fbpx
spot_img

Прва српска штампана књига

Цетињски октоих првогласник, односно Цетињски осмогласник од првог до четвртог гласа је најстарија српска штампана књига, која је објављена 4. јануара 1494. године у Штампарији Црнојевића на Цетињу.
————————–
,,Појава штампарије у Зети, последњој слободној држави на Балкану пред турском најездом, културни је феномен европских размера. Господар Зете од 1490. до 1496. године, ,,ва Христа Бога благоверни и Богом храними господин Ђурађ Црнојевић“, купује у Венецији штампарску пресу с покретним ћириличним словима и почиње да штампа богослужбене књиге, покушавајући да надомести разорене и угашене скрипторије у црквама и манастирима. Прва књига која је из штампарије на цетињу изашла јануара 1494. године била је ,,Октоих првогласник“.
Цетињски манастир основан је 1484. године, за време владавине Ђурђевог оца, Ивана Црнојевића, а као седиште Зетске митрополије, постао је и културно и духовно средиште. У овој штампарији штампано је пет црквених књига: Окторих првогласник (269 листова, величине 28,6 x 20,2 цм, са по 30 редака на страни), Октоих петогласник (272 листа, величине 26.5 x 18 цм, са по 31 ретком на страни) наставак претходне књиге, сачуван само у одломцима, једини илустрован. Оба чине целину – Октоих осмогласник или параклитик, а одувек су се преписивали одвојено због обимности садржаја. “
———————
Археографски опис

Реч је о октоиху првогласнику (I-IV глас), димензија 254 * 186 mm и обима 269 листова (538 страна). Штампан је на папиру у двије боје (црна и црвена), у стилу ренесансе. Украшен иницијалима и заставицама, на насловној страни заставица са укомпонованим грбом Црнојевића и иницијалом П. Штампање и украшавање Октоиха првогласника извело је седам монаха под будним оком јеромонаха Макарија у Ободској штампарији. Штампарија је позната као Штампарија Црнојевића, прва јужнословенска ћирилична штампарија и прва државна штампарија у свијету. Октоих је штампан у релативно великом броју, од чега је до данас сачувано 105 примјерака. То указује жељу издавача да књига буде дистрибуирана и у околне крајеве.

Поред Цетињског октоиха првогласника на Цетињу је у исто време штампан и Цетињски октоих петогласник (V-VIII глас), који је сачуван у свега неколико непотпуних примерака.
————————————–

Лист „Оногошт“ у броју 27. из 1899. године доноси писмо из Загреба, (данашња Хрватска), гдје тадашњи премијер Велике Британије Вилијам Гледстон износи мишљење да су Срби имали на Ободу штампарију прије Оксфорда и других сличних научних центара у Европи

Predrag Kisa Kisić
Predrag Kisa Kisić
Rođen u Visokom 1991 godine. Živi i radi u Podgorici. Autor nekoliko neobjavljenih romana i zbirki pjesama. Izbjeglica. Trajno nenastanjeni stranac.