fbpx
spot_img

U školi „Kralj Petar Prvi“ zakotrljala se prva košarkaška lopta u Srbiji

Mnogo je značajnih jubileja ove godine za srpsku košarku. Vek otkako je prva lopta doneta u Beograd i 60 godina od prve osvojene medalje na svetskim prvenstvima. Škola „Kralj Petar Prvi“ u Beogradu, na čijim terenima je odigrana prva košarkaška utakmica u Srbiji, objedinila je sve jubileje.

Kralj Petar Prvi u Beogradu nije obična škola. Jedna je od najstarijih u Srbiji. Proslavila je 305. rođendan, a kao poklon dobila je novi košarkaški teren. I to ne sasvim slučajno.

Kako bi izlečio traume dece koja su preživela Prvi svetski rat, američki izaslanik Crvenog krsta, Vilijam Vajlend, odlučio je da im skrene pažnju i donese prvu košarkašku loptu koja se u ovom dvorištu zakotrljala pre tačno 100 godina.

„Između ostalog, prvi čas fizičkog uopšte u Srbiji održan je u našoj školi. Tako da svi neki lepi počeci se vezuju za našu školu. Mi se zaista trudimo da budemo i sportska i kulturna, ali pre svega vaspitna i obrazovna ustanova“, naglašava Mladen Stevanović, direktor OŠ Kralj Petar Prvi.

Školu pohađa 770 đaka. Na starom terenu prve trojke ubacivali su Kapičić i Slavnić.

„Medicina zajedno sa našim profesorima fizičkog vaspitanja mora da napravi preventivne programe i da preventivno deluje na kompletnu naciju. Mi smo ovu školu pretvorili u jedan model kako da stručnim radom i stručnim programima mogu klinci da se privuku sportu i da se uvuku u košarku“, ističe Bratislav Bata Đorđević, košarkaški stručnjak, koordinator projekta.

Teren je finansiran donacijom iz dijaspore. Namenjen je i deci sa posebnim potrebama. Njih 16 priprema se za buduća takmičenja.

„Dvojke i trojke rade neverovatno. Tu su inače osvajači medalja u plesu srebrnih medalja na Specijalnoj Olimpijadi, ali evo sada smo proširili i na košarku i druge sportove, tako da videćete. Ja mislim da su to budući osvajači medalja. Udruženje ‘Živimo zdravi’ iz Beograda i KK Stari Grad osoba sa smetnjama u razvoju, već dugo godina trenira u ovoj školi i mi smo zaista presretni što i ovaj teren danas otvoren“, kaže Miodrag Kastratović iz Udruženja „Živimo zajedno“.

„Ovakvi tereni će sigurno doprineti da stasaju nove mlade generacije, zdrave generacije, baveći se sportom, a drugo na ovom mestu gde je počela košarka u Srbiji, da se stvore neki novi talenti, neki novi šampioni“, smatra prof. dr Dragan Radovanović, lekar košarkaške reprezentacije Srbije.

Medalje su osvajale i osvajaće i košarkašice. Selektorka ženske reprezentacije nove talente već vidi kako vežbaju prve korake na ovom terenu.

„Podržavam sve ovakve akcije koje mogu da omoguće deci da se besplatno bave sportom. ako gledamo samo Institut i pokret nama to ide vrlo uspešno još od 2015. i zaista je velika potražnja kada su devojčice u pitanju. mislim da su ove stvari jako važne za našu decu širom Srbije“, naglašava Marina Maljković, selektorka ženske košarkaške reprezentacije, Pokret za žensku košarku.

Očekuje se da bi u sedam regiona u Srbiji po četiri škole, koje imaju stare i neuslovne sale za fizičko, uskoro mogle da dobiju nove košarkaške terene.

Poseban akcenat stavljaju na basket 3 na 3, čija popularnost sve više raste. Košarku su kažu organizatori stavili u službu zdravlja najpre dece, a potom i odraslih jer kako napominju za sve – fizička aktivnost je lek za 21. vek.

Izvor: rts.rs

Zoran Todorović
Zoran Todorović
Osnivač „Pokazivača“. Tvorac novakovanja. Čovek koji od života želi sve ili ništa, a trenutno živi negde između.