fbpx
spot_img

Čarolija Sezone darivanja leži u ljubavi

Pošto je Sezona darivanja u toku, treba da se podsetimo svrhe darivanja – konkretno, zašto treba da darujemo, šta nama to znači i šta znači drugima. Povezanost koju ostvarujemo s drugima i uzajamnost dobrote čine Božić tako posebnim. Magija Božića je u njegovom hladnom, ali ipak tako toplom zagrljaju koji nas nagna da se vratimo neopipljivim osećanjima koje osećamo s našim bližnjima. Vreme koje provodimo s njima tera nas da shvatimo kako je sve ostalo nebitno u poređenju s ljubavlju – ljubavlju koja nikad ne nestaje i koja leži u srcima svih nas.

Da li čarolija Sezone darivanja leži u ljubavi? Ja svakako verujem u to – čarolija se nalazi u otvorenošću srca prema emocijama drugih i težnji ka nesebičnosti. Ljubav nam osvetljava put – put do mojeg srca, do tvojeg srce, i put do naših srca. Po mom mišljenju ljubav je najuzvišenije, neprocenjivo i neopipljivo osećanje u celom svetu, koje se ne može objasniti ni matematikom ni logikom. Što više pokušavate da je objasnite, to će vas više zbuniti.

Na primer, kada u matematici dodate jedan plus jedan dobijete dva, a kada u ljubavi dodate jedan plus jedan dobijete jedno. Ljubav je stranac koji ti priđe na ulici u zimskoj oluji i daruje ti toplu kafu, ljubav je „hvala“ jednog od tvojih učenika, i ljubav je kada te roditelji zagrle na aerodromu nakon što te nisu videli godinu dana. Ljubav se nalazi u malim gestovima koji su iz srca, ali mogu i da promene nečiji univerzum. 

Ljubav se ne meri valutama, ne meri se finansijskih sredstvima, i ne radi se o novcu. U pitanju je želja da se istinski i iskreno pomogne drugima, želja da se stvori bolji svet.

Da li čarolija Sezone darivanja leži u ljubavi? Ja svakako verujem u to - čarolija se nalazi u otvorenošću srca prema emocijama drugih i težnji ka nesebičnosti.

Da li čarolija Sezone darivanja leži u ljubavi? Ja svakako verujem u to – čarolija se nalazi u otvorenošću srca prema emocijama drugih i težnji ka nesebičnosti.

Ako sam jednom verovao u savršeni svet, sada verujem u bolji svet – svet zbog koga smo svi spremni da se potrudimo, umesto da se odvojeno držimo naših ega, kako bismo radili na nečemu što može svima da nam koristi.

Kako bismo stvorili bolji svet, moramo da brinemo o budućim generacijama.

Moramo da obezbedimo da svako ima priliku da dobije obrazovanje koje je temelj nezavisnog razmišljanja i odgovornog građanstva ovog sveta. Moramo da obezbedimo da se jezik svakog deteta poštuje i čuje, umesto forsiranja okvira stereotipnih široko prihvaćenih ideja i koncepata. Kvalitetno obrazovanje ne znači prosto pamćenje koncepata. Ono obuhvata primenu naučenog. Kvalitetno obrazovanje omogućava deci da neguju svoja interesovanja umesto da budu primorani na određene karijerne puteve koje možda ne žele. Kvalitetno obrazovanje omogućava deci da sanjaju slobodno, umesto da im se samo omogući da nađu posao. Ono promoviše inovativna istraživanja u svim vrstama institucija – ona koja će doprineti akademskom napretku nezavisno od imena univerziteta ili osobe koja ga objavi.

Kvalitetno obrazovanje radi u službi dobrobiti, sreće i uspeha svakog učenika.

Tek svako drugo dete u Srbiji ima pristup predškolskom obrazovanju.

Tek svako drugo dete u Srbiji ima pristup predškolskom obrazovanju.

Prema profesoru Hekmanu, američkom ekonomisti i dobitniku Nobelove nagrade i nagrade Henri Šulc iz ekonomije, s Univerziteta u Čikagu, obrazovanje u ranom detinjstvu je najefikasniji način da se bolja ostvari ekonomska budućnost, a ono zavisi od obezbeđivanja sredstava za socijalnu mobilnost i izgradnju visoko obrazovane, obučene radne snage, što je zaključak njegove analize predškolskog programa u Periju – program postiže prinos na ulaganje od 7% do 10% u zavisnosti od boljeg uspeha u školi i karijeri, smanjenih stopa popravnog obrazovanja, i troškova za sistem krivičnog pravosuđa (Peri i drugi, 2010.).

Zato što verujem u bolji svet, onaj u kome je obrazovanje dostupno svakom detetu, u moć ne samo obrazovanja u ranom detinjstvu već i svih nivoa obrazovanja da premosti nejednakosti u bogatstvu i prilikama, i u vrednosti koje Fondacija Novak Đoković predstavlja, uključujući ljubav, timski rad, poštovanje, snagu i upornost, odlučila sam da postanem deo njihove porodice, i tako mi je drago što sam donela tu odluku.

Zbog toga što sam krenula sa malim snom i imala sam dovoljno sreće da steknem besplatno obrazovanje, kada su i drugi studenti jednako zaslužili istu takvu priliku, ja verujem u moć obrazovanja, da je svako dete posebno i zaslužuje da dobije obrazovanje, odgoj, da brinu o njemu i da ga poštuju. S obzirom na to da shvatam da ne mogu deci da uzvratim nikako drugačije nego da im posvetim svoje vreme i pažnju, osećam se ispunjeno i uspešno svaki put kada komuniciram sa svojim studentima i svaki put kada napišem blog za Fondaciju Novak Đoković.

Kada pružam deo sebe svojim studentima i kada pišem za NDF blog, moje srce je ispunjeno.

Božićni praznici nam omogućavaju da otvorimo svoja srca za mir, ljubav i radost, i da dajemo deliće naših srca voljenim osobama i onima kojima je to preko potrebno.

Božićni praznici nam omogućavaju da otvorimo svoja srca za mir, ljubav i radost, i da dajemo deliće naših srca voljenim osobama i onima kojima je to preko potrebno.

Čarolija Božića nas svakako podseća da treba da uzvratimo i damo nešto ljudima oko sebe. To međutim prevazilazi vremenske okvire i vraća nas u sadašnji trenutak. Sadašnji trenutak je jedini trenutak kada možemo da uzvratimo i iskažemo svoju ljubav prema drugima jer kada trenutak prođe, ljubav takođe može da proleti. Treba da se podsetimo da ljubav sadrži i uzvraćanje, a da uzvraćanje sadrži davanje delića našeg srca drugima. Božićni praznici nam omogućavaju da otvorimo svoja srca za mir, ljubav i radost, i da dajemo deliće naših srca voljenim osobama i onima kojima je to preko potrebno.

Autor:  

Izvor: novakdjokovicfoundation.org

Zoran Todorović
Zoran Todorović
Osnivač „Pokazivača“. Tvorac novakovanja. Čovek koji od života želi sve ili ništa, a trenutno živi negde između.