fbpx
spot_img

Roditeljstvo: Suočavanje sa „hoću samo mamu/tatu“ fazom

Da li vaše dete traži da ga isključivo mama smesti u krevet i ušuška pred spavanje? Ili samo tata može da mu pročita priču za laku noć? Većina mališana prolazi kroz fazu favorizovanja jednog roditelja u odnosu na drugog.

Ponekad se desi i da nenamerno potpuno isključe jednog roditelja ili staratelja iz svojih svakodnevnih aktivnosti. Iako „odbačenim“ roditeljima ova situacija teško pada, važno je da znaju da takvo raspoloženje mališana neće dugo potrajati. To takođe ne znači da ih dete manje voli ili da su lošiji roditelji. Veća privrženost jednom roditelju ili članu porodice u odnosu na ostale smatra se normalnom pojavom tokom razvoja svakog deteta, dok je istovremeno karakteristična za mališane svih uzrasta.

Fenomen suprotstavljene nezavisnosti mališana

Uranom uzrastu sve veća potreba mališana za samostalnošću suprotstavlja se njegovom strahu od razdvajanja. Roditeljima se savetuje da podrže obe strane deteta – veliku devojčicu i bebu – tako što će mu omogućiti da samo odredi ritam praktikovanja novih veština. Ponekad će dete zauzeti „sve mogu sama“ stav, dok u drugim prilikama može da izabere „mama će to“ sistem. To je jedna od prvih situacija kada dete počinje da favorizuje jednog roditelja u odnosu na drugog.

Razlozi zbog kojih deca više traže mamu ili tatu

Vezanost

Preferiranje jednog roditelja u odnosu na drugog obično se pripisuje procesu vezivanja. Faza vezivanja počinje sa rođenjem deteta i nastavlja se tokom života. Ona predstavlja važan segment u procesu učenja vašeg mališana. Svrha vezivanja je da dete pronađe jednu odraslu osobu koja mu konstantno pruža podršku, pažnju, nežnost i pored koje se oseća sigurno i zaštićeno. Dok dete prolazi kroz ovu fazu, povremeno dolazi do isključivanja jednog roditelja ili staratelja. To može da varira i odnosi se prvo na tatu a onda na mamu i obrnuto u zavisnosti od potreba ili poistovećivanja najmlađih sa roditeljima tokom različitih faza njihovog razvoja.

Fokusiranost na jednog roditelja u datom trenutku

Ufizičkom smislu dečji frontalni korteks još uvek nije potpuno razvijen. Zato mališani mogu da se fokusiraju samo na jednog roditelja u datom trenutku umesto da istovremeno obrate pažnju na mamu i tatu. Tako je za bebe uobičajeno da su u početku više okrenute majci, s obzirom na to da ona zadovoljava sve njihove potrebe tokom većeg dela dana i asocira na osećaj sigurnosti i emocionalne topline.

Copyright: Alena Ozerova

Copyright: Alena Ozerova

Emocionalno/fizički nedostupan roditelj

Da li ste mama koja se posle napornog dana na poslu kući vraća preumorna i neraspoložena da odgleda najnoviju epizodu „Maše i mede“ sa svojim mališanom? Ili tata koji je prezauzet poslom i ne može da izdvoji vreme za bojenje princa i princeze iz bojanke sa svojom devojčicom? Nažalost, na profesionalni život i obaveze odlazi najveći deo naše energije i strpljenja.

Sa druge strane, roditelj koji najviše vremena provodi kod kuće sa detetom nalazi se u radijusu fizičkih i emocionalnih potreba mališana. Što je veća blizina između njih, to se dete više vezuje i preferira tog roditelja u odnosu na onog koji je stalno odsutan.

Ponašanje roditelja

Na decu više nego što možemo da pretpostavimo utiče naše ponašanje i način na koji reagujemo na njihove zahteve. Zato nije neuobičajeno da se mališani više drže roditelja za koga misle da je „mekog srca“ ili koji je više popustljiv – onaj koji će pozitivno odgovoriti na njihove želje i zahteve i koji će strpljivo saslušati njihove probleme i pokazati razumevanje za ono što ih muči umesto da je stalno namrgođen. Deci postaje monotono kada ste suviše dugo samo u jednoj ulozi. Pravi balans između različitih uloga koje čine roditeljstvo može da vam pomogne da uspostavite prijateljski odnos sa detetom. Zato ne budite stalno „babaroga“. Ponekad pokušaj da mu se približite i pružite mu ruku može da prevaziđe razlike i eliminiše preferiranje jednog roditelja.

Osim toga, iznenadne promene fizičkog izgleda takođe mogu da prouzrokuju naglo isključenje od strane deteta. Drastična promena dužine ili boje kose, čak i brijanje ili puštanje brade i brkova mogu da utiču na vezivanje ili udaljavanje od roditelja. U tom slučaju budite strpljivi i dajte mališanu vremena da se privikne na promene.

Copyright: Dina Uretski

Copyright: Dina Uretski

Kako da uspostavite ravnotežu

Saveti za „isključene“ roditelje

Trudite se da ostanete smireni i ne dozvolite da ova trenutna faza vašeg deteta na vas negativno utiče.

Razmislite na koji način i koliko vremena provodite sa svojim mališanom. Deca se češće vezuju za roditelja koji je više sa njima. Iz tog razloga pokušajte da u vaše dragocene zajedničke trenutke uvedete neke novije kao što su igranje igara pre odlaska na spavanje, čitanje omiljenih knjiga mališana, ili pravljenje tople čokolade ili kolača uz asistenciju deteta. Ne zaboravite da je najbolji način da osvojite svog mališana taj da sa njim kvalitetno provodite vreme.

Psiholog Dona Rokvel ističe da deca više od svega žele da ih saslušate. Pitajte mališane kako su proveli dan, a onda im dozvolite da vam svoju priču ispričaju do kraja. „Ne ispravljajte ih, ne pokušavajte da ih edukujete, samo slušajte i iskoristite priliku da steknete uvid u sve što se dešava u životu vašeg deteta“, zaključuje Rokvel. „To je bolje nego da ste im ponudili sladoled“.

Omogućite deci više ličnog prostora. Prevelika težnja da pridobijete njihovu pažnju može da proizvede kontraefekat i još više udalji mališana od vas.

Konstantno ih podsećajte na to da ih volite najviše na svetu, kao i da ćete uvek biti tu za njih.

Saveti za roditelje za koje su deca vezana

Uverite se da niste „prisvojili svu zabavu“. Ponekad dete isključuje jednog roditelja zato što je nezadovoljno njegovim odnosom prema njemu. Razmotrite svoje stavove i metode koje primenjujete u podizanju mališana. Da li je tata više zabavan i nasmejan dok je mama zadužena za kritikovanje, disciplinovanje, određivanje pravila i njihovo pridržavanje? U tom slučaju vaše dete će se sigurno vezati za „zabavnijeg“ roditelja! Zato pokušajte da ravnopravno podelite obaveze oko deteta, kako ne bi morao samo jedan roditelj da bude u ulozi „negativca“.

Udaljite se malo od mališana, pružite „češće ignorisanom“ roditelju priliku da bude u centru pažnje i videćete kako preferiranje od strane vašeg deteta nestaje, dok se između njih razvija blizak odnos. „Dok si sa tatom u parku, ja ću da završim neke obaveze“ ili „Tata sada ima mnogo posla, pa hajde da zajedno sa mamom slažeš slagalicu.“

Izvor: novakdjokovicfoundation.org

Zoran Todorović
Zoran Todorović
Osnivač „Pokazivača“. Tvorac novakovanja. Čovek koji od života želi sve ili ništa, a trenutno živi negde između.