Kristina i Nikola, poznati na Instagramu kao „Usvojena mama“, podelili su svoje iskustvo usvajanja deteta kako bi pomogli drugim parovima koji razmatraju taj korak. O predrasudama i strahovima, ali i važnosti ljubavi, podrške i otvorenosti, govorili su u Beogradskoj hronici.
„Onog trenutka kada smo suprug i ja doneli odluku o usvajanju, tragali smo za bilo kakvom informacijom o tome. Nalazili smo samo za stanovišta struke, ali iskustava roditelja nije bilo. Zbog toga se već tada rodila ta ideja da mi to promenimo, jer je ljudima potrebna podrška“, kaže Kristina, odnosno „Usvojena mama“ kako glasi njen nalog na Instagramu.
Uprkos tome što ima pregršt korisnih informacija za sve buduće „usvojene roditelje“, uz mnogo pozitivnih komentara ima i onih negativnih.
„Očekivali smo sve to. Znamo da se u Srbiji ranije, nažalost, manje pričalo o tome. Danas se nadamo sve više. Javljaju nam se parovi, pitaju, traže dodatne informacije. Nama je cilj bio da pomognemo onima koji se dvoume da li da uđu u ceo taj proces“, navodi Nikola.
O tome koje su najčešće predrasude u vezi sa usvajanjem, Kristina kaže da buduće „usvojeni roditelji“ najviše plaši sve u vezi sa pitanjima: „Da li razmišljate o momentu kada će vas pitati za biološke roditelje?“ i „Da li se bojite da li će neko krenuti da ih traži?“
„Kada smo doneli odluku, to je bio prirodan momenat. Odlučili smo da će naša komunikacija sa ćerkom biti apsolutno transparentna i to je i poenta profila – da shvate da dete koje odrasta u potpunoj ljubavi i vi kroz tu ljubav pravite jako stabilan temelj, onda i kada dođe taj trenutak on će proći lako“, ističe Kristina.
Što se okoline tiče, Nikola kaže da nije bilo ni osuda ni predrasuda.
„Mi smo imali apsolutnu podršku porodice i prijatelja. Igrom slučaja, naši bliski prijatelji su nekoliko meseci pre nas ušli u ceo proces i to nam je dalo i podršku i dodatne informacije. Svi oko nas su najpozitivnije moguće reagovali“, naveo je Nikola, na šta je Kristina dodala da je baka njenog supruga odrasla u sirotištu i da je jako topla žena puna ljubavi što vide i u svojoj ćerki.
Socijalni radnici fantastično rade svoj posao
Oboje su pohvalili Centar za socijalni rad, gde su im čitav proces olakšali, radnici su veoma otvoreni, daju odlične savete i pripremili su ih za određene situacije.
„Mi smo kroz školicu roditeljstva saznali iz kakvih porodica dolaze ta deca i to nije nimalo bajkovito. Ipak, socijalni radnici su sa nama prošli svaku situaciju. Koji god smo imali izazov imali smo slobodu da sve ono što prevazilazi naša znanja možemo da se obratimo njima za pomoć“, istakla je Kristina.
Opisala je i iskustvo kada su ušli u „najtišu sobu“.
„Jako je neobično kada uđete u prostoriju u kojoj ima deset beba i nijedna ne plače. Proveli smo neko vreme unutra i za sve to vreme svi su tihi i gledaju vas i čekaju trenutak da im se neko obrati“, priseća se „usvojena mama“.
Nikola kaže i da im je roditeljstvo došlo prirodno i smatra da ne postoji nikakva razlika između njih i bioloških roditelja.
I za buduće „usvojene roditelje“ imali su par saveta.
„Strpljenje, razgovor, zajednička odluka, podrška porodice. To su najbitniji faktori koje jedan par treba da uzme u razmatranje i zajedno se dogovori oko njih“, navodi Nikola.
Izvor: rts.rs