fbpx
spot_img

„Pjesničkom riječju STOP NASILJU NAD ŽENAMA“

Manifestacija po nazivom „Pjesničkom riječju STOP NASILJU“
ove godine se održava drugi put i nadamo se svake slijedeće godine u sve jačem vrisku i apelu. Istoimeni blog nastao je u jedanaestom mjesecu 2012. godine kada je skupina pjesnika, entuzijasta koji svojim načinom tj. riječju izražavaju svoju potporu, pisala pjesme po društvenim mrežama u svrhu međunarodnoga dana borbe protiv nasilja nad ženama. Želeći da bude sve na jednom mjestu napravljen je blog na kojemu je do sada prikupljeno jako puno radova od otprilike 300 tinjak pjesnika iz cijele regije, ali i puno šire te možemo reći da istoimeni svakodnevno raste. Blog nije samo protiv ove vrste nasilja nego u svrhu svih vrsta nasilja gdje se oskvrnjuje čovjek kao čovjek u njegovoj malenkosti ili veličini. Međutim, pošto je nastao baš u ove dane i obilježava se u tom tjednu te je najviše pjesama posvećeno baš žrtvama žena. Zato smo ustali, opjevali i zaštitili na svoj način svaku takvu osobu. Nitko nije zaslužio biti ni psihički ni fizički zlostavljan, silovan, pretučen.

Želeći apelirati još jače. Ove godine će se ista manifestacija održavati 24.studenoga 2015. u 19.00 sati na nekoliko destinacija širom regije, a sve u svrhu zaštite djevojke, žene, majke. U svrhu onoga što je najbitnije svakoj od njih da zna zaštiti svoju slabost i ne dozvoliti biti potlačena bilo kojom vrstom nasilja -psihičkom ili fizičkom. Pjesnici u svojoj ujedinjenosti tvore zasebnu državu gdje se ne pita tko je odkuda. Svi isti samo sa sobom i u sebi poput iskazanih molitvi pisali smo želeći na taj način staviti na pijedestal Ženu.
Pokušat ćemo stupiti u kontak sa udrugama i kućama te same programe prikazati i žrtvama istih što nam je u budućnosti i najveći cilj.
Zastrašujuća je brojka od milijardu žena i djevojčica koje su svakodnevno zlostavljane tokom cijeloga života, a da se u velikom slučaju po tom pitanju ništa ne poduzima. Također, nasilje nad ženama i djevojčicama ne može se ekskluzivno pripisati niti jednoj društvenoj, religijskoj, političkoj, obrazovnoj, dobnoj, ekonomskoj ili nekoj drugoj skupini. Ono je prisutno u svim postojećim društvima.
Unaprijed hvala svima koji su pripomogli na bilo koji način u realizaciji ovoga projekta. Sam program iz Zagreba koji je i domaćin prenosit će i UnitasWeb radio Nova Gradiška pa ćemo s destinacijama u kojima se istim trenutkom događa program istoga naziva „Pjesničkom riječju STOP NASILJU NAD ŽENAMA“ uspostaviti kontakt i uživo se čuti.

Za sada su nam potvrđene ove destinacije u organizaciji dragih prijatelja :
Beograd -Neđo Stojanović
Subotica-Dijana Uherek Stevanović
Novi Sad -Tanja Petrović
Niš-Biljana Stanojević
Podgorica-Slavka Klikovac
Tuzla-Nihad Mešić River i Mario Vranješ
Mostar-Nery Škegro i Anita Martinac
Maribor-Nataša Švikart
Split-Nada Vučičić
Zadar-Emilija Mijatović
Rijeka-Tea Žigman
Pazin-Davorka Flego
Varaždin-Ljubica Ribić i Milan Novak
Osijek-Lidija Sopjanac
Slavonski Brod-Vesna Andrejić Mišković
Županja-Ivo Mijatović Ico
Rešetari-Kld Rešetari
Zagreb-Lidija Puđak i Damir Pilko
S poštovanjem
Lidija Puđak

Ove godine i Udruženje balkanskih umetnika podržava akciju stihovima, kao i Scuola di Poesia-School of Poetry- Delegacija Srbije, ali i „SCUOLA DI POESIA“ – „SCHOOL OF POETRY“ -U.M.P, zato molimo sve pesnike koji žele podržati ovaj projekat da pesme dostave na gore navedene liste imena realizatora ili na navedene fb grupe i stranice, a ukoliko su zainteresovani u svojim gradovima održe književno veče i obaveste portal „Pokazivač“ o mestu dešavanja, vreme početka je u svim gradovima i državama isto, od 19h.

12231455_1157149814312704_335672374_n

Prethodni tekst
Sledeći tekst
UDRUŽENjE BALKANSKIH UMETNIKA
UDRUŽENjE BALKANSKIH UMETNIKAhttp://ubu.mojsajt.rs/
Nevladino i neprofitno udruženje, osnovano na neodređeno vreme, radi ostvarivanja ciljeva u oblasti savremenog kulturnog stvaralaštva i to kroz književnost, slikarstvo, fotografiju, muzički i scenski angažman, sa posebnim osvrtom na afirmaciju mladih u cilju održivosti i unapređenju postojećeg i kreiranju novog kulturnog života društvenih zajednica na Balkanu.