fbpx
spot_img

Sve manje zainteresovanih za posao preko omladinskih zadruga

Iako dnevnice dostižu do 2.500 dinara, studenti i srednjoškolci sve teže se odlučuju na posao preko omladinske zadruge kako bi zaradili za predstojeća letovanja.

 

Kutije

Foto: Pixabay

Prema rečima ljudi iz zadruga, ponuda poslova je raznolika, ali interesovanja vidno manjka.

 

– Iskreno, sezona traženja poslova da bi se zaradio džeparac za more je počela, ali situacija je gotovo pa katastrofalna. Izgovori da posla nema ili da su premalo plaćeni nisu održivi jer nudimo dosta različitih profila, a čak i kada se cena rada poveća, nema motivacije kod mladih ljudi – kaže Slavica Despotović iz OZ “Grof”.

 

Sličnih zapažanja su i u drugim prestoničkim omladinskim zadrugama.

 

– Današnji studenti nisu oni od pre deset ili 20 godina, radne navike su se promenile, te se maksimalno trudimo da napravimo što bolju selekciju među njima. Kada se rad naplaćuje po satu, zarada uglavnom varira od minimalca (143 dinara) pa do 230 dinara. Ipak, za one koji ne prezaju od rada pojedini poslodavci za dnevnicu nude i 2.500 dinara, koliko se, recimo, plaća 10 sati rada na pakovanju keksa – kaže Breda Milić iz OZ “Bulevar”.

 

Računica tako kaže da bi za jedan mesec, sa pet radnih dana nedeljno, student u najboljem slučaju mogao da zaradi nešto više od 400 evra, odnosno prosečnu srpsku platu. Novac, ističe Milićeva, bez dileme predstavlja ključni faktor kada je odabir posla u pitanju.

 

– Sve ponude sa nižom cenom rada odbijaju studente i srednjoškolce, pa makar to bilo i samo sedenje ispod suncobrana i čuvanje parkinga. Među popularnijim poslovima nalaze se oni fizički, ali pod tim ne mislim na nošenje preteških džakova, već paketa koji nisu teži od sedam, osam kilograma. Među traženijima je i rad u administraciji, poslovi šankera, konobara, hostesa u hotelima, radnika u buticima…

 

Rad na branju voća, iako je dobro plaćen, iziskuje preveliki napor za beogradske đake i studente, pa su se oni u većini slučajeva pokazali kao nekonkurentni u odnosu na profesionalne sezonske berače.

 

– Zato im se nudi rad na preradi ovih namirnica, za koji satnica iznosi 170 dinara – kaže Despotovićeva.

Izvor: gdeinvestirati.com

Zoran Todorović
Zoran Todorović
Osnivač „Pokazivača“. Tvorac novakovanja. Čovek koji od života želi sve ili ništa, a trenutno živi negde između.