fbpx
spot_img

Vrtići zatvaraju vrata na jedan dan?

Državni vrtići mogli bi da zatvore vrata na jedan dan, zbog nezadovoljstva zaposlenih u predškolskim ustanovama koji su i ovog puta diskriminisani u odnosu ostatak obrazovnog sektora.

Naime, u budžetu za 2019. godinu zaposlenima u osnovnom, srednjem, visokom obrazovanju, učeničkom i studentskom standardu sleduje povišica zarada za devet odsto, dok je predškolcima namenjeno sedam odsto.Samostalni sindikat predškolskog vaspitanja i obrazovanja uputio je zahtev svojim članovima da se izjasne da li su za to da svoje nezadovoljstvo iskažu tako što će u svim vrtićima u Srbiji jedan dan biti obustavljen rad ili protestom ispred Vlade Srbije.

Predsednica tog sindikata Ljiljana Kiković kaže za Danas da je prema dosad pristiglim odgovorima, većina zaposlenih za obustavu rada, ali da će konačnu odluku na osnovu predloga članstva doneti Republički odbor sindikata narednih dana.

– Nije ovde reč o dva odsto, za koliko se razlikuje najavljeno povećanje u predškolstvu od ostatka obrazovnog sektora već smo nezadovoljni što nas po ko zna koji put diskriminišu. Mi smo deo obrazovanja i tražimo da se u pogledu povećanja plata za 2019. izjednačimo sa zaposlenima u osnovnim i srednjim školama. Taj zahtev se bazira na činjenici da je delatnost predškolskog vaspitanja i obrazovanja sastavni deo ukupnog obrazovnog sistema Srbije – poručuje Kiković.

Da im sleduje povećanje za sedam odsto saznali su iz Uputstva za pripremu budžeta lokalne vlasti za 2019, koje je lokalnim samoupravama uputilo Ministarstvo finansija. Zajedno sa predškolcima, identičan procenat povišice dobiće zaposleni u organima i službama lokalne vlasti i mesnim zajednicama, ustanovama socijalne zaštite…

Višegodišnji zahtev Sindikata predškolskog vaspitanja i obrazovanja da finansiranje njihovih plata pređe direktno na republički budžet ne može da bude ispunjen, jer bi, kako je nedavno rekao za Danas ministar prosvete Mladen Šarčević, to zahtevalo izmenu brojnih poreskih propisa.

Ovo nije prvi put da predškolstvo ostane „kratkih rukava“.

– Kada je trebalo smanjiti plate za deset odsto i nama su uzeli toliko, ali kada se zarade povećavaju zaposlenima u osnovnim i srednjim školama mi se ne računamo u obrazovanje. U Srbiji još ima lokalnih samouprava koje nisu poslušale raniju preporuku Vlade i zaposlenima u predškolskim ustanovama isplatile povećanje od četiri i šest odsto – navodi Kiković i podseća da mnoge opštine i gradovi ne prave razliku u platama između vaspitača sa višom školom i sa fakultetom.

Ona kaže da lično nije za štrajk, jer bi to značilo prepucavanje preko leđa dece. Zaposleni u predškolskim ustanovama nemaju pravo na potpunu obustavu rada, a štrajk uz obezbeđivanje minimuma procesa rada bi, prema rečima naše sagovornice, doveo do haosa.

– To bi značilo da morate da otvorite dva, tri najveća vrtića, da primite svu decu i da svi zaposleni dođu na posao u te vrtiće. U takvoj situaciji neminovno nastane haos. Deca plaču jer ne znaju gde je njihova grupa… Kakav je to štrajk ako radnici moraju da dođu na posao – pita Kiković.

Pisali Vladi

Sindikat predškolskog vaspitanja i obrazovanja obratio se dopisima premijerki Ani Brnabić i ministrima finansija i prosvete tražeći da po procentu povećanja zarada u idućoj godini predškolstvo bude izjednačeno sa zaposlenima u osnovnim i srednjim školama. Zasad je stiglo samo nezvanično obećanje iz Ministarstva prosvete da će se založiti za bolji položaj radnika u predškolskim ustanovama.

Piše: V. Andrić

 

Izvor: Danas

Prethodni tekst
Sledeći tekst
Zoran Todorović
Zoran Todorović
Osnivač „Pokazivača“. Tvorac novakovanja. Čovek koji od života želi sve ili ništa, a trenutno živi negde između.