Vaterpolo: Srpski juniori drugi na svetu

Juniorska vaterpolo reprezentacija Srbije poražena je u spektakularnom finalu Svetskog prvenstva, koje je završeno u Beogradu. U predivnoj atmosferi, pred punim tribinama otvorenog bazena na Dorćolu, Mađarska je posle peteraca slavila rezultatom 16:15 (4:2, 1:2, 3:2,3:5 – 5:4) i tako je postala svetski šampion.

Mađari su bili bolji tim tokom prvog poluvremena, kada su vodili 3:1 u prvoj i 5:2 u drugoj četvrtini. Srbija je prišla na gol minusa do kraja poluvremena, a u nastavku je uspela da stigne i do izjednačenja. U veoma zanimljivoj četvrtoj četvrtini igralo se maltene gol za gol, Mađari su stizali do vođstva, a Srbija do izjednačenja.

Usledili su peterci, gde su Mađari imali više sreće. Međutim, selektor Srbije, Uroš Stevanović, rekao je da to nije lutrija i da je Mađarska bila najbolja tokom celog turnira.

– Čestitam igračima i stručnom štabu Mađarske. Zasluženo su slavili, bili su najbolji tokom čitavog turnira. Ovo godište Mađara je bilo najbolje 2018, prošle godine smo mi slavili, sada oni. Penali nisu lutrija. Sada počinjemo pripreme generacije 2003. za Evropsko u Podgorici. Ide kompletan sastav plus Vasilije Martinović kao kapiten. Još jedan ispit za nas. Za publiku dobra utakamica, zanimljiva za sve. Napravili smo grešku kod peterca tokom igre, ali nije bila samo to greška – rekao je trener Uroš Stevanović.

Za najboljeg igrača turnira proglašen je Nikola Kojić, najbolji golman je Viktor Gapjaš iz Mađarske, dok je najbolji strelac sa 31 pogotkom Holanđanin Lars Još ten Brok.

Madjarska svetski sampion 2022 (1)
(Foto: Slobodan Sandić, waterpoloserbia.org)

Mađarska je počela mirnije, strpljivije i plod takve igre je bilo vođstvo 5:2 početkom drugog dela. Srbija je dobro koristila igrača više, golovima Kojića i Kovačevića se približila. Još jedna prednost rivala od dva gola je anulirana pogotcima Kovačevića i Gavrilovića. Bilo je 6:6 u trećem minutu trećeg dela. Odmah je Vince uzvratio, da bi posle neiskorišćenih napada sa obe strane Nađi vratio prednost od dva gola Mađarskoj pred završnih osam minuta.

Ta poslednja četvrtina je bila puna uzbuđenja. Srbija je zaigrala na sve ili ništa i vrlo brzo su, za 90 sekundi Kovačević i Gavrilović uspeli da vrate utakmicu na početak.Na gol Nađija odgovorio je na sjajan način Brešćanski. Sredinom četvrtine greška sa naše klupe. Pritisnut je taster za tajm aut kada je Mađarska bila u posedu lopte. To je značilo da Mađari imaju peterac na poklon kojeg je realizovao Gast. Nije Srbija posustala, izjednačio je sa igračem više Urošević 10:10 pred završna četiri minuta. Linveber je doneo još jednu prednost, Kojić je 1,26 pogodio za 11:11. Gavrilović je dva puta potom uspeo da osujeti napade protivnika ali udarci prvo Božovića 36 sekundi pre kraja a zatim i Kojiće u samom finišu doneli prvo vođstvo Srbiji koje bi značilo pobedu. Na žalost Mađari su se odbranili i potom u izvođenju peteraca bili uspešniji.

Utakmici su prisustvovali predsednik FINA Husein Al Musalam, minsitar omladine i sporta Vanja Udovičić, predsednik VSS Viktor Jelenić i veliki broj sportskih radnika i bivših igrača dve velike reprezentacije.

Mađarska – Srbija 16:15 (4:2, 1:2, 3:2,3:5-5:4)

Bazen „25.maj Milan Gale Muškatirović“. Sudije: Kolominas (Španija) i Dermendian (SAD). Igrač više: Mađarska 7 (3), Srbija 10 (8).Peterci: Mađarska 2 (2), Srbija 1 (1).

MAĐARSKA: Gjapaš, Zerfalvi 1, Nađi 4, Balog, Gast 3, Biroš, Jonesku, Linveber 2, Bede 2, Barga 1, Seči, Salaj 3, Site. Savezni trener:Kovač – Satlos.

SRBIJA: Pajković, Maraš, Dimitrijević 2, Gajić, Kojić 3, Gavrilović 2, Božović 1, Urošević 2, Kovačević 4, Brešćanski 1, Stanić, Bodiroga, Virijević. Savezni trener: Stevanović.

Izvor: vaterpolovesti.com