Nikola Jokić i Denver Nagetsi šampioni NBA lige

Košarkaši Denvera prvi put u istoriji su postali šampioni NBA lige.

Nagetsi su u petoj utakmici finalne serije savladali na svom terenu Majami sa 94:89 (22:24, 22:27, 26:20, 24:18) i ukupnim rezultatom 4:1 stigli do titule.

Nikola Jokić je odigrao još jednu sjajnu utakmicu, bio je najefikasniji sa 28 poena, uz 16 skokova i četiri asistencije, a pored njega heroji pobede u petoj utakmici su Koldvel-Poup i Brus Braun.

Srbina je pratio Porter Junior sa 16 poena, Marej je ubacio 14, Braun 10, a Koldvel-Poup 14prsten poena. Kod Hita, Batler je postigao 21 poen, dok je Bem Adebajo postigao 20, uz 12 skokova.

Oba tima nervozno su otvorila utakmicu, ali nakon što je Denver napravio seriju 10:0 (12:5), utisak je bio da će Nagetsi preuzeti kontrolu nad utakmicom.

Međutim, desilo se obrnuto spletom nekoliko okolnosti. Prvo, Nikola Jokić je napravio dva brza faula, te je Meloun morao da ga izvadi iz igre. U isti problem upali su Gordon i Grin, te je u reket Nagetsa morao da uskoči iskusni Diandre Džordan.

Majami je dobro iskoristio problem u koji je ušao Denver, ali ne i najbolje, pošto je utisak bio da su morali da naprave znatno veću prednost, što zbog slabe igre domaćina, što zbog ličnih grešaka važnih igrača.

Ekipa Majkla Melouna bila je u konstantnom zaostatku u drugoj četvrtini i ni u jednom trenutku nije uspela da uhvati onaj prepoznatljiv ritam. Slabo šta su pogađali, ali su bili dobri u skoku, te su tim oružjem ostajali u igri.

Denver je na poluvremenu gubio, ali zaostatak od sedam poena je još bio i dobar, kada se sve sabere i oduzme, 44:51.

Dosta bolje otvaranje drugog poluvremena imali su Nagetsi, uz Jokića koji je uhvatio svaki defanzivni skok. Međutim, Majami je uzvratio i trojkom Kevina Lova ponovo dospeo na sedam poena viška. Jokićevim poenima iznutra, a zatim, konačno, trojkom Džamala Mareja u trčanju, Nagetsi se vraćaju i poravnavaju na 60:60. Posle TV tajm-auta, činilo se da je momentum na strani domaćeg tima, ali… Agonija u šutu za tri se nastavila, bili su Nagetsi u praznom hodu, no i dalje su bili tu. Sve to kazuje koliko Majami nije kvalitetniji tim u ovom finalu. Često nerezonski ofanzivni potezi, loša postavka… Nedugo zatim, po prvi put od vođstva 18:16, Nagetsi dolaze do prednosti 68:66 i to trojkom Majkla Portera, četvrtom u ovoj seriji!

Konačno se otvorilo, posle nebrojeno pokušaja. Marej je ubacio za tri i „+4“ za Denver početkom poslednje deonice. Majami nije imao pomoć svog poenterskog lidera Bama Adebaja čija su bila svega dva poena u drugom poluvremenu. Defanziva Nagetsa je počela da „kuva“. Bitni odbrambeni potezi Erona Gordona podigli su energiju ekipe, prednost je bila tu na šest minuta do kraja.

Zona gostiju nije mogla da odbrani Nikolu Jokića koji je baš pre rezultatskog povratka bio agresivan u razgovoru između saigrača, što je očigledno imalo uticaja. Džimi Batler je tada istupio na drugoj strani sa dve vezane trojke, a onda se podigao i na treću kada je promašio uz dosuđen faul Erona Gordona. Majk Meloun je momentalno reagovao čelendžom i posle dužeg gledanja Batler je dobio tri penala. Malo je reći da je suđenje na meču bilo diskutabilno. Batler se zapalio u tim momentima sa 11 poena u nizu. Vratili su gosti minimalnu prednost, nervoza je bila sveprisutna.

Vratilo se vođstvo u korist Denvera, bilo je „+1“ kada je Poup ukrao loptu Džimiju Batleru iznudivši faul za opšte oduševljenje u „Bol areni“. Ubrzo je bilo tri viška. Džimi Batler je u narednom napadu promašio trojku, Brus Braun je uhvatio defanzivni skok koji ga je poslao na liniju penala.

Kada je pogodio za „+5“, euforija se prožimala dvoranom. Ostalo je 14 sekundi do kraja, nije bilo vremena za bilo šta!

Nikola Jokić i Denver Nagetsi stigli su do prstena!

Izvor: novosti.rs