fbpx

Belgrade Edt Culture blog – best theatre acts in season 2018-2019 – laureati i nominovani

Pozorišna sezona iza nas beogradskoj publici je omogućila da pogleda preko devedeset izvedenih predstava za mlade i odrasle na svojih dvadesetak, što velikih, što malih scena. To za jednu metropolu, kao što je Beograd nije reprezentativno, ali se kao važnije pitanje postavlja zašto su repertoarske politike u najvećem broju predstava usmerene komercijanijim sadržajima, a sve manje umetničkim. Smena vd upravnika Narodnog pozorištaŽeljka Hubača, u mnogome je na to uticala. To se odrazilo i na repertoar Narodnog pozorišta, koje je kao vodeće gradsko pozorište u prethodnih par sezona, u sezoni iza nas prošlo gotovo nezapaženo. Sa druge strane, kao apsolutno najistaknutije gradsko pozorište se izdvojilo Jugoslovesko dramsko pozorište. Od sedam najboljih predstava, čak četiri su iz ove kuće. Među zapaženijih pozorišnim ustanovama se istakao Puls teatar Lazarevac, koji već nekoliko pozorišnih sezona ima ozbiljniji umetnički pristup. Među najzapežinijim pozorišnim kućama su i SNP iz Novog Sada i Narodno pozorište iz Sombora.

Na osnovu ličnog mišljenja, ali i mišljena velikog broja pozorišnih  ljubitelja – gledalaca, teatrologa i kulturnih radnika, oko dvadesetak predstava se izdvojilo i našlo svoje mesto u nekoj od kategorija koje su predstavljene na blogu. Imajući u vidu da Beograd nema pozorišni festival koji objedinjuje svoju sezonsku produkciju došao sam na ideju da barem na blogu budu predstavljeni najbolji u raznim kategorijama. Na osnovu odgledanih preko 90 premijerno izvedenih i preko 40 gostujućih predstava u Beogradu i regionu, u periodu od početka juna 2017. do kraja maja 2018. godine sastavljene su liste najboljih u 20-ak kategorija. Ovo je peta pozorišna sezona kako se na blogu predstavljaju najbolji pojedinci i predstave. Liste su sastavljene u cilju popularizacije i promovisanja pozorišne kulture i uključuju sva beogradska pozorišta, ali i manje pozorišne scene. Lista najboljih je započeta sa najboljim mladim pojedincima i rediteljima, glumicima i glumicama koji su obeležili prethodnu sezonu. U prvom delu istaknute su najznačajnije predstave koje smo mogli da vidimo na nekoj od pozorišnih scena u Beogradu, a uskoro i pregled najboljih pojedinaca. U susret novoj i nadam se umetničkijoj pozorišnoj sezoni 2018-2019, koja  najavi i nije obećavajuća.

NAJBOLJI ZA 2018-2019 POZORIŠNU SEZONU
(presek sezone, 1. jun 2018. – 31. maj 2019.)

Sve kategorije:
NAJBOLJA PREDSTAVA SEZONE: TARTIF (NP Sombor i SNP Novi Sad)
NAJBOLJA BEOGRADSKA PREDSTAVA: ZAŠTO JE POLUDEO GOSPODIN R? (JDP)
NAJBOLJA BEOGRADSKA KOMEDIJA: BALKANSKI ŠPIJUN (NP)
NAJBOLJA DOMAĆA GOSTUJUĆA PREDSTAVA: VEŠTICE IZ SALEMA (SNP i CRVK, Novi Sad)
NAJBOLJA STRANA GOSTUJUĆA PREDSTAVA: VRTEŠKA (NP Budimpešta)
NAJBOLJA (OFF BEOGRAD) PREDSTAVA (predstava koja nije gostovala u Beogradu): TARTIF (NP Sombor i SNP Novi Sad)
NAJBOLJA PREDSTAVA MLADIH ZA MLADE: POŠTO GVOŽĐE (Atelje 212 i FDU)

NAJBOLJA POZORIŠNA REŽIJA: BOBO JELČIĆZAŠTO JE POLUDEO GOSPODIN R?  (JDP)
NAJBOLJA DRAMSKA ADAPTACIJA – DRAMATURGIJA: MILOŠ KREČKOVIĆ i FEDOR ŠILILORENCAČO (JDP)
NAJBOLJI ORIGINALNI (PRAIZVEDBENI) TEKST: GORAN MILENKOVIĆNAŠI PRECI JEDITE SA NAMA (PT Lazarevac i NP Vršac)
NAJBOLJA GLAVNA ŽENSKA ULOGA: NELA MIHAILOVIĆBALKANSKI ŠPIJUN (NP)
NAJBOLJA GLAVNA MUŠKA ULOGA: BORIS ISAKOVIČZAŠTO JE POLUDEO GOSPODIN R? (JDP)
NAJBOLJA SPOREDNA MUŠKA ULOGA: MILAN MARIĆLORENCAČO (JDP)
NAJBOLJA SPOREDNA ŽENSKA ULOGA: MILICA STEFANOVIĆNAŠI PRECI JEDITE SA NAMA (PT Lazarevac i NP Vršac)
NAJBOLJI GLUMAČKI ANSAMBL U PREDSTAVI: VRAT OD STAKLA (JDP)

NAJBOLJI MLADI GLUMAC: Nikola Šurbanović
NAJBOLJA MLADA GLUMICA: Jelisaveta Koraksić
NAJBOLJA MLADA REDITELJKA: Jovana Tomić
NAJBOLJA MLADA DRAMATURŠKINJA: Tijana Grumić
NAJBOLJI MLADI OPERSKI PEVAČ: Marko Pantelić

Rezime nagrada/nominacija – pozorišta (više od 2 nominacije):
Jugoslovensko Dramsko Pozorište, JDP (6/23)
Atelje 212, A212 (1/9)
Narodno Pozorište, NP (2/6)
Puls teatar Lazarevac, PT Lazarevac (2/5)
Zvezdara Teatar, ZT (0/4)
Beogradsko Dramsko Pozorište, BDP (0/3)

__________________________________________________________

Rezime nagrada/nominacija – najbolje predstave (više od 2 nominacije):
ZAŠTO JE POLUDEO GOSPODIN R? (JDP) (3/8) (nagrade: najbolja beogradska predstava, najbolja glavna muška uloga, najbolja režija; nominacije: najbolja predstava sezone, najboljaglavna  ženska uloga, najbolji glumački ansabl u predstavi i najbolja dramaturgija – dramska adaptacija)
LORENCAČO (JDP)  (2/6) (nagrade: najbolja sporedna ženska uloga i najbolja dramska adaptacija-dramaturgija;  nominacije: najbolja režija, najbolja beogradska predstava, najbolja sporedna muška uloga i najbolji glumački ansabl u predstavi)
VRAT OD STAKLA (JDP) (1/6) (nagrade: najbolji glumački ansabl u predstavi; nominacije: najbolja beogradska predstava, najbolja režija, najbolja glavna ženska uloga, najbolja sporedna ženska uloga i najbolji originalni tekst)
NAŠI PRECI JEDITE SA NAMA (PT Lazarevac) (2/5) (nagrade: najbolja sporedna ženska uloga i najbolji originalni tekst; nominacije: najbolja beogradska predstava, najbolja režija i najbolji glumački ansabl u predstavi)
BALKANSKI ŠPIJUN (NP) (2/4) (nagrade: najbolja glavna ženska uloga i najbolja beogradska komedija; nominacije: najbolja beogradska predstava, najbolja glavna muška uloga)
NATAN MUDRI (JDP) (0/3) (nominacije: najbolja beogradska predstava, majbolja režija i najbolja dramska adaptacija-dramatizacija)
PETRIJIN VENAC (A212) (0/3) (nominacije: najbolja glavna ženska uloga, najbolja glavna ženska uloga i najbolja sporedna muška uloga)
LJUBAV U SAVAMALI (ZT) (0/3) (nominacije: najbolja beogradska komedija, najbolja sporedna muška uloga i najbolja dramska adaptacija-dramaturgija)

NAJBOLJI ZA 2018-2019 POZORIŠNU SEZONU
(kompletne nominacije)

NAJBOLJA PREDSTAVA SEZONE
  • TARTIF NP Sombor i SNP Novi Sad

    autorski projekat po motivima originalne Molijerove drame

    Režija: Igor Vuk Torbica

    Scenografkinja: Andreja Rondović, Kostimografkinja: Jelisaveta Tatić Čuturilo, Kompozitor: Vladimir PejkovićIgraju: Saša Torlaković, Hana Selimović, Ninoslav Đorđević, Tijana Marković, Marko Marković, Biljana Keskenović, Danica Grubački, Marko Savić, Dušan Vukašinović, Nemanja Bakić, Milorad Kapor i Dragana Šuša

Nominovani:

  • ZAŠTO JE POLUDEO GOSPODIN R? Jugoslovensko dramsko pozorište
  • VEŠTICE IZ SALEMA SNP i Centar za razvoj vizuelne kulture, Novi Sad (Gostovanje u JDP-u)
  • VRTEŠKA Narodno pozorište iz Budimpešte, Mađarska (Gostovanje u NP Beograd)
  • KRALJ RIKARD TREĆI, Gavella Zagreb (Gostovanja na Viminacijum fest Požarevac i Šekspir festivalu Čortanovci)
Istorijat najboljih prema sezonama:
2013-2014: GALEB, Srpsko Narodno Pozorište Novi Sad

2014-2015: ALEKSANDRA ZEC, Hrvatsko Narodno Kazalište Ivana pl. Zajca Rijeka

2015-2016: RODOLJUPCI, Narodno Pozorište Beograd
2016-2017: NA DRINI ĆUPRIJA, Srpsko Narodno Pozorište Novi Sad
2017-2018: LJUDI OD VOSKA, Hrvatsko Narodno Kazalište Zagreb
2018-2019: TARTIF, Narodno Pozorište Sombor i Srpsko Narodno Pozorište Novi Sad

NAJBOLJA BEOGRADSKA PREDSTAVA

  • ZAŠTO JE POLUDEO GOSPODIN R? Jugoslovensko dramsko pozorište
autorski projekat hrvatskog reditelja Bobe Jelčića po motivima filma Zašto je poludeo gospodin R… Rajnera Vernera Fasbindera i Mihaela Fenglera
Režija: Bobo Jelčić
Igraju: Boris Isaković, Nataša Tapušković, Dubravka Kovjanić, Milan Marić, Bojan Dimitrijević, Branko Cvejić, Vesna Čipčić, Jelena Stupljanin, Pavle Korać

Foto: Maja Medić
Nominacije:
  • NAŠI PRECI JEDITE SA NAMA, Puls teatar Lazarevac (i NP Sterija Vršac)
  • NATAN MUDRI, Jugoslovensko dramsko pozorište
  • VRAT OD STAKLA, Jugoslovensko dramsko pozorište
  • BALKANSKI ŠPIJUN, Narodno pozorište
  • LORENCAČO, Jugoslovensko dramsko pozorište
  • NIČIJI SIN, Beogradsko dramsko pozorište
Istorijat najboljih prema sezonama:
2012-2013: ZONA ZAMFIROVA, Pozorište na Terazijama
2013-2014: AVGUST U OKRUGU OSEJDŽ, Atelje 212
2014-2015: KAD SU CVETALE TIKVE, Beogradsko Dramsko Pozorište
2015-2016: RODOLJUPCI, Narodno Pozorište Beograd
2016-2017: IVANOV, Narodno Pozorište Beograd
2017-2018: CARSTVO NEBESKO – EPIKA BALKANIKA, Narodno pozorište i Bitef teatar
2018-2019: ZAŠTO JE POLUDEO GOSPODIN R? Jugoslovensko dramsko pozorište

NAJBOLJA BEOGRADSKA KOMEDIJA
  • BALKANSKI ŠPIJUN, Narodno pozorište Beograd 

Dušan Kovačević
Reditelj: Tatjana Mandić Rigonat
Igraju: Ljubomir Bandović, Nela Mihailović, Dušanka Stojanović Glid, Katarina Marković, Milutin Milošević i Vanja Milačić
Scenograf: Branko Hojnik, kostimograf: Ivana Vasić, kompozitor: Irena Popović Dragović

Nominacije:
  • IDEALNA POLOVINA, Akademija28
  • LJUBAV U SAVAMALI, Zvezdara Teatar
  • OVAJ PUT ĆE BITI DRUGAČIJE Atelje 212
  • ZAŠTO JE POLUDEO GOSPODIN R? Jugoslovensko dramsko pozorište
Istorijat najboljih prema sezonama:
2014-2015: BAJKA O POZORIŠTU, Zvezdara Teatar
2015-2016: SLUČAJNA SMRT JEDNOG ANARHISTE, Jugoslovensko dramsko pozorište
2016-2017: UDAJ SE MUŠKI, Akademija 28
2017-2018: CRNA KUTIJA, Beogradsko Dramsko pozorište i Beoart

2018-2019: BALKANSKI ŠPIJUN, Narodno pozorište Beograd

NAJBOLJA DOMAĆA GOSTUJUĆA PREDSTAVA
  • VEŠTICE IZ SALEMA SNP i Centar za razvoj vizuelne kulture, Novi Sad (Gostovanje u JDP-u)

Artur Miler

Nikita Milivojević
Scenografi: Nikita Milivojević i Željko Piškorić, Kostimograf: Marina Sremac, Scenski pokret i izbor muzike: Amalija Benet, Majstor svetla: Miroslav Čeman, Ton majstor: Đorđe Ilić
Igraju: Ivana Pančić, Teodora Marčeta, Mia Simonović, Nikolina Vujević/ Nina Rukavina Sonja Isailović, Alisa Lacko, Branislav Jerković, Marija Medenica, Miroslav Fabri, Mirjana Gardinovački, Dušan Jakišić, Lidija Stevanović, Aleksandar Gajin, Jugoslav Krajnov, Vukašin Ranđelović. Nenad Pećinar, Milan Kovačević i Gordana Kamenarović. Devojke: Maja Čampar, Anica Petrović, Marija Feldeši, Nevena Nerandžić, Nikolina Vujević
Foto: Aleksandar Ramadanović
Nominacije:
  • NEGRI ILI LJUBOV SOČELOVEKOM SVOJIM Knjaževačko-srpski teatar Kragujevac (Gostovanje u NP Beograd)
  • U IME GOSPODA Pozorište Kostolanji Dežo iz Subotice (Gostovanje u NP Beograd)
  • TRIPTIH O RADNICIMA Gradsko pozorište Čačak (Gostovanje u NP Beograd)
  • BOJTE SE ALAHA: SMISAO ŽIVOTA I SMRTI ĆAMILA SIJARIĆA KC Novi Pazar i BNP iz Zenice (Gostovanje u UK Stari grad)

Istorijat najboljih prema sezonama: 
2013-2014: GALEB, Srpsko Narodno Pozorište, Novi Sad (Gostovanje u JDP-u, 47.BITEF2013)
2014-2015: NEOPLANTA, Novosadsko Pozorište, Novi Sad (Gostovanje u PNT-a, 48.BITEF2014)
2015-2016: DUH KOJI HODA, Srpsko Narodno Pozorište, Novi Sad (Gostovanje u JDP-u)
2016-2017: VIOLINISTA NA KROVU Srpsko Narodno pozorište i Novosadsko pozorište, Novi Sad (Gostovanje u Sava Centru)
2017-2018: RUBIŠTE, Šabačko pozorište (Gostovanje u NP-u)
2018-2019: VEŠTICE IZ SALEMA, Srpsko Narodno Pozorište i Centar za razvoj vizuelne kulture, Novi Sad (Gostovanje u JDP-u)

NAJBOLJA STRANA GOSTUJUĆA PREDSTAVA
  • VRTEŠKA Narodno pozorište iz Budimpešte, Mađarska (Gostovanje u NP Beograd)
Nominacije:
  • KOZOCID Gradsko pozorište Podgorica, Crna Gora (Gostovanje u NP Beograd)
  • ŠEST LICA TRAŽI PISCA Satiričko kazalište Kerempuh, Zagreb, Hrvatska (Gostovanje na 52.BITEF festivalu, Atelje 212)
  • N43 PRLAVŠTINA Teatar NO99, Talin, Estonija (Gostovanje na 52.BITEF festivalu, Pozorište na Terazijama)
  • GOЯKI – ALTERNATIVA ZA NEMAČKU? Teatar Maksim Gorki Berlin, Nemačka (Gostovanje na 52.BITEF festivalu, Beogradsko dramsko pozorište)
Istorijat najboljih prema sezonama:
2013-2014: FILOMENA MARTURANO, Centar za kulturu Tivat i Gradsko pozorište Podgorica, Crna Gora (Gostovanje u JDP-u)
2014-2015: ALEKSANDRA ZEC, HDK Teatar Rijeka, Hrvatska (Gostovanje na 48. Bitef festivalu, NP Beograd)
2015-2016: ILIJADA Slovensko narodno gledališče Drama, Mestno gledališče ljubljansko i Cankarjev dom, Ljubljana, Slovenija (Gostovanje na 49. Bitef festivalu, Opera i teatar Madlenianum)
2016-2017: HINKEMAN, ZKM Zagreb, Hrvatska (Gostovanje u NP-u)
2017-2018: LJUDI OD VOSKA, HNK Zagreb, Hrvatska (Gostovanje u JDP-u)
2018-2019: VRTEŠKA, Narodno pozorište iz Budimpešte, Mađarska (Gostovanje u NP-u)
NAJBOLJA OFF BEOGRAD PREDSTAVA
(predstava koju nije video Beograd)
  • TARTIF NP Sombor i SNP Novi Sad

(predstava je gostovala u Beogradu u septembru 2019. godine na 53. BITEF festivalu)

Foto: Siniša Trifunović

Nominacije:

  • KRALJ RIKARD TREĆI, Gavella Zagreb (Gostovanja na Viminacijum fest Požarevac i Šekspir festivalu Čortanovci)
  • BARUFE Gledališče Koper, Slovensko gledališče Trst, Gradsko pozorište Pula, Pozoriše Nova Gorica (Gostovanje na Novom Tvrđava teatru Čortanovci)
  • DOKTOR FAUST Narodni teatar Bitola (Gostovanje na Desire festivalu Subotica)
  • KRVAVE SVADBE, SNP Novi Sad i JU Grad teatar Budva 
Istorijat najboljih prema sezonama:
2016-2017: NA DRINI ĆUPRIJA Srpsko narodno pozorište Novi Sad
2017-2018: ČRNA MATI ZEMLJA, ZKM Zagreb (Gostovanje u SNP Novi Sad, 63. STERIJINO POZORJE)
2018-2019: TARTIF NP Sombor i SNP Novi Sad
NAJBOLJA PREDSTAVA MLADIH ZA MLADE
  • POŠTO GVOŽĐE, Atelje 212 i FDU

Bertold Breht
Režija: Rastislav Ćopić
Dramaturg: Đorđe Кosić, Kompozitor: Petra Perović, Scenograf: Dunja Kostić, Kostimograf: Sofija Milovanović, Dizajn svetla: Gordana Pantelić
Igraju: Jovan Jelisavčić, Nikola Šurbanović, Vladimir Nićiforović i Srna Đenadić

Nominovane:
  • KRMEĆI KAS, UK Parobrod i FDU
  • REALNO, ŠTO DA NE, UK Vuk Stefanović Karadžić
  • SLUČAJEVI, Opera i teatar Madlenianum i Kulturni element
  • NOT THE RIGHT LEG, Otvoreno pozorište, Tri groša i Cirkusfera
  • SALIGIA, DKC Beograd i trupa Ludum ludum
Istorijat najboljih prema sezonama:
2015-2016: IZUJ SE, Trupa Ludum Ludum
2016-2017: OSVRNI SE U GNEVU, Šafarikova 8 (Nezavisna produkcija)
2017-2018: URNEBESNA TAMA, Atelje 212
2018-2019: POŠTO GVOŽĐE, Atelje 212 i FDU

NAJBOLJA PREMIJERNA OBNOVA PREDSTAVE 
(neće biti dodeljena)
Istorijat najboljih prema sezonama:
2013-2014: JADNICI, Opera i Teatar Madlenianum
2014-2015: DELIRIJUM TREMENS, Beogradsko Dramsko Pozorište
2015-2016: BUBA U UHU, KPGT

NAJBOLJA OPERA (OPERETA) 
(neće biti dodeljena)
Istorijat najboljih prema sezonama:
2012-2013: AIDA, Narodno Pozorište
2013-2014: TOSKA, Narodno Pozorište
2014-2015: KRUNISANJE POPEJE, Nova Beogradska Opera i Opera i teatar Madlenianum
2015-2016: ORLANDO, Nova Beogradska Opera i Opera i teatar Madlenianum
NAJBOLJA BEOGRADSKA MONODRAMA
(neće biti dodeljena)

Najbolja u sezoni 2014-2015: MOJE NAGRADE, Narodno Pozorište Beograd
Najbolja u sezoni 2015-2016: EDIT, Tri Groša

NAJBOLJA BEOGRADSKA SAVREMENA PLESNA PREDSTAVA
(neće biti dodeljena)
Istorijat najboljih prema sezonama:
2014-2015: ONI, Narodno Pozorište Beograd
2015-2016: PTICE, Bitef Dance company i Bitef Teatar
2016-2017: ŽENE U D-MOLU/ DUGA BOŽIĆNA VEČERA, Narodno pozorište Beograd
2017-2018: MAGBET (Bitef Teatar i Centar za kulturu Tivat)

NAJBOLJA DRUŠTVENO-ANGAŽOVANA PREDSTAVA
(neće biti dodeljena)

Istorijat najboljih prema sezonama:
2014-2015: BALERINE, Forum za novi ples Novi Sad
2015-2016: MOJE DETE, Beogradsko dramsko pozorište
2016-2017: NASILJE, Pozorište Dadov
2017-2018: … I OSTALI, UK Vuk Stefanović Karadžić i Merlinka festival


NAJBOLJA POZORIŠNA REŽIJA

 

  • BOBO JELČIĆ, ZAŠTO JE POLUDEO GOSPODIN R? (Jugoslovensko dramsko pozorište)
Foto: Maja Medić

Nominovani:

  • JAGOŠ MARKOVIĆ, VRAT OD STAKLA (JDP)
  • BORIS LIJEŠEVIĆ, LORENCAČO (JDP)
  • STEVAN BODROŽA, NAŠI PRECI JEDITE SA NAMA (PT Lazarevac i NP Vršac)
  • JOVANA TOMIĆ, NATAN MUDRI (JDP)

Istorijat najboljih prema sezonama:
2012-2013: Miloš Lolić, OTELO (JDP) 
2013-2014: Andrej Nosov, GLAD (Hartefakt, KC Beograd)
2014-2015: Slobodan Skerlić, KAD SU CVETALE TIKVE (BDP)
2015-2016: Andraš Urban, RODOLJUPCI (NP)
2016-2017: Igor Vuk Torbica, CARSTVO MRAKA (NP)
2017-2018: Kokan Mladenović, KLOŠMERL (BDP)
2018-2019: Bobo Jelčić, ZAŠTO JE POLUDEO GOSPODIN R? (JDP)

NAJBOLJA DRAMSKA ADAPTACIJA – DRAMATURGIJA

 

  • MILOŠ KREČKOVIĆ I FEDOR ŠILI, LORENCAČO (Jugoslovensko dramsko pozorište)
Foto: Nenad Petrović
Nominovani:
  • NATAŠA GOVEDARICA, ZAŠTO JE POLUDEO GOSPODIN R? (JDP)
  • DIMITRIJE KOKANOV, NATAN MUDRI (JDP)
  • ANA ĐORĐEVIĆ, ROMAN O LONDONU (BDP)
  • KOSTA PEŠEVSKI I DARKO BAJIĆ, FELIKS (ZT)
Istorijat najboljih prema sezonama:
2012-2013: Miloš KrečkovićGOSPOĐICA (JDP) 
2013-2014: Miloš Krečković, UNOSNO MESTO (JDP)
2014-2015: Slobodan Skerlić, KAD SU CVETALE TIKVE (BDP)
2015-2016: Olga Dimitrijević, CRVENA LJUBAV (BT)
2016-2017: Ana Đorđević, U AGONIJI (JDP i Beoart)
2017-2018: Dimitrije Kokanov, Kokan Mladenović i Maša Stokić, KLOŠMERL (BDP)

2018-2019: Miloš Krečković i Fedoe Šili, LORENCAČO (JDP)


NAJBOLJI ORIGINALNI (PRAIZVEDBENI) TEKST
  • GORAN MILENKOVIĆ, NAŠI PRECI JEDITE SA NAMA (Puls teata Lazarevac i Narodno pozorište Vršac)

Nominovani:

  • BILJANA SRBLJANOVIĆ, VRAT OD STAKLA (JDP)
  • DUNJA MATIĆ, BALAVA (Hartefakt i Beoart)
  • IVAN LALIĆ, LJUBAV U SAVAMALI (ZT)
  • MILENA MARKOVIĆ, PET ŽIVOTA PRETUŽNOG MILUTINA (A212)

Istorijat najboljih prema sezonama:

2012-2013: Oliver FrljićZORAN ĐINĐIĆ (A212)
2013-2014: Biljana Srbljanović, MALI MI JE OVAJ GROB (BT)
2014-2015: Goran Marković, MALE TAJNE (Madl)
2015-2016: Željko Hubač, BERLINSKI ZID (BDP)
2016-2017: Vuk Bošković, NOVO DOBA (BT)
2017-2018: Vladimir Kecmanović, OSAMA – KASABA U NJUJORKU (ZT)
2018-2019: Goran Milenković, NAŠI PRECI JEDITE SA NAMA (PT Lazarevac i NP Vršac)

NAJBOLJA GLAVNA MUŠKA ULOGA
  • BORIS ISAKOVIČ, ZAŠTO JE POLUDEO GOSPODIN R? (Jugoslovensko dramsko pozorište)
Foto: Maja Medić

Nominovani:

  • LJUBOMIR BANDOVIĆ, BALKANSKI ŠPIJUN (NP)
  • NENAD JEZDIĆ, NEČISTA KRV (NP)
  • NIKOLA ŠURBANOVIĆ, POŠTO GVOŽĐE (A212 i FDU)
  • SVETOZAR CVETKOVIĆ, HOMO FABER (A212)
Istorijat najboljih prema sezonama:
2012-2013: Ivan Bosiljčić, ZONA ZAMFIROVA (PNT) 
2013-2014: Goran Jevtić, GOSPOĐA MINISTARKA (BB)
2014-2015: Nebojša Glogovac, RAZBIJENI KRČAG (JDP)
2015-2016: Ljubomir Bandović, KLAUSTROFOBIČNA KOMEDIJA (ZT)
2016-2017: Igor Đorđević, RIČARD TREĆI (NP)
2017-2018: Andrija Kuzmanović, OSAMA – KASABA U NJUJORKU (ZT)
2019-2019: Boris Isakovič, ZAŠTO JE POLUDEO GOSPODIN R? (JDP)
NAJBOLJA GLAVNA ŽENSKA ULOGA
  • NELA MIHAILOVIĆ, BALKANSKI ŠPIJUN (Narodno pozorište)

Nominovani:

  • JELISAVETA SEKA SABLIĆ, VRAT OD STAKLA (JDP)
  • JOVANA GAVRILOVIĆ, PETRIJIN VENAC (A212)
  • MARTA BJELICA, PETRIJIN VENAC (A212)
  • MIRJANA KARANOVIĆ, M.I.R.A. (BT)

Istorijat najboljih prema sezonama:
2012-2013: Nataša NinkovićGOSPOĐICA (JDP) 
2013-2014: Dara Džokić, AVGUST U OKRUGU OSEJDŽ (A212)
2014-2015: Jelena Đokić, KAZIMIR I KAROLINA (A212)
2015-2016: Nada Šargin, MARIJA STJUART (NP)
2016-2017: Hana Selimović, IVANOV (NP)
2017-2018: Sonja Kolačarić, KOS (Radionica Integracije)
2018-2019: Nela Mihailović, BALKANSKI ŠPIJUN (NP)

NAJBOLJA SPOREDNA MUŠKA ULOGA
  • MILAN MARIĆ, LORENCAČO (Jugoslovensko dramsko pozorište)
Foto: Nenad Petrović
Nominovani:
  • TIHOMIR STANIĆ, PETRIJIN VENAC (Atelje 212)
  • MARKO JANKETIĆ, LORENCAČO (JDP)
  • VLADAN MILIĆ, NIČIJI SIN (BDP)
  • MILAN VASIĆ, LJUBAV U SAVAMALI (ZT)
Istorijat najboljih prema sezonama:
2012-2013: Nebojša DugalićZONA ZAMFIROVA (PNT) 
2013-2014: Nebojša Dugalić, IZDAJA (JDP)
2014-2015: Bojan Dimitrijević, UOBRAŽENI BOLESNIK (JDP)
2015-2016: Radoslav Milenković, LICE (A212)
2016-2017: Sergej Trifunović, DON ŽUAN (JDP)
2017-2018: Bojan Žirović, CARSTVO NEBESKO – EPIKA BALKANIKA (NP/BT)
2018-2019: Milan Marić, LORENCAČO (JDP)


NAJBOLJA SPOREDNA ŽENSKA ULOGA

  • MILICA STEFANOVIĆ, NAŠI PRECI JEDITE SA NAMA (Puls teatar Lazarevac i NP Vršac)

Nominovani:

  • JELISAVETA KORAKSIĆ, REALNO, ZAR NE? (UK Vuk)
  • JOVANA STOJILJKOVIĆ, HOMO FABER (Atelje 212)
  • VESNA TRIVALIĆ, VRAT OD STAKLA (JDP)
  • NATAŠA TAPUŠKOVIĆ, ZAŠTO JE POLUDEO GOSPODIN R? (JDP)
Istorijat najboljih prema sezonama:
2012-2013: Milena Vasić, SAMO NEKA BUDE LEPO (JDP) 
2013-2014: Slađana Vlajović, TRPELE (BDP)
2014-2015: Jelena Jovičić, VIKTOR VIKTORIJA (PNT)
2015-2016: Ivana Nikolić, MOJE DETE (BDP)
2016-2017: Olga Odanović, CARSTVO MRAKA (NP)
2017-2018: Bojana Zečević, … I OSTALI (UK Vuk/Merlinka)
2018-2019: Milica Stefanović, NAŠI PRECI JEDITE SA NAMA (PT Lazarevac i NP Vršac)
NAJBOLJI GLUMAČKI ANSAMBL U PREDSTAVI
  • VRAT OD STAKLA, Jugoslovensko dramsko pozorište – Jelisaveta Sablić, Vesna Trivalić, Anita Mančić, Milica Gojković, Dragan Mićanović, Irfan Mensur, Marko Janketić, Slobodan Tešić, Bojan Lazarov, Miloš Samolov i Ana Čarman
Foto: Nenad Petrović

Nominovani:

  • ZAŠTO JE POLUDEO GOSPODIN R? Jugoslovensko dramsko pozorište – Boris Isaković, Nataša Tapušković, Branko Cvejić, Dubravka Kovjanić, Milan Marić, Bojan Dimitrijević, Jelena Stupljanin, Vesna Čipčić, Feđa Stojanović, Pavle Korać i Rade Stojiljković
  • LORENCAČO, Jugoslovensko dramsko pozorište – Marko Janketić, Branislav Lečić, Milan Marić, Sloboda Mićalović, Milena Vasić Miodrag Dragičević, Petar Benčina, Andrija Kuzmanović / Joakim Tasić
  • NEČISTA KRV, Narodno pozorište – Jovana Stojiljković, Nebojša Dugalić, Nataša Ninković, Nenad Jezdić, Dušanka Stojanović Glid, Ljiljana Blagojević, Radmila Živković, Tanasije Uzunović, Pavle Jerinić, Zlatija Ocokoljić Ivanović, Nikola Vujović, Stefan Kalezić i Nebojša Babić
  • NAŠI PRECI JEDITE SA NAMA, Puls teatar Lazarevac (i NP Sterija Vršac) – Uglješa Spasojević, Ivana Nedeljković, Milica Stefanović, Aleksandar Trmčić, Vanja Radošević, Maja Jovanović, Nedim Nezirović
Istorijat najboljih prema sezonama:
2014-2015: KAD SU CVETALE TIKVE (BDP)
2015-2016: RODOLJUPCI (NP)
2016-2017: IVANOV (NP)
2017-2018: TAKO JE (AKO VAM SE TAKO ČINI) (JDP)

2018-2019: VRAT OD STAKLA (JDP)

NAJBOLJA ORIGINALNA KOREOGRAFIJA
(neće biti dodeljena)

Istorijat najboljih prema sezonama:
2012-2013: Mojca Horvat, ZONA ZAMFIROVA (PNT) 
2013-2014: Marija Milenković, TRPELE (BDP)
2014-2015: Dragana Bulut, DNEVNIK O ČARNOJEVIĆU (JDP)
2015-2016: Edvard Klug, PTICE (BT)
2016-2017: Radu Poklitaru, ŽENE U D-MOLU / DUGA BOŽIĆNA VEČERA (NP)
2017-2018: Maja Kalafatić, URNEBESNA TAMA (A212)
NAJBOLJA ORIGINALNA MUZIKA
(neće biti dodeljena)
Istorijat najboljih prema sezonama:
2012-2013: Marko Grubić, ZONA ZAMFIROVA (PNT)

2013-2014: Momčilo Bajagić Bajaga, ŽENIDBA I UDADBA (PNT)

2014-2015: Zoran Simjanović, MALE TAJNE (Madl)
2015-2016: Irena Popović Dragović, RODOLJUPCI (NP)
2016-2017: Irena Popović Dragović, RIČARD TREĆI (NP)
2017-2018: Miroslav Bako, HAZARSKI REČNIK – LOVCI NA SNOVE (NP i Madl)
NAJBOLJA KOSTIMOGRAFIJA
(neće biti dodeljena)
Istorijat najboljih prema sezonama:
2012-2013: Marina Medenica, HENRI VI (NP)
2013-2014: Lana Cvijanović, UNOSNO MESTO (JDP)
2014-2015: Bojana Nikitović, UOBRAŽENI BOLESNIK (JDP)
2015-2016: Marija Marković, MARIJA STJUART (NP)
2016-2017: Bojana Nikitović, IVANOV (NP)
2017-2018: Tatjana Radišić, FANTOM IZ OPERE (PNT)
NAJBOLJA SCENOGRAFIJA I DIZAJN SVETLA
(neće biti dodeljena)
Istorijat najboljih prema sezonama:
2012-2013: Jagoš Marković, ANTIGONA (NP)
2013-2014: Magdalena Vlajić / Radomir Stamenković, AVGUST U OKRUGU OSEJDŽ (A212)
2014-2015: Kiril Spasevski, KAD SU CVETALE TIKVE (BDP)
2015-2016: Aleksandar Denić, PIJANI (A212)
2016-2017: NUMEN, Ivana Jonke / Dejan Draganov, HAMLET (JDP)
2017-2018: Marija Kalabić, KLOŠMERL (BDP)
Marko Radojičić 
Marko Radojičić http://bgedtculture.blogspot.rs/
Rođen u Čačku 1982. godine. Inženjer telekomunikacionog saobraćaja. Ljubitelj i pratilac kulturnih dešavanja. Pokrenuo blog o kulturi, Belgrade Edt Culture, u cilju njene popularizacije. Svojim pisanjem želi da promoviše književnost, pozorište, film, izložbe, muziku i igru. Živi i radi u Beogradu. Član UNS-a i međunarodnog udruženja novinara (International Federation of Journalists)