fbpx
spot_img

Britanski eksperiment četvorodnevne radne nedelje – radnici zadovoljni ali menadžeri nisu

Pre godinu dana uvedena je četvorodnevna radna nedelja u 61 firmi u Velikoj Britaniji, danas je na snazi u 54, a trajno je uvedena u 31 preduzeću, navedeno je u upravo objavljenoj studiji. Zaposleni su, za razliku od menadžera, zadovoljni pilot projektom. Međutim, autori studije priznaju da je uzorak istraživanja veoma ograničen i da samim tim ne može da bude reprezentativan.

Pre manje od dve godine RTS je izvestio o početku relativno organičenog pilot projekta uvođenja četvorodnevne radne nedelje u Veliku Britaniju.

Projekat je trebalo da traje šest meseci i obuhvati šezdeset jednu firmu.

Reč je o mahom malim i srednjim preduzećima i manjim odsecima javnih službi.

Projekat su nadzirali stručnjaci Univerziteta u Kembridžu i Salfordu, kao i katedra za sociologiju Bostonskog koledža.

U upravo objavljenoj studiji, te tri institucije ističu da je, godinu dana posle uvođenja, četvorodnevna radna nedelja ostala na snazi u 54 firme, a da je trajno uvedena u trideset jednom preduzeću.

Međutim, autori studije priznaju da je uzorak istraživanja veoma ograničen i da samim tim ne može da bude reprezentativan.

Samo pedeset pet odsto menadžera ocenilo je taj pilot projekat kao uspešan, što daje jake argumente pobornicima statusa kvo.

Od tog procenta, njih osamdeset dva odsto istakli su da je najveća prednost četvorodnevne radne nedelje bolje mentalno stanje zaposlenih.

Autor studije Džulijet Šor ocenjuje da je ravnoteža između rada i odmora među zaposlenima postala mnogo bolja posle šest meseci, kao i da nije bilo „sagorevanja“ na poslu.

Oko petine menadžera smatra da je četvorodnevna radna nedelja dobra za privlačenje najboljih kadrova, kao i da podiže vrednost robne marke preduzeća, koje posluje na taj način.

Iako je cilj projekta bio da zaposleni ostvaruju punu nedeljnu produktivnost tokom četiri dana, samo oko četvrtine menadžera potvrđuje da se to i desilo.

Za razliku od menadžera, zaposleni su zadovoljni pilot projektom.

Čak devedeset šest procenata smatra da im je privatni život postao kvalitetniji, dok samo sedam odsto manje ocenjuje svoj rad daleko produktivnijim.

Četvrtina zaposlenih ističe da im dodatan slobodan dan pomaže da brinu o drugim članovima porodice.

Iako napisana u optimističnom duhu, studija teško da može da ubedi skeptike da je raditi četiri dana nedeljno produktivnije nego pet.

Međutim, pozitivna iskustva britanskog Kraljevskog društva biologa svakako će biti od koristi kolegama u Škotskoj, čije javne službe delimično probno uvode četvorodnevnu radnu nedelju ovog meseca.

Vlada u Londonu ne namerava da smanji broj radnih dana, ali ističe da u aprilu treba da bude usvojen zakon o fleksibilnom radnom vremenu, kojim će zaposleni moći da od prvog dana jasno stave do znanja koliko dana nedeljno žele i mogu da rade.

Takvo hibridno rešenje pokazalo se uspešnim kako u javnim službama, tako i u prosvetu, koje se bore da zadrže kadrove u sve težim postpandemijekim uslovima rada.

Izvor: rts.rs

Zoran Todorović
Zoran Todorović
Osnivač „Pokazivača“. Tvorac novakovanja. Čovek koji od života želi sve ili ništa, a trenutno živi negde između.