Olimpijski komitet Srbije: Najuspešnija sportiskinja Srbije za 2021. godinu je Jovana Preković

Ona dobro zna ko je, šta je i odakle dolazi. U 2021. godini nije izgubila ni jednu zvaničnu borbu. A postala je olimpijska šampionka, prvakinja sveta i najbolja u Evropi.

Put koji su Jovana Preković i njen trener Roksanda Atanasov prešli bio je dugačak i zahtevan, ali sada se sve isplatilo.

Karate je debitovao na Olimpijskim igrama u Tokiju, već u Parizu ovaj sport neće biti u takmičarskom programu.

Vizu za Japan osvajalo je samo 10 učesnika po kategoriji. Iako nije imala pravo na grešku, pune 4 godine bila je među četiri najbolje karatistkinje na svetskoj rang listi. Samo ove sezone osvojila je zlatne medalje na turnirima Premijer lige u Istanbulu i Lisabonu, potom je postala šampionka Evrope u Poreču i konačno se kvalifikovala za Japan.

U Tokiju je savladala u grupi Marokanku Sadini, Peruanku Grande, Ukrajinku Seroginu i Egipćanku Lotfi. U polufinalu je pobedila Merve Čoban iz Turske, a u borbi za zlato – Kineskinju Sajaojan Jin (Xiaoyan Yin).

Postala je olimpijska šampionka u kategoriji do 61 kilogram.

Nekoliko meseci posle istorijskog uspeha Jovana Preković osvojila je i titulu prvakinje sveta u Dubaiju. U 2021. godini ostvarila je 27 pobeda.

Bonus video: Himna sportista i navijača – Ti svoj put znaš!