fbpx
spot_img

Kašalj, tradicija i savremena medicina

Dolazi zima. Deca su odavno spremna za školski raspust, skijanje i sankanje, a odrasli za novogodišnje praznike. Ipak, zimsko vreme, osim neradnih dana, praznovanja, okićenih ulica i štandova donosi i prehladu, grip i neizbežni kašalj.

Thinkstock / Ilustracija
Foto: Thinkstock

U tradiciji naših predaka nalaze se biljke koje su se stotinama godina koristile u borbi protiv svih vrsta kašlja. Danas su, sve one, udružene sa savremenom medicinom, pronašle put za brz i siguran prestanak kašlja.

Tako jagorčevina i tamjan svojim aktivnim delovanjem olakšavaju tegobe praćene produktivnim kašljem. Ekstrakti ove dve biljke zajedno još efikasnije razređuju gust bronhijalni sekret i olakšavaju iskašljavanje. Tamjan ispoljava i protivupalno delovanje, pa će doprineti ubrzanju oporavka disjanih puteva.

Nasuprot produktivnom kašlju stoji suv, uporan i nadražujući kašalj, koji neke osobe muči mesecima ali, zajedničkim dejstvom belog sleza i kamilice taj period će se znatno smanjiti. Koren belog sleza i ekstrakt kamilice tradicionalno se koriste protiv suvog kašlja. Sluzi belog sleza oblažu sluzokožu ždrela i tako smanjuju iritaciju grla. Sastojci kamilice pojačavaju povoljno dejstvo sluzi belog sleza i deluju protivupalno.

Ovakva kombinacija sastojaka veoma je korisna kao zaštita ždrela, kako kod preosetljivosti na zagađenja vazduha, kao što su dim i smog, tako i na suv vazduh u zatvorenim prostorijama.

Pušački kašalj je tegoba koja prati pušače tokom cele godine, bez obzira na vremenske prilike ili neprilike. Ekstrakti jagorčevine, tamjana, ehinacee, meda, ulja eukaliptusa i anisa dokazano pomažu u održavanju zdravlja disajnih puteva i olakšavaju iskašljavanje. Dodatkom vitamina A, E i C jača se imunitet i pomaže regeneracija sluznice disajnih puteva koja je nadražena zbog uticaja duvanskog dima.

Prethodni tekst
Sledeći tekst
Zoran Todorović
Zoran Todorović
Osnivač „Pokazivača“. Tvorac novakovanja. Čovek koji od života želi sve ili ništa, a trenutno živi negde između.