Nj.K.V. Princeza Ljubica je u Kraljevskom dvoru u Beogradu javnosti predstavila svoj autorski prvenac, knjigu za decu pod naslovom „Borba za zapis“. Delo namenjeno uzrastu od 7 do 11 godina, kao osnovni motiv podvlači zaštitu životne sredine, kulturno-istorijskog nasleđa, kao i ličnog i kolektivnog identiteta.
Promocija knjige koja nas podseća koliko je važno očuvati tradiciju i zaveštanje predaka, održana je baš u Kraljevskom dvoru, zdanju koje je jedan od najsnažnijih simbola i čuvara tradicije srpskog naroda i Kraljevskog doma Karađorđevića. Predstavljanju dela u bioskopu Dvora su prisustvovali Nj.K.V. Princ Naslednik Filip, Nj.K.V. Princeza Danica i Nj.K.V. Princ Aleksandar, kao i Nj.K.V. Princ Mihailo, Nj.K.V. Princeza Linda i Nj.K.V. Princeze Natalija i Isidora i brojni drugi gosti. Nj.K.V. Prestolonasledniku Aleksandru i Nj.K.V. Princezi Katarini je veoma žao što zbog neodložnih obaveza u inostranstvu nisu mogli lično da prisustvuju, ali je pozdravno pismo Prestolonaslednika, kao Starešine Kraljevskog doma, pročitano na početku programa.
„Drvo zapisa je jedna od najsnažnijih karika koja nas povezuje sa našim starima, sa njihovim zaveštanjem koje traje do današnjih dana. Za naš narod, to je podjednako velika svetinja kao što su i zidani hramovi, mesto molitve i duhovnog, ali i nacionalnog sabranja. Mnogobrojni zapisi širom Srbije nas podsećaju na stara vremena kada su se naši preci pod njima okupljali, uznosili svoje molitve Gospodu, brižljivo obnavljali urezani krst i čuvali ga kao nekog najrođenijeg“ poručio je Prestolonaslednik Alksandar.
Reči Njegovog Kraljevskog Visočanstva nadovezuju se na osnovnu priču knjige „Borba za zapis“: „Kada ljudska sekira zapreti da poseče vekovni zapis – sveto stablo u srcu šumadijskog sela – čitav šumski svet diže se na noge. Ali prava bitka ne vodi se u šumi, već u srcu čoveka koji shvata da je, ne razmišljajući, prešao na stranu onih koji ruše, umesto da grade.
Borba za zapis je poetična, slojevita priča u stihovima, namenjena deci, i uz njih svima nama koji želimo da nam deca izrastu u dobre ljude. Ovo je priča o snazi zajedništva, o opasnosti zaborava, o nasleđu koje živi dokle god smo mi voljni da ga čuvamo. A možda je njena najvažnija poruka i najjednostavnija: ako izgubimo korene – izgubili smo sebe.“
Govoreći o inspiraciji dok je pisala i motivima koji su je vodili dok je stvarala svoj književni prvenac, Princeza Ljubica je istakla: „Meni i Mihailu je ovo bilo izuzetno emotivno veče, zato što smo dočekali dan da ispromovišemo projekat na kome smo veoma dugo radili i do kog je meni lično veoma stalo, jer je to moj prvenac, prvi izlet u literarne vode, tako da mi je zaista bilo jako značajno da se to desi baš ovde i uz podršku Prestolonaslednika i naravno ostatka porodice, koji su bili na samoj promociji.
Nadam se da će ova knjiga dati svoj doprinos budućim generacijama, da pokušamo da svi zajedno radimo na očuvanju naših korena i da promovišemo naše nasleđe kao nešto na šta treba da svi budemo ponosni i da ga nosimo sa sobom, ma gde bili.“
„Iako izvorno namenjena deci, ova knjiga i odrasle i te kako podseća na neke vanvremenske vrednosti koje u modernom svetu često zaboravimo, a koje su od izuzetne važnosti za naš narod i njegovu tradiciju, ali i opstanak. Dok čuvamo zapise, čuvamo i duh predaka, i održavamo taj neprekinuti niz našeg postojanja“, zaključio je Prestolonaslednik u svom pozdravnom pismu. Pored toga, istakao je i da je veoma ponosan na sve aktivnosti koje njegov brat od strica, Princ Mihailo, i snaha, Princeza Ljubica, obavljaju na korist naše Otadžbine, te da je to divan primer ispunjenja najvažnije dužnosti Kraljevske porodice Srbije, da je uvek u službi svog naroda i čuva naše nacionalno nasleđe „koje je duboko uzidano u temelje naše Srbije, bez kojih nam nema ni budućnosti“.
G. Dragan Reljić, direktor Zadužbine Kralja Petra I na Oplencu, se takođe prikladnim rečima obratio prisutnima na promociji. Ilustracije za ovo delo je radila g-đa Ivona Popović, učiteljica iz Sremske Mitrovice, a čitav prihod od prodaje knjige namenjen je Fondaciji „Koreni“ za projekte namenjene deci i mladima.