Vaterpolo: Evropsko prvenstvo

Istorijsko prvenstvo Evrope u vaterpolu konačno je počelo u nedelju. Beograd će naredne dve nedelje biti domaćin najboljim evropskim timovima u vaterpolu. Samo prvenstvo će biti upamćeno jer će na njemu učestovati čak 28 ekipa, 16 muških i 12 ženskih. Još jedan rekord koji će gotovo sigurno pasti u prelepom Beogradu je broj gledalaca tokom prvenstva, a sama činjenica da u Arenu može da stane oko 12000 ljudi još više fascinira.
Prvu utakmicu na prvenstvu su odigrali vaterpolisti Španije i Slovačeke. I u jednoj jako ne zanimljivoj utakmici, vaterpolisti Španije su pokazali sav svoj kvalitet i na kraju su sasvim zasluženo slavili visokim rezultatom 13:4. Od starta prv četvrtine Španci su nametnuli svoj ritam i jasno stavili do znanja Slovacima da nemaju čemu da se nadaju u ovom meču. Već na poluvremenu rezultat je bio 10:2 u korist Španije i tada je već praktično bio odlučen pobednik. Najefikasniji igrač pobedničkog tima bio je kapiten Molina sa četri gola, dok se u redovima Slovačke istakao Martin Famera sa dva. Posle prvog meča na šampionatu, u montažnom bazenu su zaplivale i vaterpolistkinje. Prvog dana takmičenja za dame odigrana su tri meča. Najpre je u Kombank Areni Grčka jednostavno razbila reprezentaciju Portugalije, jer ne postoji druga reč kojom bi se mogla opisati i dočarati igra Grčke protiv Portugalije. Meč je na kraju završen rezultatom 27:3, u korist Grčke. Većina igračica kod Grkinja su se upisale u strelce, a čak pet puta se upisala u strelce Asimaki Alexandra. U istom ritmu je nastavila i ženska ekipa Rusije, koja spada u sam krem svetskog vaterpola. Ruskinje su pobedile Tursku, rezultatom 29:0. Sve igračice pobedničkog tima izuzev golmana su se upisale u strelce, a kao najbolja igračica izdvojila se Simanovich Anastasia. Poslednju žensku utakmicu dana su odigrale ekipe Holandije i Mađarske, i toj utakmici je favorit opravdao svoju ulogu i sasvim zasluženo je trijumfovao. Holandija je ovom pobedoom od 14:10 , dokazala da će se i na ovom šampionatu boriti za visok plasman.
Nakon ženskih utakmica usledio je možda i najbolji deo dana, a to su poslednje tri utakmice muškog dela programa. Prvo su zaplivali momci iz Francuske i Malte. Kao i u predhodnim mečevima dana, favorit je još jednom porazio ovoga puta silno motivisanog protivnika. Momci sa Malte su pokušavali, borili se ali Francuska je u ovom trenutku mnogo bolja reprezentacija što je u bazenu i opravdala. Sjajnu predstavu prikazao je u poraženom timu Camileri, koji je bio strelac pet golova , ali to je bilo dovoljno da se samo malo ublaži poraz rezultatom 17:7. Kod Francuske je blistao Ugo Crousilat sa takođe pet glolova. Pred poslednju utakmicu dana su odigrali vaterpolisti Crne Gore protiv Holandije. I pre početka meča znalo se da će Crna Gora zabeležiti sigurnu pobedu, ali ipak bio je prisutan strah zbog prve utakmice na turniru. Ništa nisu želeli da prepuste slučaju Ajkule i već na startu meča prave seriju od pet vezanih golova, tom serijom su i odlučili pobednika. U drugoj četvrtini su samo uvećali svoju prednost, koja je na poluvremenu iznosila sedam golova. Do kraja meča uspeli su da održe visoku prednost za siguran start u Beogradu.

Derbi prvog dana ili što će se mnogi složiti i finale pre finala nije doneo ni D od derbija, pošto su vaterpolisti Srbije pred punim tribinama Kombank arene, prosto pregazili Hrvatsku rezultatom . Hrvatska je imala egal do rezultata 1:1, kada je Srbija sa dva gola Mandića i jednim golom Save Ranđelovića pobegla na osetniju razliku. Uspeli su Hrvati da pred kraj poluvrmena priđu na samo dva gola zaostatka 5:3, ali je Srbija golovima Prlainovića i Jakšića na poluvrmenu stekla ogroman kapital od 7:3. Tokom treće četvrtine Srbija je nastavila da povećava svoju prednost , ređali su se golovi Ćuka, Nikića, Gocića pa je Srbija pred poslednju deonicu imala fenomenalnih 12:4. U poslednjo četvrtini Srbija je lagano privela meč kraju i sa ovom igrom najavila pohod na zlato.