fbpx
spot_img

Dvadeset uspešnih godina izdavačke kuće „Pčelica“

Izdavačka kuća PČELICA posle 20 godina kontinuiranog postojanja uz stalni rast, unapređenje, inovativan pristup knjigama za decu, održavanje visokih estetskih i moralnih normi objavljenih knjiga, beskompromisan kvalitet, prepoznatljivost u evropskim, ali i svetskim krugovima izdavaštva za decu, danas važi za kompaniju koja je postavila standarde srpskog izdavaštva za decu i postala uzor mnogima koji tek ulaze u ovaj posao.

U godišnjici svog velikog jubileja, zaokruženoj drugoj deceniji postojanja, PČELICI je pripala čast da se pridruži frankofonom karakteru 66. Međunarodnog beogradskog sajma knjiga i oda počast Francuskoj, ovogodišnjem gostu Sajma, njenoj kulturi i književnosti, objavljivanjem prevoda knjige bajki „Lepotica i Zver i druge bajkeˮ, francuske autorke Žane Mari Leprens de Bomon. Knjiga je rezultat saradnje Pčelice i Odseka za romanistiku Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, čiji su studenti, uz doprinos učenika Karlovačke gimnazije, preveli ove antologijske bajke.

Od sajamskih noviteta Pčelica svakako treba da bude ponosna na objavljivanje legendarnih dela Milovana Vitezovića „Lajanje na zvezdeˮ i „Šešir profesora Koste Vujićaˮ, klasika srpske književnosti za mlade, romana za koje i posle više decenija interesovanje ne opada. Premijerno predstavljanje na Sajmu imaće nove knjige višestruko nagrađivanog Pčeličinog autora Slobodana Stanišića. U pitanju su knjige „Nikola Tesla i crni mačak” i „Josif Pančić i ledena lepotica”, koje su samo početak nove edicije „Detinjstvo srpske nauke”. Roman koji je pre svog objavljivanja privukao pažnju javnosti je „Gabi, hrabro srce Beograda”, topla i uzbudljiva priča o keruši Gabi, zasnovana na istinitim događajima iz 20. veka.

Od savremenih autora stiže veliki broj tematski i stilski raznovrsnih romana: „Gospojica Mica” Zorice Kuburović, „Sreća u bunaru” Miloša Nikolića, „Varke stare šume” Gordane Maletić, „Sevale su munje” Jelene Tasić, „Dva sunca i Sunčica” Lidije Marinković, „Mala knjiga o velikim stvarima” Marije Manojlović, „Tajna gospođe Mandorle” Ane Cakić, „Putovanja puža Maksimilijana” Gordane Timotijević, „Igra skrivanja” Dragane Mladenović. Zatim, tu je i nagrađivana zbirka pesama „Navrh dima iz dimnjakaˮ Duška Domanovića, ilustrovane knjige Maje Koraksić „Ptica bez doma”, „Zaljubljena žaba” i „Mala priča iz velikog mravinjaka” i iz istog žanra „Lajka među zvezdama”, Gorana Markovića. U formi ilustrovanih knjiga adaptiranih najmlađim čitaocima Pčelica je objavila sedam klasika književnosti za decu: „Lesi se vraća kući”, „Alisa u Zemlji Čuda”, „Tri musketara”, „Pustolovine Toma Sojera”, „Čarobnjak iz Oza”, „En iz Grin Gejblsa” i „Tajni vrt”. Kao rezultat saradnje sa inostranim izdavačima Pčelica srpskim čitaocima donosi veliki broj ilustrovanih knjiga savremenih evropskih autora: „Zubić Panda” Eve Rodrigez, „Gerda ‒ priča o plavom kitu” Petera Kaveckog, „Pssst! Čitam!” Džona Kelija, „Brdo mudrosti” Katažine Bjelinjske, „Snežne reči” Valentine Mazeli, „Pismo” Irene Verdu, „Kafić za životinje” Erži Kertes i mnogo drugih izdanja sa kojima će posetioci Sajma imati priliku da se upoznaju.

Da reč nije samo o zavidno velikom broju novih izdanja, Pčelica se u godini kada obeležava dve decenije svog postojanja može pohvaliti i značajnim brojem nagrada. U pitanju su međunarodno priznanje The White Raven, koje je ove godine dobila Pčeličina knjiga „Pisma iz Verzuniumaˮ autora Stevana Miloševića, Srebrno Gašino pero za zbirku pesama „Navrh dima iz dimnjakaˮ, autora Duška Domanovića, koji je za istu knjigu dobio i treću nagradu Dositejevo pero u kategoriji mlađeg uzrasta. Istom nagradom i u istoj starosnoj kategoriji, ali nagrađenu prvim mestom sa najviše glasova dobila je ilustrovana knjiga Gorana Markovića „Arči, pas koji voli knjigeˮ, a u kategoriji starijeg uzrasta treće mesto dele Nikoleta Novak sa knjigom „Superheroj iz komšilukaˮ i Tatjana Kovačev sa knjigom „Legende o tajanstvenoj Srbijiˮ.

Kao i ranijih godina Međunarodni beogradski sajam knjiga za Pčelicu je prilika da predstavi svoja nova izdanja, ali i da čitaocima pruži priliku da se upoznaju i druže sa svojim omiljenim piscima.

Zoran Todorović
Zoran Todorović
Osnivač „Pokazivača“. Tvorac novakovanja. Čovek koji od života želi sve ili ništa, a trenutno živi negde između.