Novak srušio Federera za finale Australijen Opena!

Novak će se u nedelju, 2. februara boriti za osmu titulu na Australijen Openu i povratak na poziciju broj jedan svetske rang liste!

Drugi nosilac na Otvorenom prvenstvu Australije je u polufinalu posle dva časa i 18 minuta savladao večitog rivala Rodžera Federera rezultatom 7:6 (7:1), 6:4, 6:3 i nakon jubilarnog, 50. okršaja, uvećao prednost nad Švajcarcem na 27-23.

Federer je bolje ušao u meč od Novaka. Iako je u prvom gemu spasio dve brejk lopte, u nastavku je zaigrao na sve ili ništa, bio izuzetno agresivan, trudio se da skrati poene i takva igra mu je donela dva brejka i prednost od 5:2. Srpski teniser je pronašao rešenje za igru Švajcarca kada je to bilo najpotrebnije. Vratio je drugi brejk u devetom gemu a potom izjednačio na 5:5. Već u sledećem je imao dve prilike da se novim brejkom približi na gem od osvajanja uvodnog seta ali je na to morao da sačeka taj-brejk koji je dobio rutinski rezultatom 7:1. Set je trajao 62 minuta, a Novak je zadržao stopostotan učinak u taj-brejkovima u 2020. godini, sedam od sedam.

Novak je u više navrata tokom drugog seta bio blizu brejku. Isti je dočekao u poslednjem, desetom gemu za 6:4 i 2:0 u setovima.

Federer nije imao nikakve šanse ni u trećem setu. Novak je šestom gemu iskoristio jedinu brejk loptu i to je bio ključni trenutak za krajnji ishod.

Statistika: as poeni (11-15), dvostruke servis greške (1-3), direktni poeni (31-46), neiznuđene greške (18-35), broj osvojenih poena (113-93).

Novak će u meču za osmu titulu na Australijen Openu igrati protiv boljeg iz drugog polufinalnog duela Dominik Tim (Austrija, 5) – Aleksander Zverev (Nemačka, 7).

Finale je na programu u nedelju od 9.30 časova po srednjeevropskom vremenu (19.30 časova po lokalnom).