Sjajni Novak među četiri najbolja u Rimu

Trećom ovogodišnjom pobedom u „Večnom gradu“ Novak se plasirao u svoje trinaesto polufinale na turniru „Internazionali BNL d’Italia“ i sačuvao prvu poziciju na svetskoj rang listi (barem još četiri predstojeće nedelje).

Prvi nosilac Mastersa u Rimu je u petak uveče u fenomenalnom četvrtfinalu nadigrao Feliksa Ožer-Alijasima (Kanada, 8) rezultatom 7:5, 7:6 (7:1) u meču koji je trajao dva časa i devet minuta.

Bio je to njihov prvi međusobni duel.

Imao je Novak priliku da na svoj servis posle brejka i 5:3 stavi tačku na prvi set, ali se Ožer-Alijasim vratio i izjednačio na 5:5. Najboljem teniseru sveta su se u poslednjem gemu ukazale tri vezane brejk-set lopte, iskoristio je drugu i poveo sa 1:0 nakon 7:5.

Kvalitetan tenis i nekoliko izuzetnih gemova gledali smo i u drugom setu. Novak je kontrolisao poen gotovo svaki put kada vrati servise Kanađanina. U šestom gemu je uspešno realizovao četvrtu brejk loptu i stigao do 4:2. U narednom je spasio dve prilike za ribrejk Ožer-Alijasima, potvrdio brejk i poveo sa 5:2. Mladi rival ovde nije podigao belu zastavicu, pokazao je zašto je deveti na svetu i ponovo se vratio kao u prvom setu, 5:5. Ipak, Novak je bio najbolji kada je bilo najpotrebnije, potpuno je kontrolisao taj-brejk i zasluženo slavio.

Statistika: as poeni (4-11), dvostruke servis greške (0-3), direktni poeni (21-27), neiznuđene greške (17-23), broj osvojenih poena (82-68).

Nole će u polufinalu Rima u subotu od 19.30h igrati protiv 5. nosioca Kaspera Ruda iz Norveške koji je eliminisao Denisa Šapovalova (Kanada, 13) rezultatom 7:6, 7:5.

Srpski teniser ima dve pobede protiv Ruda u isto toliko odigranih duela. Najpre ga je dobio u polufinalu Rima 2020. godine, a zatim i u Round Robin fazi prošlogodišnjeg završnog turnira u Torinu.