fbpx
spot_img

Lepota i zdravlje: Koliko košta škola?

Iz ekonomskih razloga, ali i revolta, nemali broj roditelja se okreće nabavci polovnih knjiga i prolaze duplo jeftinije.

A slede saveti kako opremiti đaka za školu, a pritom ne bankrotirati.

Polovne knjige

Na prvom mestu su knjige, bez njih se ne može, a ujedno su najveći izdatak. Cene novih kompleta variraju od razreda do razreda i kreću se od 8.000 za prvake do 17.000 za sedmake – sa sve radnim sveskama. Šta će ući na ovaj spisak zavisi od učitelja/učiteljice, odnosno predmetnog nastavnika, sa tendencijom česte (što češće, to bolje) revizije. Pitagorina teorema se nije menjala 2.500 godina, ali to ne znači da će udžbenik iz matematike moći da koristi i vaše dve godine mlađe dete. Iz ekonomskih razloga, ali i revolta, nemali broj roditelja se okreće nabavci polovnih knjiga, bilo preko sajtova za prodaju, bilo preko bazara knjiga, i prolaze duplo jeftinije. Mana je što ćete teško naći nova izdanja  privatnih izdavačkih kuća.

Manje je više

Kada ste kupili knjige, na red dolazi ranac, u koji će dete da ih smesti i tegli od kuće do škole i nazad. Na rasprodajama ga možete pazariti za 800 dinara, oni kvalitetniji su par hiljada, anatomski oko sedam.

Male sveske (A5) su takoreći izašle iz upotrebe, osim za „manje važne“ predmete poput muzičkog ili građanskog, te se valja skoncentrisati na one veće (A4). Najjeftinije su 40 dinara, pomnožite sa brojem predmeta i dodajte još koji dinar za uvijače i nalepnice koji su obavezni u nižim razredima.

Puna pernica košta od 800 do 2.000 dinara, prazna 300. Ako se opredelite za ovu drugu, moraćete da nabavite običnu olovku, hemijsku, gumicu, rezač, bojice i flomastere, što vam se možda i više isplati, naročito ako želite da budu boljeg kvaliteta. U uobičajeni školski pribor treba uračunati i lenjire, šestar, lepak i makaze, za šta treba izdvojiti između 300 i 500 dinara.

Za omiljene predmete, fizičko i likovno, neophodna je posebna oprema, odnosno pribor. Bela majica i crni šorts mogu da se kupe i za 500 dinara (da, proverili smo), patike oko 2.000 (možete odvojiti patike koje dete već ima, s tim što će ih koristiti samo za fizičko). Za blok sa vodenim bojicama moraćete da izdvojite nešto manje od 400 dinara, a sa temperama oko 600.
U slučaju da imate dvoje dece, sve navedeno pomnožite sa dva.

Sve mu je malo…

Sa liste sam izostavila garderobu, inače nezaobilaznu stavku u sličnim kalkulacijama. Deca svakako moraju nešto da obuku, išla u školu ili ne. Jakne, patike, farmerke, helanke, dukseve… (spisak je poduži) kupovali ste im i pre nego što su postali školarci, a to ćete činiti i nakon škole, sve dok se ne osamostale.

Savet plus: Prvacima (i ne samo njima) treba dopustiti da sami izaberu školsku torbu, sveske i ostalo, kako bi im polazak u školu bio manje stresan, navode psiholozi.

Ema Vitković
Ema Vitkovićhttp://www.facebook.com/usporavanje
Rođena u Nišu 1978. godine. Scenski masker, frizer, pedijatar i vaspitač. Imala emisiju "Iz mog ćoška" na Aleksinačkom radiju. Učestvovala na dva Fashion Week-a u Nišu kao šminker. U Nišu je vlasnik Pivnice "Usporavanje" . Voli da piše, da se druži i pomaže ljudima. Humanost i zdravlje su joj na prvom mestu. Udata je i majka dvoje dece, Sare i Stefana.