Sjajni Novak u četvrtfinalu Vimbldona, sledeći rival Siner

Prvi nosilac Vimbldona i šestostruki osvajač krune na najprestižnijem teniskom turniru plasirao se među osam najboljih na trećem gren slemu sezone.

Novak u meču osmine finala nije dozvolio novo iznenađenje Tima van Rajthovena na turniru. Savladao je Holanđanina rezultatom 3:1, po setovima 6:2, 4:6, 6:1, 6:2 posle 2 časa i 37 minuta.

„Hvala vam što ste ostali ovako kasno da gledate tenis. Van Rajthoven je veoma težak protivnik. Nikad nisam igrao protiv njega, novo je lice na ATP turu. U svojoj zemlji je osvojio prvu titulu, pobedio je neke tenisere iz top 5. Sa takvim servisom i mnogo talenta, dobrim osećajem, snažnim forhendom… trebalo mi je vremena da se naviknem na to i prilagodim uslovima ispod krova. Zadovoljan sam kako sam zatvorio meč“, rekao je Novak posle pobede.

Van Rajthoven je pažnju javnosti privukao osvajanjem turnira u Hertogenbošu pobedom nad Danilom Medvedevim u finalu, a na Vimbldonu je pre meča sa Novakom bio bolji od Delbonisa, Opelke (15) i Bazilašvilija (22).

Prvu osetnu prednost Novak je stvorio u drugom gemu prvog seta oduzevši Holanđaninu servis (2:0). Nakon što je u sledećem spasio dve brejk lopte, vođstvo je uvećao na 3:0. Sjajnom bekhend paralelom i brejkom u poslednjem gemu Novak je posle 40 minuta igre poveo u setovima.

U prvoj polovini drugog seta igrao se gem za gemom. Van Rajthoven u sedmom gemu dolazi do svog prvog brejka u meču i bliži je osvajanju seta od Novaka. Naš teniser je u desetom gemu imao četiri brejk lopte da se rezultatski vrati, ali se holandski igrač spasio i posle 50 minuta izjednačio rezultat.

Totalna dominacija Novaka u trećem setu. Sa dva brejka poveo je sa 5:0, potom imao tri brejk lopte za 6:0, ali mu je set pripao tek nakon sledećeg odigranog gema (6:1).

Odmah na startu četvrtog seta Novak je oduzeo servis rivalu. Tu prednost je čuvao do završnice kada je došao do još jednog brejka i plasmana u 13. vimbldonsko četvrtfinale.

Statistika: as poeni (2-20), dvostruke servis greške (2-5), direktni poeni (28-41), neiznuđene greške (19-53), broj osvojenih poena (126-94).

Deseti nosilac turnira, Italijan Janik Siner (ATP #13), biće Novakov protivnik u četvrtfinalu Vimbldona u utorak.

Siner je u četvrtom kolu eliminisao 5. nosioca Karlosa Alkaraza (Španija) rezultatom 3:1.