Novak kao feniks do finala Sinsinatija!

Najbolji teniser sveta će u nedelju od 19 časova (po srednjeevropskom vremenu) imati priliku da postane prvi teniser u istoriji koji je osvojio svih devet turnira iz Masters kategorije.

Prvi nosilac na turniru u Sinsinatiju je uspeo da nadoknadi set zaostatka protiv 66. tenisera sveta, Aleksandra Dolgopolova i trijumfuje rezultatom 4:6, 7:6 (7:5), 6:2.

Ukrajinac je u glavni žreb turnira dospeo iz kvalifikacija, a za igru Novaka do sada nije uspeo da pronađe rešenje (5-0 u međusobnim duelima).

Novak je meč otvorio svojim servisom i osvojio uvodni gem bez izgubljenog poena. Isto je učinio Dolgopolov u drugom gemu, da bi u narednom iskoristio prvu brejk šansu koju mu je Novak omogućio. Zahvaljujući dvostrukim servis greškama Ukrajinca u šestom gemu Novak vraća rezultatsku ravnotežu – 3:3. Srpski teniser je ponovo Dolgopolovu omogućio brejk šansu, pre svega svojim greškama, što je Ukrajinac kao i prethodni put kaznio i poveo sa 4:3, zatim i 5:3. Raspoloženi rival je dva gema kasnije iskoristio prvu set loptu i posle 33 minuta stigao do 1:0.

Srpski teniser je slabije ušao i u drugi set. Spasio je dve brejk lopte i ipak osvojio prvi gem. Pri vođstvu od 3:2 Novaku je ukazana medicinska pomoć zbog bolova u predelu stomaka. Tri gema kasnije, Srbin je iskoristio prvu od tri vezane brejk lopte i konačno stigao do rezultatskog otcepljenja, 5:3. Nažalost, već u sledećem Ukrajinac na isti način stiže do brejka, a zatim i poravnava rezultat na 5:5. Dolgopolov je nastavio da pruža agresivnu igru i u taj-brejku. To mu je donelo prednost od 3:0, a nešto kasnije i vođstvo od 5:4 i dva servisa. Fantastičnom igrom u nastavku, Novak uzima rivalu oba servisa a potom na svoj stavlja tačku na set dug 67 minuta (vineri 5-18, neiznuđene greške 16-21, procenat ubačenog prvog servisa Novak 68%, Dolgopolov 49%).

Stvari su došle na svoje mesto u trećem setu. Novak u trećem gemu stiže do brejka i vođstva od 2:1, nakon čega je Dolgopolov bio prinuđen da zatraži medicinski tajm-aut. Po povratku na teren Novak je spasio dve brejk lopte, da bi u gemu koji je usledio došao do novog brejka sa kojim je osigurao veliku prednost i plasman u finale.

Polufinalni duel trajao je dva časa i 20 minuta.

Statistika: as poeni (8-6), dvostruke servis greške (6-6), direktni poeni (14-36), neiznuđene greške (40-55).

Nole će u finalu sedmog Masters turnira u sezoni igrati protiv boljeg iz drugog polufinalnog okršaja gde se sastaju drugi i treći nosilac, Rodžer Federer (Švajcarska) i Endi Marej (Velika Britanija).

Srpski igrač je do sada četiri puta igrao u finalu „Western & Southern Open“-a i svaki put je bio poražen.

Izvor: novakdjokovic.com