fbpx
spot_img

Male žabice ili patkice – zbog čega je dobro da decu što ranije odvedete na plivanje

Dok na reklamama za časove plivanja za najmlađe koje nude veliki sportski centri roditelji gledaju slike mališana koji se razdragano brčkaju u bazenu, često se pitaju koliko plivanje znači bebi koja još uvek nije prohodala. Ipak, koristi plivanja od najranijeg uzrasta su mnogobrojne – osim toga što će vaše dete izgledati preslatko u kupaćem kostimu.

Studije pokazuju da vreme koje beba provede u bazenu pomaže da postane inteligentnija i samouverena. Plivanje angažuje bebino malo telo na jedinstven način, stvarajući milione novih neuronskih veza i unapređuje fizički, emocionalni, socijalni i kognitivni razvoj mališana.

1. Plivanje razvija koordinaciju i osećaj ravnoteže

Plivanje pomaže bebi da unapredi koordinaciju pokreta, ravnotežu i držanje tela, kao i da razvije finu i grubu motoriku. Istraživači iz Norveške i Velike Britanije nedavno su otkrili da su bebe koje su išle na časove plivanja spretnije hvatale i držale igračke i slične predmete u ruci, kao i da su imale bolju ravnotežu tela, čak i izvan bazena, u poređenju sa mališanima koji nisu stekli rano plivačko iskustvo.

2. Plivanje blagotvorno utiče za bebino fizičko i mentalno zdravlje

Plivanje je odlično za jačanje mišića ruku, nogu i vrata, razvoj malenih pluća i srca, a vaša beba ujedno više neće imati problema sa spavanjem i apetitom. Finsko istraživanje pokazalo je da su bebe koje su plivale ranije prohodale zahvaljujući dobroj kontroli mišića. Osim toga, plivanje doprinosi razvoju dečjeg mozga, usled stimulacije svih pet čula i može da podstakne interesovanje, učešće i uživanje mališana u različitim vodenim sportovima tokom čitavog života. Konačno, reagovanje na glas trenera i roditelja i instrukcije koje se ponavljaju mogu da izoštre bebine mentalne veštine i povećaju njen nivo razumevanja.

3. Plivanje podstiče bebino samopouzdanje

Beba koja veći deo dana provodi statično – u kolicima, auto-sedištu ili nosiljci – u bazenu ima mnogo značajniju slobodu kretanja i uči koordinaciju i ravnotežu. Pokreti koje oseća u vodi pomažu joj da stvori svest o sebi koju inače ne bi mogla da stekne u tom ranom uzrastu i na taj način se priprema za život.

Učenje samostalnog manervisanja u vodi unapređuje bebinu nezavisnost i samopouzdanje, osobine koje se često kasnije prenose i manifestuju na mnogim poljima u životu, i pomaže joj da se izbori sa osećajem stidljivosti i nesigurnosti. Većina roditelja otkrila je da boravak sa bebom u bazenu pozitivno i opuštajuće utiče i na njih, čak i u situacijama kada su u početku zabrinuti zbog tog prvog časa plivanja sa decom ili sami ne deluju kao „delfin u moru“. Takođe, iznenadiće vas i učiniti ponosnim šta sve vaša beba može da uradi!

Mališani koji rano dolaze u kontakt sa ovim sportom lako prevazilaze svoj početni strah od vode i polako ovladavaju važnih tehnikama koje jednog dana mogu da im spasu život, umanjujući rizik od davljenja. Osim toga, plivanje je dobar „izgovor“ da se dete zabavi dok je istovremeno fizički aktivno.

4. Plivanje jača vezu između roditelja i deteta

Plivanje je jedna od omiljenih porodičnih aktivnosti, koja omogućava roditeljima i deci da kvalitetno provedu vreme zajedno i zbliže se kontaktom kože na kožu dok su licem okrenuti jedni prema drugima. Plivanje u bazenu jedna je od retkih prilika kada dete ima vašu nepodeljenu pažnju, zato je iskoristite, ne samo kako biste uživali već i kako biste što više naučili o karakteru vašeg mališana i načinu na koji pristupa novim situacijama i izazovima. Na časovima plivanja roditelji takođe mogu da pomere granice svog strpljenja i budu manje nervozni dok ohrabruju svoje mališane.

5. Plivanje doprinosi razvoju socijalnih veština najmlađih

Nedeljni časovi plivanja često su prvo bebino iskustvo van kuće koje uključuje drugu decu njihovog uzrasta. Mališani tada uče kako da se odnose prema drugarima sa bazena, međusobno da komuniciraju i počinju da se raduju narednom susretu sa njima.

Socijalne veštine i samopouzdanje najmlađih razvijaju se kroz interakciju sa drugim mališanima i kroz pozitivni podsticaj roditelja i drugih članova porodice koji ih posmatraju sa strane tokom časa plivanja, dok će dete sa vama istovremeno razviti odnos pun poverenja.

Zoran Todorović
Zoran Todorović
Osnivač „Pokazivača“. Tvorac novakovanja. Čovek koji od života želi sve ili ništa, a trenutno živi negde između.