Nole se u nedelju bori za prvi Rolan Garos!

Šestom pobedom na Rolan Garosu Nole se približio na samo korak od osvajanja prve titule na drugom gren slemu sezone.

U dramatičnom polufinalu Otvorenog prvenstva Francuske najbolji teniser sveta je savladao trećeg nosioca turnira, Britanca Endija Mareja rezultatom 6:3, 6:3, 5:7, 5:7, 6:1.

Bio je ovo njihov tek treći međusobni okršaj na šljaci nakon kojeg je Novak povećao ukupnu prednost na 19 pobeda – 8 poraza.

Meč se igrao dva dana, a prekinut je u petak pri rezultatu 3:3 u četvrtom setu zbog mraka i najavljene oluje u Parizu.

Petak je bio prilično topao dan u prestonici Francuske. Temperatura na terenu je u jednom trenutku prelazila 30 stepeni. Već od prvog gema meča bilo je izvesno da nas očekuje velika borba na terenu. Prvi brejk napravio je Novak u osmom gemu. Naterao je Mareja na četiri neiznuđene greke i poveo je sa 5:3 bez izgubljenog poena. Usledio je briljantan servis gem srpskog tenisera koji je prvi set okončao rezultatom 6:3 osvojivši 12 od poslednjih 13 poena.

Početak drugog seta protekao je takođe u znaku Novaka. U petom gemu došao je do drugog brejka, koji je u sledećem potvrdio i poveo sa 4:2. Novim brejkom u devetom gemu Novak je obezbedio prednost od 2:0 u setovima (6:3).

Teniseri su u prvih deset gemova trećeg seta bili sigurni na svoj servis. Marej u jedanaestom dolazi do prvog brejka u susretu koji je u narednom gemu pretvorio u 7:5 i 2:1 u setovima.

Iako je u drugom gemu četvrtog seta naš teniser imao tri šanse za brejk, Marej je uspeo da se izvuče iz teške situacije i izjednači na 1:1. U sledećem gemu Britanac je oduzeo servis Novaku i poveo sa 2:1. Vođstvo Mareja kratko je trajalo s obzirom da je Novak uzvratio istom merom. Novi brejk za 2:2. Velika tenzija je bila prisutna na terenu u tim trenucima, a Novak je u šestom gemu izborio još dve vezane brejk šanse. Marej se ponovo izvukao i poravnao na 3:3. To je bio i poslednji odigran gem u petak, pošto je supervizor izašao i saopštio da nailazi oluja i da meč ne bi mogao da bude završen u petak.

Kada je igra nastavljena u subotu, Novak je svoja prva dva servis gema osvojio bez izgubljenog poena. Slično trećem setu, Marej u jedanaestom koristi Novakove greške, pravi brejk, a potom na svoj servis dolazi do četvrtog seta – 7:5.

Fenomenalni Novak kada je to najpotrebnije. Brejkovima u drugom i šestom gemu najbolji teniser sveta je otvorio vrata velikog finala (6:1).

“Počeo sam meč veoma dobro. Endi je odlično igrao, pucao od samopouzdanja u današnjem nastavku i dobio četvrti set. Uspeo sam da se vratim u petom i trijumfujem”, rekao je Novak posle meča.

Polufinalni susret na terenu Filip Šatrije trajao je ukupno četiri sata i 9 minuta.

Nakon 43. meča u 2015. godini Novak ima fantastičan odnos pobeda i poraza, 41-2.

Statistika: as poeni (8-12), dvostruke servis greške (2-1), direktni poeni (56-36), neiznuđene greške (48-48).

U svom trećem finalu Rolan Garosa Nole će u nedelju od 15 časova igrati protiv 9. tenisera sveta Stana Vavrinke, koji je bio bolji od Žo-Vilfreda Conga rezultatom 3:1, po setovima 6:3, 6:7, 7:6, 6:4.

Nole protiv Švajcarca vodi sa 17-3 u međusobnim duelima.

U dosadašnja dva finala, 2012. i 2014. godine, Novaka je zaustavio Španac Rafael Nadal kome se Srbin revanširao u četvrtfinalu ovogodišnjeg izdanja turnira (7:5, 6:3, 6:1).

Da podsetimo, Rolan Garos je jedini gren slem turnir koji nedostaje Novaku.

Izvor: novakdjokovic.com