljko Necko Đurović .

Labud Lončar
Labud Lončar
LABUD N. LONČAR Rođen je 1964. god. u Ivangradu, današnje Berane. Penzionisani profesionalni vojnik. Bavi se pisanjem poezije i proze. Osnivač i predsjenik međunarodnog udruženja književnih stvaralaca i umjetnika „Nekazano“, iz Bara. Objavio je pet knjiga poezije:„Rođenje suze“, „Ostavljanja“. „Na poleđini sna“, “Ako prećutim pjesmu” i „Sidro noći“ I jednu knjigu kratkih priča „Svako ostavi neki trag“. Zastupljen je u pedesetak domaćih i stranih zbornika i antologija. Njegovi radovi i knjige prevedeni su na engleski, nemački, ruski, francuski, kineski, bengalski, bugarski, poljski, makedonski, albanski i slovački jezik. Dobitinik je mnogih priznanja i nagrada. Između ostalog nagrađen je objavljivanjem svoje treće knige “Na poleđini sna” – na Amazonu a pod teretom najbolje pjesme na konkursu “Društva živih pjesnika” između 4000 kandidata. Dobitnik je "Gramate Knjaza Miloša" za nacionalni doprinos ukupnoj srpskoj književnosti koju dodjeljuje Ministarstvo kulture Srbije i Udruženje književnika Srbije. Takođe, dobitnik je "Povelje Cara Konstantina i carice Jelene“ koju mu je dodijelilo Udruženje književnika Srbije i Ministarstvo kulture Srbije. Renomirana i tradicionalna poljska književna nagrada “Klemens Janicki Ianicus” 2022. god. dodijelila mu je za izuzetan književni rad i doprinos evropskoj poeziji, Međunarodna poetska manifestacija „Ohridski poetski biser“ iz Ohrida dodijelila mu je specijalno priznanje „Ohridski biser“. Srpsko akademsko društvo „Vizantija“ dodijelila mu je „Blagodarje“ za doprinos i širenje kulture. Kulturni centar „Hadži Ruvim“ iz Lajkovca dodijelilo mu je Zlatnu medalju „Hadži Ruvim“. Međunarodni festival “Struški književni susreti”, Kulturni centar „Bran“ i Makedonska kulturna riznica dodijelilo mu je priznanje “Petkov amanet” kao najboljem stranom književniku za 2023. god. Kao i „Zlatnu blagodarnicu“. Član je Udruženja književnika Srbije i Udruženja književnika Crne Gore. Počasni član „Scene Crnjanski“ iz Beograda, Kluba književnika Beograda i Kulturnog salona „Stenka“. Osnivač je i Glavni i odgovorni urednik portala za umjetnost i kulturu “Nekazano”. Takođe, osnivač je i glavni urednik časopisa za kulturu i umjetnost ”Nekazano” i istoimenog časopisa za Haiku -”Nekazano”. Časopis za Haiku „Nekazano“ je prvi zvanični časopis za Haiku na području Crne Gore. Osnivač je Festivala ljubavne poezije “Pjesnik – Svetionik”. Živi i stvara u Baru.