fbpx
spot_img

Poetsko, muzički i slikarski događaj u galeriji “Velimir A. Leković”

Međunarodno udruženje književnih stvaralaca i umjetnika „Nekazano“ u saradnji sa  Galerijom „Velimir A. Leković“ održala je promociju knjige „Tamo negdje iza duge“- autorke Vinke Marstijepović Lerinc i izložbu slika članova Udruženja Likovnih umjetničkih stvaralaca Crne Gore.

Promocija knjige je održana u prepunoj Sali galerije „Velimir A. Leković“ u kojoj je već izložena izložba slika „Boka“ beogradskog slikara Veljka Mihajlovića.

U promociji knjige učestvovali su: Katarina Gazdić Ilić- kustos galerije, Tatjana V. Maras kao moderator, Gordana Sarić, Goran Radičević, Anika Vuletić, Natalija Novaković, Mladen Babović, Maja Nikolić, Mia Drača učenica muzičke škole „Petar II Petrović Njegoš“ iz Bara, Sanja Veličković Radonjić i Labud N. Lončar.

Na početku promocije goste je pozdravila Katarina Gazdić Ilić i upoznala sa istorijatom galerije , kao i trenutnom postavkom „Boka“ i biografijom Veljka Mihajlovića. Labud N. Lončar, predsjednik Međunarodnog udruženja književnih stvaralaca i umjetnika Nekazano obratio se prisutnima u ulozi izdavača knjige „tamo negdje iza duge“ zahvaljujući se JU Kulturni centar Bar a posebno ljudstvu Galerije „Velimir A. Leković“ na čelu sa upravnikom dr Milunom Lutovcem i Mr Katarinom Gazdić Ilić, zahvalio se članovima Udružnja Likovnih umjetničkih stvaralaca Crne Gore, sredstvima informisanja, Radio Baru, portalima: Jedro, Barski portal, BarInfo, Feral, Odgovor, Pokazivač i Nekazano na praćenju rada i prisustvu. Posebno je   pozdravio Todora Živaljevića Veličkog bivšeg predsjednika Udruženja ULUS CG.       

U nastavku obraćanja napomenuo je da kada je riječ o Vinki onda je riječ o vrijednoj autorki građanki Bara, majci tri sina, supruzi, članu Nekazano, čija je ovo prva objavljena knjiga i ujedno izrazio nadu   da će uskoro raditi na njenim novim knjigama obzirom jer da ona već ima spremljenu zbirku kratkih priča, kao i materijal za još dvije knjige poezije. U nastavku večeri Tatjana V. Maras, pjesnikinja i član Nekazano, znalački je vodila program uz pomoć Gordane Sarić, Anike Vuletić, Maje Nikolić, Gorana Radičevića, Natalije Novaković, mlade Mie Drača, Mladena Babovića i Stevana Stijovića koji su čitali Vinkine pjesme.

Gordana Sarić je otpjevala jednu šansonu na francuskom jeziku a Labud N. Lončar joj je uručio člansku kartu kao počasnom članu udruženja na čemu se ona zahvalila i istakla da su Nekazano i Labud N. Lončar vodeći promoteri kulture u Crnoj Gori a kada je Bar u pitanju ona dodaje da Bar pored Stare masline ima Labuda i njegovo Nekazano.

Natalija Novaković je svojim divnim izvođenjem etno pjesama, bez pratnje muzikom, kao i uvijek oduševila prisutne a oni su je nagradili burnim aplauzima.

Lončar se zahvalio na pjesmama i komplimentima a u nastavku uručio člansku kartu novom članu – pjesnikinji Ani Ivančević iz Podgorice, napominjući da radi na njenoj prvoj knjizi. Pored nje uručio je članske karte, novo stilizovane starim članovima Sanji Veličković, Nataliji Novaković  i Mladenu Baboviću. Nakon čega je zamolio Mladena da ispred Nekazano uruči priznanja pjesnikinjima koje su bile odsutne sa ranijih susretima i on je to uradio. Tako su Nataliji Novaković, Sanji Veličković, Milojki Jovovičć Banduki i Dušici Pajović uručena Priznanja „Pjesnik – Svetionik“.

Vinka Marstijepovi Lerinc vidno uzbuđena i srećna zbog ovako lijepe promocije i velikog broja gostiju zahvalila se svima i na zadovoljstvo publike pročitala nekoliko svojih pjesama a nakon toga je uslijedilo fotografisanje, podjela  i potpisivanje knjiga. Gosti su zamoljeni na pređu na gornji sprat galerije gdje ih je čekala izložba radova  Uruženja likovnih umjetničkih stvaralaca Crne Gore.

Katarina Gazdić Jelić je i ovom prilikom pozdravila goste dajući uvodnu riječ, istorijat i planove Udruženja likovnih umjetničkih stvaralaca Crne Gore napominjući da je večeras izloženo trideset osam radova sa različitim motivima i da oni predstavljaju jedinstven slikarski kolaž članova udruženja. Sanja Veličković je u ime ULUS CG Labud N. Lončaru  poklonila sliku rad Vesne D. Filipović a Lončar je u ime Nekazano uručio Zahvalnicu ULUS CG u ime saradnje i doprinosu rada udruženja, ističući da je ovo samo kreativan, multimedijalni početak saradnje i nada se da će se ovakve večeri i promocije održati i u drugim gradovima Crne Gore, i šire, a za šta već postoji interesovanje.

Nastavljajući druženje Sanja Veličković, Predsjednica Udruženja  ULUS CG pozdravila je pjesnike, slikare i goste ističući da je ovo lijep početak saradnje a u onda  je pročitala jednu pjesmu Todora Živkovića Veličkog nekadašnjeg predsjednika UKLUS-a koji je takođe slikar, pisac, pjesnik i književni kritičar.

Čast da otvori izložbu pripala je podgoričkom slikaru mr. Iliji Goloviću koji je posle stručne analize zaključio:“Sva ova večeras prezentovana platna jesu dokaz jednog svojevrsnog poimanja svakodnevnice, sugestivan perfomans kojim se poručuje da umjetnici jesu prisutni, da čuju, osmatraju, prepoznaju i predstavljaju svojim prisustvom neophodnost djelovanja, postojanja… buđenja i prezentovanja jedne ljepše, humanije, iskrenije i dublje strane bića!”.

Po otvaranju izložbe  pjesnici, slikari i njihovi gosti uživali su u trideset osam prelijepih platna i jednu statuu praćeni muzikom mlade Mie Drača a uz bogato posluženje koje je pripremila pjesnikinja Vinka Martstijepović Lerinc.

Sve u svemu ovo veče će ostati u sjećanju kao jedno od najposjećenijih književnih i likovnih večeri ove godine.

Labud Lončar
Labud Lončar
LABUD N. LONČAR Rođen je 1964. god. u Ivangradu, današnje Berane. Penzionisani profesionalni vojnik. Bavi se pisanjem poezije i proze. Osnivač i predsjenik međunarodnog udruženja književnih stvaralaca i umjetnika „Nekazano“, iz Bara. Objavio je pet knjiga poezije:„Rođenje suze“, „Ostavljanja“. „Na poleđini sna“, “Ako prećutim pjesmu” i „Sidro noći“ I jednu knjigu kratkih priča „Svako ostavi neki trag“. Zastupljen je u pedesetak domaćih i stranih zbornika i antologija. Njegovi radovi i knjige prevedeni su na engleski, nemački, ruski, francuski, kineski, bengalski, bugarski, poljski, makedonski, albanski i slovački jezik. Dobitinik je mnogih priznanja i nagrada. Između ostalog nagrađen je objavljivanjem svoje treće knige “Na poleđini sna” – na Amazonu a pod teretom najbolje pjesme na konkursu “Društva živih pjesnika” između 4000 kandidata. Dobitnik je "Gramate Knjaza Miloša" za nacionalni doprinos ukupnoj srpskoj književnosti koju dodjeljuje Ministarstvo kulture Srbije i Udruženje književnika Srbije. Takođe, dobitnik je "Povelje Cara Konstantina i carice Jelene“ koju mu je dodijelilo Udruženje književnika Srbije i Ministarstvo kulture Srbije. Renomirana i tradicionalna poljska književna nagrada “Klemens Janicki Ianicus” 2022. god. dodijelila mu je za izuzetan književni rad i doprinos evropskoj poeziji, Međunarodna poetska manifestacija „Ohridski poetski biser“ iz Ohrida dodijelila mu je specijalno priznanje „Ohridski biser“. Srpsko akademsko društvo „Vizantija“ dodijelila mu je „Blagodarje“ za doprinos i širenje kulture. Kulturni centar „Hadži Ruvim“ iz Lajkovca dodijelilo mu je Zlatnu medalju „Hadži Ruvim“. Međunarodni festival “Struški književni susreti”, Kulturni centar „Bran“ i Makedonska kulturna riznica dodijelilo mu je priznanje “Petkov amanet” kao najboljem stranom književniku za 2023. god. Kao i „Zlatnu blagodarnicu“. Član je Udruženja književnika Srbije i Udruženja književnika Crne Gore. Počasni član „Scene Crnjanski“ iz Beograda, Kluba književnika Beograda i Kulturnog salona „Stenka“. Osnivač je i Glavni i odgovorni urednik portala za umjetnost i kulturu “Nekazano”. Takođe, osnivač je i glavni urednik časopisa za kulturu i umjetnost ”Nekazano” i istoimenog časopisa za Haiku -”Nekazano”. Časopis za Haiku „Nekazano“ je prvi zvanični časopis za Haiku na području Crne Gore. Osnivač je Festivala ljubavne poezije “Pjesnik – Svetionik”. Živi i stvara u Baru.