Novak je petostruki vladar Vimbldona posle najdužeg finala u istoriji!

Novak Đoković odbranio je titulu na Vimbldonu i došao do 16. gren slem trofeja u karijeri!

U velikom finalu najprestižnijeg turnira najbolji teniser sveta je posle četiri časa i 57 minuta neverovatne drame srušio Švajcarca Rodžera Federera (2) rezultatom 7:6 (7:5), 1:6, 7:6 (7:4), 4:6, 13:12 (7:3) i došao do petog Vimbldona u karijeri.

Federer je agresivnije ušao u meč od Novaka. Uspeo je srpski teniser da odoli napadima Švajcarca, spasi jedinu brejk loptu u četvrtom gemu i set dovede do taj-brejka. Iako je najpre poveo sa 3:1, zatim dozvolio Federeru da veže četiri poena za 3:5, Novak je sa dva mini brejka u nastavku uspeo da set pripiše na svoju stranu (7:5) posle 58 minuta.

Drugi set u potpunosti je protekao u znaku Rodžera Federera. Novaku se nije ukazala nijedna brejk šansa, dok je švajcarski teniser čak tri puta profitirao na servis Srbina. 1:6 posle 25 minuta.

Slično uvodnom periodu igre situacija na terenu se odvijala i u trećem setu. Novak je pri vođstvu Federera od 5:4 spasio jednu brejk-set loptu i ponovo izborio igranje taj-brejka. Branilac titule je kada je to bilo najvažnije pročitao igru Federera, stigao do ubedljivih 5:1, što je bilo dovoljno da dođe do vođstva u setovima od 2:1 iako mu se tokom prva tri seta nije ukazala nijedna šansa za brejk.

U četvrtom setu se nastavio trend – neparne setove dobija Novak, parne Rodžer. Sa dva brejka, u petom i sedmom gemu, Švajcarac je poveo sa 5:2 i servirao za 2:2 u setovima. Novaku se konačno posle dva časa i 47 minuta ukazala prva, zatim i druga brejk šansa, koju je iskoristio i smanjio rezultat na 5:3, potom i 5:4. Federer nije dozvolio iznenađenje u narednom i posle 40 minuta igre stigao je do novog izjednačenja.

Prva osetna prednost u odlučujućem setu pripala je Novaku koji je šestom gemu iskoristio drugu brejk loptu i poveo sa 4:2. Federer je već u sledećem uzvratio na isti način, potom i izjednačio na 4:4. Švajcarac je u petnaestom gemu oduzeo Novaku servis i pri vođstvu od 8:7 servirao za deveti Vimbldon. Novak to nije dozvolio već je na neverovatan način vratio brejk i drama se nastavila, 9:9. Nešto kasnije Novak je spasio još dve brejk lopte i pri rezultatu 12:12 premijerno je odigrano po novim pravilima. Još jedan taj-brejk i još jednom u znaku Novaka koji je i treći put u finalu Vimbldona nadigrao Rodžera Federera posle 2014. i 2015. godine.

Titula na Vimbldonu Novakova je 75. u karijeri.

Statistika: as poeni (10-25), dvostruke servis greške (9-6), direktni poeni (54-94), neiznuđene greške (52-61), broj osvojenih poena (203-218).

Asocijacija teniskih profesionalaca će u ponedeljak, 15. jula objaviti novu ATP listu na kojoj će Novak raspolagati sa 12.415 poena, što je 4.470 više od drugoplasiranog Nadala i 4.955 više od Federera koji se nalazi na trećem mestu.

Pred Novakom je pauza od tri nedelje nakon kojih sezonu nastavlja na američkom kontinentu. Prvi od tri turnira najbolji teniser sveta odigraće na Mastersu u kanadskom gradu Montrealu (5. avgust – 11. avgust).

Novaka je prošle godine na Rodžers kupu zaustavio Grk Stefanos Cicipas u osmini finala (3:6, 7:6, 3:6), zbog čega će braniti svega 90 ATP poena.