Mladi vaterpolisti Srbije prvaci Evrope

Srbija – Španija 9:8 (2:1, 3:3, 2:3, 2:1)

Bazen Morača. Sudije: Matijašević (Crna Gora), Kurtidis (Grčka). Igrač više: Srbija 10 (4), Španija 16 (6). Dva igrača više: Srbija 1 (1)

SRBIJA: Pajković, Maraš 1, Dimitrijević, Baucalo 1, Kojić 2, Gavrilović 1, Jauković, Urošević 1, Martinović 1, Brešćanski, Stanić, Kovačević 2, Virijević. Savezni trener: Stevanović.

ŠPANIJA: Lopez, Saez,Kedo 1, Ferer 3, Duart, Sesen 1, Garsia 1, Skot, Rodrigez 1, Figes, Vilar, Fernadez 1, Azuz. Savezni trener Lozano.

Srbija prvak Evrope u konkurenciji igrača do 19 godina. Mada su samo trojica igrača 2003, a ostali 2004. I mlađi puleni saveznog trenera Uroša Stevanovića su pokazali kvalitet, borbenost, srčanost, imali su atmosferu koja ih je dovela do uspeha. Uz sjajnu podršku sa tribina stigli su do vrha. Zasluženo.

Finale sa odličim Špancima je bio pravi rat živaca, sjajna igra odbrana u kojima je dominirao Virijević sa 11 sjajnih intervencija. Igrač manje se popravljao kako se utakmica odvijala, Španci u poslednjoj četvrtini pet puta nisu iskoristili igrača više, Srbija je dve svoje prilike od četiri iskoristila.

Španija je vodila samo 1:0 a potom su Kojić bombom iz daljine i Kovačević sa dva igrača više, kada je rival bio bez golmana, preokrenuli rezultat. Gavrilović je realizovao igrača više za 3:1 i tada je počela trka Španaca za izjednačenjem. Posle njihovog gola Baucalo je postigao sjajan pogodak, dijagonalom u raklje. Uporni rival se nije predavao , za 40 sekundi su sa dva gola izjednačili. I kada se činilo da će remi biti na poluvremenu, Kojić je u poslednjoj sekundi postigao gol za tv špice.

Maraš se zatim prdiružio strelcima sjajnim udarcem za 6:4, potom je uporni Urošević iskoristio igrača više za 7:5. Umor i lične greške su stizale Srbiju, Španija se još jednom vratila i sa 7:7 se ušlo u završnih osam minuta.

Odmah je Kovačević ispalio bombu za 8:7. Vrlo brzo je stiglo izjednačenje. Bilo je 8:8 nepunih šest minuta pre kraja. Počela je igra živaca, srpski igrači su izbacivani redom i sve branili. Crveni karton je dobio prvo trener Stevanović, u finišu i Gavrilović. Konačno, dobro čuvani kapiten Martinović je dobio malo prostora i 2,02 do kraja sa igračem više postigao pobedonosni gol.Velikim naporom prednost je sačuvana i usledilo je slavlje.

Da sve bude lepše kapiten Vasilije Martinović je proglašen za najboljeg igrača šampionata

Zlato su osvojili:

Igrači: Petar Pajković (Vojvodina, 30.1.2004.), Veljko Krstić (Partizan, 13.3.2003.), Mitar Maraš (Šabac 5.4.2004.), Marko Dimitrijević (Partizan 3.4.2004.), Rodoljub Gajić (Crvena zvezda, 17.4.2005.), Nikola Kojić (Partizan 20.9.2004.), Bogdan Gavrilović (Radnički 6.7.2004.), Srđan Baucalo (Valis 19.1.2003), Andrija Jauković (Partizan 1.10.2005.), Viktor Urošević (NBG Vukovi 3.3.2004.), Vasilije Martinović (Novi Beograd 13.1.2003), Boris Brešćanski (Vojvodina, 22.2.2004.), Petar Stanić (Šabac, 2.3.2004.), Aleksandar Kovačević (Valis, 9.9.2004.), Radoslav Virijević (Radnički, 23.3.2004.)

Stručni štab: Uroš Stevanović (savezni trener), Darko Bilić, Miloš Vasojević, Teodor Bradajić (treneri), lekar dr Miodrag Nastić, Aleksa Nikolić (fizioterapeut), Goran Čanković (tim menadžer).

Izvor: waterpoloserbia.org