fbpx
spot_img

Zašto je dobro da roditelji sa svojim malim Pikasom razgovaraju o njegovom remek-delu

Kako reagujete kada vam dete priđe i kaže: „Mama, pogledaj šta sam nacrtala“?

Većina roditelja svakako će pohvaliti svog mališana – „Prelepo je“ ili „Bravo, baš si talentovana“. Neki će možda čak uramiti i okačiti crtež na zid kako bi i ostali ukućani mogli da ga vide. Ipak, iako u tom smislu niste uradili ništa loše ili pogrešno, priča o dečjem „remek-delu“ ne mora uvek tu da se završi. Ukoliko želite da podstaknete dete da kritički i kreativno razmišlja o svojim crtežima i drugim umetničkim radovima, iskoristite ovu priliku i postavite mališanu sledećih nekoliko pitanja:

1. Šta bi rekao o svom crtežu?

Ukoliko tražite način da sa svojim predškolcem započnete razgovor o tome što je nacrtao, ovo je jedno od najboljih rešenja, koje se ujedno čini korisnim posebno u situacijama kada niste sasvim sigurni šta mališanova slika predstavlja. Tako ćete moći da izbegnete neprijatnu situaciju da na vaš komentar „Kako si lepog konja nacrtao“ dete odgovori da je to zapravo pas.

2. Kako si došao na ideju da to nacrtaš?

Trudeći se da vam objasni šta ga je inspirisalo da nacrta upravo takav crtež, dete će spoznati šta je pokrenulo talas njegove kreativnosti i povezati događaje iz stvarnog života sa svojom umetničkom kreacijom.

Copyright: Romrodphoto

3. Šta ti se dopada na tvom crtežu?

Tako ćete podstaknuti mališana na pažljivije pogleda svoj rad i iznese svoje mišljenje o njemu. Još važnije, ovo pitanje će naučiti dete da se oslanja na sopstvenu procenu i tako stekne veće samopouzdanje, umesto da se trudi da zadobije odobravanje i divljenje drugih.

4. Kako bi nazvao svoj crtež?

Naziv otvara novu dimenziju umetničkom delu dok istovremeno motiviše dete da razmišlja o glavnoj ideji ili konceptu svog rada.

5. Zašto je … nebo braon boje? Zbog čega su devojčice mnogo veće od dečaka? Zašto su likovi na crtežu predstavljeni samo na donjem delu papira?

Pitajte mališana zbog čega je odlučio da nacrta ili oboji određeni element svoje slike na tako specifičan način. Potrudite se da zvučite neutralno – detetu postavljate takvo pitanje kako biste pozitivno analizirali crtež, a ne da biste kritikovali njegov rad.

Copyright: Pressmaster

6. Kakva su bila tvoja osećanja dok si crtao?

Pomozite mališanu da napravi vezu između svojih emocija koje su bile prisutne u trenutku nastajanja crteža i krajnjeg kreativnog izraza.

7. Kako će drugi ljudi da reaguju kada vide tvoj crtež?

Ovakvo pitanje omogućava detetu da stvari posmatra iz tuđe perspektive i zamisli kako bi njegov rad uticao na druge. Takođe možete da mu postavite još konkretnije pitanje navodeći određenu osobu: „Šta će reći baka kada vidi šta si nacrtao?“

8. Kada bi mogao ponovo da nacrtaš ovaj crtež, da li bi nešto promenio?

Profesionalni slikari češto naslikaju nekoliko različitih verzija iste slike, eksperimentišući i isprobavajući drugačije boje, nijanse, tehnike senčenja i slično. Ohrabrite svog mališana da i on otvori vrata novim mogućnostima. Osim toga, dete će na ovaj način naučiti da kritički analizira svoj rad, proceni njegove prednosti i nedostatke, i tako već kod narednog crteža bude još kreativnije i inovativnije.

Konačno, podstaknite dete da daje što opsežnije odgovore i iskoristite njegov crtež kao polaznu tačku kako biste zajedno ispričali neku poznatu priču ili uzbudljivu avanturu koju ste sami osmislili. Otvorena pitanja doprinose razvoju veština kritičkog razmišljanja vašeg mališana. Osim toga, pokazujući interesovanje za njegov crtež pružate podršku njegovom radu i trudu i pomažete mu da izrazi i vizuelno predstavi svoje ideje.

Izvor: novakdjokovicfoundation.org

Prethodni tekst
Sledeći tekst
Zoran Todorović
Zoran Todorović
Osnivač „Pokazivača“. Tvorac novakovanja. Čovek koji od života želi sve ili ništa, a trenutno živi negde između.