fbpx
spot_img

Zdravlje i lepota: Zdrava ishrana – heljda

Heljda vuče poreklo iz Azije. Ona je korišćena još pre 6000 godina pre nove ere, a u Evropu je stigla 4000 pre nove ere. Pre stotinak godina se koristila u ishrani, sada je već skoro zaboravljena.

U poslednje vreme su makrobijotičari uvrstili ponovo heljdu u ishranu. Ona se smatra zimskom hranom, jer daje energiju i greje telo. Tako heljda ponovo postaje značajna namernica i korisna po zdravlje.

Heljda bi trebalo da se nađe na svačijoj trpezi. Kaša od heljde predstavlja tradicionalni deo ruske kuhinje. Oni je koriste kao kombinaciju sa mnogim namernicama.  Heljdina kaša jako dobro jesti na prazan stomak i za doručak. Ona poboljšava varenje, a bogata je proteinima, sadrži gvožđe i vitamine. Pogotovu se heljda preporučuje za one koji su zimogrožljivi.

Heljdu možete naći u prodavnicama zdrave hrane i marketima. Može se naći u dve vrste heljdinog zrna – sirovo i preprženo. Proprženo ima izraziti ukus, što pojedincima ne prija.

U 100g heljde mogu se naći veoma korisni hranjivi sastojci. Ona sadrži: belančevine, ugljene hidrate, biljna ulja, vitamin E i celu grupu vitamina B. Heljda ima više belančevina nego što ima u pirinču, pšenici, prosu i kukuruzu. Heljda sadrži  minerale i mikroelemente koji su odlično lekovito sredstvo za prevenciju bolesti ( hipertenzija, reumatizam i dijabetes). Heljda je odličan izvor hranjivih vlakana. Ona pomaže u smanjenju holesterola i rizika od raka debelog creva.

U zavisnosti šta pripremate sa  heljdom možete koristiti obe vrste zrna. Za neka jela  je pogodnija propržena heljda a za neka zelena. Od heljde ne moraju da se spremaju samo slana jela, već i poslastice. Ako ste spremali pečurke sa pirinčom, savetujemo vas da probate i sa heljdom. Ovo može da bude i jelo za poneti.

Heljda sa bukovačama (2 porcije)

400 g svežih bukovača
60 g propržene heljde
1 praziluk
1 glavica crnog luka
2 kašike maslinovog ulja
himalajska so, beli biber, peršun

Priprema :

Oprati heljdu a zatim naliti dvostruko većom količinom vode i kuvati desetak minuta.
Oprati bukovače, odstraniti drščice i iseckati. Iseckati obe vrste luka. U posudu staviti luk i bukovače i dinstati dvadesetak minuta dok bukovače ne omekšaju i ne ispari višak tečnosti. Dodati kuvanu heljdu, maslinovo ulje, so i biber pa  još nekoliko minuta sve zajedno prodinstati. Na kraju dodati peršunov list.

Prema ovome vidi se da je heljda prava riznica zdravlja i hranjivih sastojaka. Naš savet je da je uvrstite u svakodnevni jelovnik.

Izvor: https://www.zdravahrana.com/o-ishrani-i-zdravlju/heljda-zimska-hrana.html

Prijatelji portala Pokazivač:

🔰AKO IMATE PROBLEM IZRAZITO MASNE KOSE I KOŽE, BIRAJTE KREM ŠAMPON SA ZELENOM GLINOM
Šampon za KOSU i TELO / 3 u 1
~ Zelena glina obogaćena biljnim ekstraktima nane, majčine dušice i nevena sa područja parka prirode „Stara Planina“ i mineralnom vodom sadržana u krem šamponu blagotvorno utiče na kožu i kosu i omogućava njeno dubinsko čišćenje i regeneraciju.
~ Koristi se za sve tipove kose, a posebno je pogodan za masnu i problematičnu kosu.
~ Za suvu kosu se preporučuje upotreba 2-3 mesečno, za normalnu jedanput nedeljno, a za masnu može i svakodnevna upotreba. #EmaZeleniput Cena:699 din. Budite mi lepi i zdravi uz Zeleni put. Telefon za sve informacije: 0641291334

Ema Vitković
Ema Vitkovićhttp://www.facebook.com/usporavanje
Rođena u Nišu 1978. godine. Scenski masker, frizer, pedijatar i vaspitač. Imala emisiju "Iz mog ćoška" na Aleksinačkom radiju. Učestvovala na dva Fashion Week-a u Nišu kao šminker. U Nišu je vlasnik Pivnice "Usporavanje" . Voli da piše, da se druži i pomaže ljudima. Humanost i zdravlje su joj na prvom mestu. Udata je i majka dvoje dece, Sare i Stefana.